Wazektomia jest w Polsce legalna. Ile kosztuje zabieg?

Wazektomia traktowana jest jako rodzaj antykoncepcji przeznaczony dla mężczyzn. Niewielki zabieg chirurgiczny polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Co warto wiedzieć o tej metodzie?

Co to jest wazektomia? Poznaj definicję

Co to jest i na czym polega wazektomia? Chociaż w Polsce nie jest jeszcze tak bardzo popularna, to w niektórych krajach ten mikrochirurgiczny zabieg jest jedną z najczęściej wybieranych metod antykoncepcji. Ocenia się też, że odznacza się wysoką skutecznością. Wywołana dzięki niej niepłodność ma charakter odwracalny. Rezultatem jest także to, że poddany jej mężczyzna może współżyć i przeżywać pełną satysfakcję ze stosunków seksualnych. Wazektomia jest dość popularna m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Podwiązanie nasieniowodów. Czy jest dopuszczalne w Polsce?

Podwiązanie nasieniowodów jest więc oferowane mężczyznom, którzy nie chcą mieć dzieci. Narastają wokół niego pewne kontrowersje -  czy wykonywanie wazektomii jest dopuszczalne przez polskie prawo? Zabieg ten, mający odwracalny charakter, jest oceniany jako dość prosty, bezpieczny i w niewielkim stopniu inwazyjny. Nie jest więc prawnie zakazany - jedynie skrajne interpretacje prawa prowadzą do takich wniosków. Pozostaje jednak zabiegiem kontrowersyjnym światopoglądowo. Zwykle negatywny stosunek do niej mają wielkie religie, które kładą nacisk na postrzeganie płodności jako boskiego daru - katolicyzm, islam lub prawosławie. Niejednoznaczne stanowisko przejawia judaizm, wazektomię akceptuje zaś wiele kościołów protestanckich. 

Zobacz wideo Wazektomia to nie kastracja, ale wielu Polaków w to wierzy. Są też inne mity na jej temat

Czy wazektomia jest odwracalna?

Co wówczas, gdy mężczyzna jednak zmienia zdanie i chciałby spłodzić dziecko - czy wazektomia jest odwracalna? Można wykonać zabieg rewazektomii, którego skuteczność wynosi od 50 do 80 proc. Kluczowymi elementami wpływającymi na jego powodzenie są czas, doświadczenie kliniki wykonującej operację czy jakość spermy. Zabieg musi być wynikiem przemyślanej decyzji mężczyzny lub pary. Badania prowadzone w Australii wskazują, że 9,2 proc. mężczyzn, którzy zdecydowali się na wazektomię, później tego żałowało. Trzeba też przyznać, że odwrócenie wazektomii może być kilkukrotnie droższe od przecięcia nasieniowodów.  

Zobacz też: Podwiązywanie jajowodów - co to za zabieg i kiedy jest wykonywany?

Wazektomia - skuteczność. Jakie są szanse na nieplanowaną ciążę?

Wśród obecnie dostępnych rodzajów antykoncepcji niezwykle ceniona jest właśnie wazektomia. Skuteczność tej metody jest jej atutem. Określa się niekiedy, że wynosi ona 99,9 proc. Problemem jest jednak powodzenie samej operacji - niekiedy dochodzi do rekanalizacji nasieniowodów, czyli ich ponownego zrośnięcia się. Stąd konieczne są badania pooperacyjne.   

Zobacz też: Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już jest i działa! Przynajmniej w jednym jest lepsza od tej dla kobiet

Wazektomia - skutki uboczne. Co może się stać?

Jakie jeszcze konsekwencje niesie wazektomia? Skutki uboczne zabiegu z reguły nie są groźne. Nie ma dowodów na to, że sprzyja ona zapadalności pacjenta na jakiekolwiek choroby. Mniej, niż 5 proc. mężczyzn poddanych tej metodzie boryka się z krótkotrwałymi problemami w postaci krwiaka, zapalenia najądrzy lub infekcji. 

Wazektomia - jak przebiega zabieg?

W jaki sposób przeprowadzana jest wazektomia? Jak przebiega zabieg? Może być wykonywany poprzez niewielką operację z wykonywaniem nacięć lub poprzez zastosowanie tzw. ''metody kanadyjskiej'', czyli bez skalpela. W drugim przypadku zabieg trwa ok. 30 min i polega na takim rozwarstwieniu skóry, które prowadzi do niedrożności nasieniowodów. Dokonuje się tego przy pomocy specjalistycznych szczypiec przy znieczuleniu, otwory są zaś bardzo niewielkie - mają ok. 6 mm. 

Wazektomia - jakie badania są konieczne, by potwierdzić jej skuteczność? 

Jakie badania są konieczne do potwierdzenia powodzenia wazektomii? Ocena skuteczności zabiegu przeprowadzana jest na bazie badania nasienia wykonywanego w ósmym tygodniu po mikrozabiegu i ewentualnie powtarzanego w tygodniu 12. Taki odstęp czasu nie jest przypadkowy, bo dojrzewanie plemnika trwa 8 tygodni. W sytuacji, gdy nie stwierdzono w pierwszym badaniu występowania plemników, drugie nie jest już konieczne. 

Wazektomia - cena przeprowadzenia zabiegu

Ile kosztuje wazektomia? Cena mikrozabiegu chirurgicznego wynosi zwykle ok. 2000 zł. Zawierają się w niej niezbędne konsultacje przed zabiegiem. 

Zobacz też: Diafragma: czym jest, jak działa, czy jest skuteczna

Więcej o: