Skóra sucha jest jedną z trudniejszych w pielęgnacji typów skóry. Łatwo ulega podrażnieniom, często się łuszczy, jest też mniej odporna na działanie czynników atmosferycznych, jak wiatr czy mróz. Nie służy jej także zanieczyszczenie powietrza i nadmierna ekspozycja na słońce. Co gorsza, dużo szybciej niż pozostałe typy skóry traci jędrność, elastyczność, tym samym to właśnie na niej dobrze widać upływ czasu i pierwsze zmarszczki. Czasem zdarza się, że właśnie wraz z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Ale nie tylko. Może się zdarzyć, że niewłaściwie pielęgnowana skóra, która systematycznie pokrywana jest dużą warstwą makijażu staje się sucha, tym samym bardziej podatna na podrażnienia i występowanie reakcji alergicznych.
Skóra, która jest nadmiernie wysuszona jest nieprzyjemna w dotyku. Może sprawiać wrażenie chropowatej i szorstkiej. Często - w zależności od części twarzy - może różnić się kolorem. Zazwyczaj sprawia wrażenie cienkiej, mogą się na niej także tworzyć nieestetyczne "pajączki" (małe naczynka krwionośne).
Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim skóra ma obniżoną zdolność wiązania wody. Taki stan rzeczy może mieć związek z działaniem wspomnianych już czynników zewnętrznych czy stosowaniem niewłaściwych kosmetyków, ale nie tylko. Przyczyną problemów mogą być przyjmowane leki, a także częste sięganie po używki czy przyjmowanie zbyt małych ilości płynów. Czasem suchość skóry jest po prostu uwarunkowana genetycznie.
Kosmetyki do tego rodzaju skóry powinny spełniać dwa podstawowe zadania, tj. nawilżać skórę oraz delikatnie ją natłuszczać. Osoby, które mają taki typ cery muszą pamiętać, aby nie stosować żeli do mycia twarzy na bazie alkoholu, gdyż ten jeszcze bardziej wysusza i podrażnia skórę. Dlatego najlepiej i najbezpieczniej jest wybierać mleczka do demakijażu i toniki stworzone specjalnie dla cery suchej - nie tylko nie naruszają bariery ochronnej skóry, ale pozostawiają lekko tłustą warstwę.
Krem do skóry suchej musi także chronić ją przed podrażnieniem czy uszkodzeniem, bo ten typ skóry znacznie gorzej i dłużej się regeneruje. Przy skórze suchej wskazane jest wykonywanie co jakiś czas zabiegów odżywczych, które dostarczą skórze witamin. Peelingi w jej przypadku nie będą najlepszym rozwiązaniem, ponieważ mogą jeszcze bardziej podrażnić i tak bardzo delikatną i podatną na uszkodzenia skórę.
Warto pamiętać, że najlepsze i długotrwałe efekty będą wtedy, gdy wraz z systematycznym stosowaniem określonych kosmetyków zadbamy także o właściwą dietę. Działania od środka nie zastąpią nawet najlepsze i najdroższe kosmetyki.
Zatem, z czego powinna składać się dieta osoby, która ma suchą skórę? Przede wszystkim trzeba do niej wprowadzić więcej warzyw i owoców. Zwłaszcza tych bogatych w witaminy z grupy B,witaminę A oraz witaminę E. Wszystkie one odżywiają skórę i chronią przed tworzeniem się nieestetycznych zmian. Dodatkowo witamina E to jeden z silniejszych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki (związki te mogą się przyczynić do rozwoju zmian nowotworowych, a także przyspieszają starzenie się organizmu).
Źródłem cennych kwasów omega-3, które także poprawiają wygląd skóry, są orzechy czy ryby, zwłaszcza te tłuste. Nie można też zapominać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.
Trzeba sobie także zdawać sprawę, że sucha skóra może być konsekwencją zbyt częstego sięgania po używki. Alkohol i papierosy wysuszają skórę i pozbawiają ją cennych substancji, do tego znajdujące się w nich toksyny mogą powodować przebarwienia, a także uszkadzać jej komórki, co może przyczynić się nie tylko do szybszego starzenia się skóry, ale przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych.
Jeśli skóra niespodziewanie zrobiła się sucha lub zaczyna pękać i boleć (zwłaszcza na piętach) warto skonsultować się lekarzem i wykonać badanie krwi z oznaczeniem glukozy we krwi oraz hormonów tarczycy.
Czasem zdarza się, że problemy ze skórą są pierwszym objawem tego, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Sucha i nadmiernie łuszcząca się skóra może także sugerować łuszczycę lub atopowe zapalenie skóry. Tym samym, jeśli doraźne środki i zmiana kosmetyków nie pomogły, trzeba skonsultować się lekarzem.