Pigułka gwałtu (GHB) - tabletka gwałtu lub koktajl gwałtu - jest trudna do wykrycia, ponieważ rozpuszcza się bez śladu, nie zmienia smaku, koloru czy zapachu płynu, do którego została dodana. Wypita w drinku, soku czy innym napoju, zaczyna działać po kilkunastu minutach od zażycia. Wykorzystywana jest do przestępstw seksualnych, a także do okradania lub szantażowania ofiar.
Osoba, której podano pigułkę gwałtu, nie pamięta, co się z nią działo, zazwyczaj budzi się z oszołomienia po kilku godzinach, w dziwnych okolicznościach. Odczuwa ponadto silne bóle głowy oraz mięśni. Najczęściej taka napaść zdarza się w klubach czy dyskotekach. Potencjalnymi ofiarami pigułki gwałtu mogą być nie tylko kobiety. Mężczyźni także są na celowniku naciągaczy, złodziei czy też szantażystów.
Pigułka gwałtu to inaczej kwas gamma-hydroksymasłowy, w skrócie GHB. Jest produktem syntetycznym, wykorzystywanym kiedyś do znieczulenia. Obecnie znajduje się na liście produktów zakazanych. Pigułka gwałtu jest trudna do wykrycia. Ślady narkotyku pozostają we krwi do 8 godzin, natomiast w moczu można ją wykryć do 12 godzin po zażyciu.
Narkotyk działa różnie na organizm, w zależności od stopnia wrażliwości danej osoby na ten związek chemiczny oraz od tego, jakiego rodzaju produkty lub napoje jednocześnie przyjmowała. Może bowiem dojść do interakcji z alkoholem, lekami nasennymi czy uspokajającymi i innymi substancjami, w tym z innymi narkotykami. A to niesie ze sobą nawet ryzyko śmierci. Nadużycie substancji prowadzi do drgawek oraz do zatrzymania oddechu i akcji serca.
Pigułka gwałtu (GHB) - kwas hydroksymasłowy, albo inaczej kwas 4-hydroksybutanowy, w niewielkich ilościach występuje w niemal każdym żyjącym organizmie, także u człowieka. Znajdziemy go w ośrodkowym układzie nerwowym, ale w znikomej ilości, gdzie pełni funkcję neuroprzekaźnika. Po raz pierwszy zsyntetyzowany został przez rosyjskiego chemika A. Zajcewa, natomiast szersze badania, dotyczące działania tego związku chemicznego, prowadził w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku francuski naukowiec H. Laborit. Związek chemiczny stosowano jako środek znieczulający w czasie operacji chirurgicznych, a także do leczenia alkoholizmu, narkolepsji i bezsenności.
Niestety, GHB znalazł też zastosowanie pozamedyczne, jako środek dopingujący oraz jako narkotyk o działaniu euforyzującym i podnoszącym libido. W mniejszej dawce, wynoszącej od 1 do 1,5 g, działa podobnie jak alkohol, pobudza i rozluźnia, dawki do 3 g wyraźnie dodają energii, otwartości i niwelują zahamowania. Efekty uboczne to mdłości, kłopoty z utrzymaniem równowagi czy też z koncentracją. W większych dawkach związek GHB powoduje senność, utratę świadomości i amnezję. Dawka powyżej 0,13 g/kg ciała jest śmiertelna. Dłuższe zażywanie substancji GHB powoduje uzależnienie, jak każda substancja narkotyczna.
Inne związki chemiczne, działające podobnie do GHB, to: flunitrazepam, ketamina, wodzian chloralu.
Związek chemiczny GHB bywa używany do przestępstw. Znany jest jako pigułka gwałtu lub tabletka gwałtu, dodana kobietom do napoju staje się narzędziem przemocy seksualnej lub innej formy wykorzystania. Pigułka gwałtu, dodana do napoju z alkoholem, ma jeszcze wzmocnione działanie, ponieważ obie substancje mogą się kumulować. Osoba pod wpływem pigułki gwałtu staje się bezwolna, wykonuje nieświadomie polecenia innych, staje się nadmiernie senna, może utracić przytomność. Po powrocie do świadomości nie pamięta, co się z nią działo.
Objawy zażycia GHB:
Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o istnieniu testów do wykrywania pigułki gwałtu w napoju, które można wykorzystać będąc, na przykład, w klubie. To tzw. drink test, wyglądający jak karta kredytowa, który zabarwia się pod wpływem GHB. Niestety, nie działa w przypadku napojów w ciemnym kolorze, np. w coca coli czy w gęstszych napojach.
Przy okazji rozmów o pigułce gwałtu przypomina się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, do jakich się możemy zastosować, aby zminimalizować niebezpieczeństwo. Zaleca się nie chodzenie na imprezy samotnie, pilnowanie tego, co się pije i w jakim towarzystwie.
A tak naprawdę, chodzi chyba o to, aby mieć wokół siebie zaufanych znajomych, którzy - zauważywszy twoje dziwne zachowanie - po prostu udzielą ci pomocy.