Podologia - co to jest? Czym się zajmuje podolog i gdzie można zdobyć kwalifikacje?

Podologia to w Polsce szerokie pojęcie, obejmujące wszelkie zabiegi wykonywane w obrębie stóp. W krajach Europy Zachodniej jest to odrębna dziedzina medycyny, która zajmuje się wszelkimi dolegliwościami stóp. Nauka ta łączy w sobie elementy kosmetologii, dermatologii, ortopedii, ale też chirurgii czy diabetologii. Osoby, które zamierzają zajmować się zawodowo pielęgnacją oraz leczeniem stóp, powinny skorzystać ze szkoleń, które są organizowane w największych miastach w Polsce.

Co to jest podologia?

Podologia jest to rozwinięta na świecie i dopiero raczkująca w Polsce dziedzina medycyny, która dotyczy wszelkich zabiegów wykonywanych na stopach. Podolodzy łączą w swojej praktyce zawodowej wiedzę i umiejętności z zakresu kosmetologii, ortopedii, dermatologii, chirurgii, a nawet diabetologii. Tak szeroki zakres dziedzin, które łączy ze sobą podologia wynika z tego, iż jest to nauka, dopiero rozwijająca się w Polsce, nie określona jeszcze przez prawo, wobec czego niemal każdy zabieg wykonywany w rejonie stóp można nazwać zabiegiem podologicznym.

Co ciekawe, w krajach, w których zawód ten istnieje najdłużej (Niemcy, Szwajcaria, Francja) o wyodrębnienie podologii jako dziedziny medycznej walczyli głównie pedicurzyści, którzy byli zaniepokojeni warunkami, w jakich się przeprowadza zabiegi na stopach. Coraz częściej zabiegi, które obejmowały stopy, wykonywane przez pedicurzystów kończyły się infekcjami, wrastaniem paznokcia czy nawet koniecznością amputacji. Branża kosmetyczna zaczęła walczyć o wyodrębnienie takiej dziedziny medycznej,  a tym samym o utworzenie kierunków studiów, na których mogłyby się kształcić osoby, zamierzające być przyszłości wykwalifikowanymi podologami.

Do podologów powinny zgłaszać się przede wszystkim osoby, które borykają się z problemami ruchowymi, osoby niepełnosprawne, które nie mają możliwości samodzielnego dbania o stopy, diabetycy, osoby walczące z nadpotliwością stóp oraz grzybicą, a także chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów. Podolodzy zajmują się również wrastającymi paznokciami oraz wykonują opatrunki na stopach. Część z zabiegów może być zaliczana do medycyny estetycznej.

Podologia kosmetyczna

Wśród zabiegów, które obejmuje swoim zakresem podologia wyróżnia się takie, które charakterystyczne są dla medycyny estetycznej. Podologia kosmetyczna to zabiegi, które nie są inwazyjne i nie wymagają wykonania czynności chirurgicznych. Wśród takich zabiegów można wyróżnić:

  • profesjonalne obcinanie paznokci u stóp,
  • usuwanie odcisków, modzeli oraz nagniotków,
  • likwidacja pękniętej skóry na stopach (głównie na piętach).
  • usuwanie zrogowaciałego naskórka,
  • masaż stóp,
  • rekonstrukcja płytki paznokciowej.

Profesjonalni pedicurzyści nawet tak proste (w porównaniu z innymi podologicznymi zabiegami) czynności powinni wykonać dopiero po stwierdzeniu, że klient ma ogólnie zdrowe stopy oraz czy nie choruje na cukrzycę.

Należy podkreślić, że w Polsce, dopóki podologia nie jest usankcjonowaną dziedziną medycyny można mówić potocznie o podologii kosmetycznej, jednakże w krajach, w których ta dziedzina funkcjonuje już od lat, nie rozdziela się zabiegów na kosmetyczne czy chirurgiczne - każdy zabieg dotyczący stóp to zabieg podologiczny.

Zaopiekuj się swoją skórą! Zobacz, jak zrobić sobie domowe spa z naturalnych składników

Podologia - szkolenia

Ze względu na to, że w Polsce podologia jest dziedziną dopiero raczkującą, nie istnieją jeszcze żadne kierunki studiów, które mogą kształcić profesjonalnych podologów. Osoby, które chcą zdobyć wiedzę na ten temat, mogą skorzystać ze szkoleń oraz kursów, które organizowane są głównie w dużych miastach. W Polsce rozwijają się szkoły i centra podologiczne, które stale prowadzą takie kursy.

Podczas szkoleń uczestnicy zdobywają wiedzę na temat budowy anatomicznej oraz biomechaniki stóp, budowy paznokcia, ale też wiadomości na temat pielęgnacji stóp. Po odbyciu takiego kursu podolodzy posiadają wiedzę na temat chorób stóp, wiedzą, jak odróżnić zdrową płytkę paznokcia oraz zaatakowanej grzybicą, a także znajdą preparaty, które są przeznaczone do leczenia konkretnych schorzeń. Szkolenia obejmują również wiadomości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, przygotowania do zabiegu podologicznego, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi, także przeprowadzania prawidłowego wywiadu z pacjentem/klientem.

Osoby, które w sposób odpowiedzialny podchodzą do swojego zawodu, powinny skorzystać z takich szkoleń, ponieważ ośrodki, organizujące takie kursy, zwykle współpracują z lekarzami, specjalistami z zakresu chorób stóp. Wiedza, którą można zdobyć na szkoleniach z dziedziny podologii jest niezwykle istotna, ponieważ najprostszy zabieg przeprowadzony nieprawidłowo lub w niesterylnych warunkach, może skutkować bardzo uciążliwymi powikłaniami i negatywnymi konsekwencjami dla osoby, która daną czynność wykonywała.

Więcej o: