Spirytus salicylowy to 2 proc. roztwór kwasu salicylowego w alkoholu etylowym i wodzie (2 proc, kwasu salicylowego, 30 proc. wody, 68 proc. etanolu). Działa odkażająco oraz przyspiesza odbudowę naskórka. Zazwyczaj znajduje się w każdej domowej apteczce i doskonale sprawdza się w odkażaniu skaleczeń czy niedużych ran (pozwala pozbyć się niemal 90 proc. bakterii w zaledwie 2 minuty, pod warunkiem, że chore miejsce jest cały czas osłonięte wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym, jednorazowe przetarcie zabija ok. 75 proc. groźnych patogenów). Ale nie tylko. Wykorzystywany jest do przemywania skóry przed wkłuciem i wykonaniem zastrzyku czy pobrania krwi.
Spirytus salicylowy sprawdza się także w łagodzeniu stanów zapalnych. Tym samym polecany jest osobom, które zmagają się trądzikiem, łojotokiem, czy grzybicą paznokci a także w przypadkach drobnych otarć naskórka.
W przypadku trądziku kwas salicylowy przenika bezpośrednio do mieszków włosowych i tam rozprawia się z bakteriami, które odpowiadają za pojawianie się nieestetycznych zmian na skórze twarzy. Dodatkowo zapobiega gromadzeniu się martwego naskórka w obrębie ujścia porów, co sprzyja pojawiania się krost oraz pryszczy. Zaleca się, aby zmienioną skórą przecierać spirytusem salicylowym 1-2 razy dziennie. Warto jednak pamiętać o wysuszającym działaniu spirytusu salicylowego - dlatego nie wolno stosować go zbyt długo. Terapię należy skonsultować z lekarzem, a na przecierane miejsca stosować także preparaty nawilżające.
Osobom, które zmagają się z łojotokiem domowy tonik ze spirytusu salicylowego (w proporcji 20 proc. spirytusu, 80 proc. wody) pomaga odkazić skórę, oczyścić i wyregulować produkcję sebum. Jego największą zaletą jest to, że przy tym stężeniu nie wysusza skóry. Przed nałożeniem kremu czy serum należy poczekać ok. godziny.
Przy grzybicy paznokci spirytus salicylowy nie zastąpi klasycznego leczenia, ale może je wspomóc. Aby szybciej pozbyć się problemu warto smarować nim zmienione przez infekcję miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że przed nałożeniem spirytusu salicylowego dłonie czy stopy powinny bardzo dokładnie umyte i wysuszone. Takie zabiegi doskonale sprawdzają się u osób, które mają tendencję do łapania tego rodzaju infekcji. Regularne przemywaniem może uchronić przed nawrotem grzybicy paznokcia.
Mimo że jest powszechnie dostępny i bezpieczny to nie można używać go zbyt często. Kwas salicylowy w dużych ilościach może dawać efekty odwrotne od zamierzonego i wywoływać podrażnienie skóry. Zdarza się wywołuje odczyn zapalny lub pokrzywkę. Nie można go stosować także na duże, otwarte rany, należy omijać także okolice oczu oraz błon śluzowych.
Osoby uczulone na salicylany powinny unikać stosowania spirytusu salicylowego, ponieważ może on wywołać stany zapalne na skórze.
Spirytus salicylowy może być także używany przez kobiety w ciąży czy karmiące piersią. Nie ma badań, które dowodziłyby, że preparatu ma wpływ na rozwój dziecka. Mimo to dobrze jest stosować go rozsądnie i aplikować na małe powierzchnie. Kobiety, które karmią dziecko naturalnie nie powinny używać spirytusu salicylowego na skórę w okolicy piersi oraz sutków. Spirytusu salicylowego nie należy stosować u niemowląt.
To również może cię zainteresować: