Podologia - co to jest? Czym siê zajmuje podolog i gdzie mo¿na zdobyæ kwalifikacje?
Co to jest podologia?
Podologia jest to rozwiniêta na ¶wiecie i dopiero raczkuj±ca w Polsce dziedzina medycyny, która dotyczy wszelkich zabiegów wykonywanych na stopach. Podolodzy ³±cz± w swojej praktyce zawodowej wiedzê i umiejêtno¶ci z zakresu kosmetologii, ortopedii, dermatologii, chirurgii, a nawet diabetologii. Tak szeroki zakres dziedzin, które ³±czy ze sob± podologia wynika z tego, i¿ jest to nauka, dopiero rozwijaj±ca siê w Polsce, nie okre¶lona jeszcze przez prawo, wobec czego niemal ka¿dy zabieg wykonywany w rejonie stóp mo¿na nazwaæ zabiegiem podologicznym.
Co ciekawe, w krajach, w których zawód ten istnieje najd³u¿ej (Niemcy, Szwajcaria, Francja) o wyodrêbnienie podologii jako dziedziny medycznej walczyli g³ównie pedicurzy¶ci, którzy byli zaniepokojeni warunkami, w jakich siê przeprowadza zabiegi na stopach. Coraz czê¶ciej zabiegi, które obejmowa³y stopy, wykonywane przez pedicurzystów koñczy³y siê infekcjami, wrastaniem paznokcia czy nawet konieczno¶ci± amputacji. Bran¿a kosmetyczna zaczê³a walczyæ o wyodrêbnienie takiej dziedziny medycznej, a tym samym o utworzenie kierunków studiów, na których mog³yby siê kszta³ciæ osoby, zamierzaj±ce byæ przysz³o¶ci wykwalifikowanymi podologami.
Do podologów powinny zg³aszaæ siê przede wszystkim osoby, które borykaj± siê z problemami ruchowymi, osoby niepe³nosprawne, które nie maj± mo¿liwo¶ci samodzielnego dbania o stopy, diabetycy, osoby walcz±ce z nadpotliwo¶ci± stóp oraz grzybic±, a tak¿e chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów. Podolodzy zajmuj± siê równie¿ wrastaj±cymi paznokciami oraz wykonuj± opatrunki na stopach. Czê¶æ z zabiegów mo¿e byæ zaliczana do medycyny estetycznej.
Podologia kosmetyczna
W¶ród zabiegów, które obejmuje swoim zakresem podologia wyró¿nia siê takie, które charakterystyczne s± dla medycyny estetycznej. Podologia kosmetyczna to zabiegi, które nie s± inwazyjne i nie wymagaj± wykonania czynno¶ci chirurgicznych. W¶ród takich zabiegów mo¿na wyró¿niæ:
- profesjonalne obcinanie paznokci u stóp,
- usuwanie odcisków, modzeli oraz nagniotków,
- likwidacja pêkniêtej skóry na stopach (g³ównie na piêtach).
- usuwanie zrogowacia³ego naskórka,
- masa¿ stóp,
- rekonstrukcja p³ytki paznokciowej.
Profesjonalni pedicurzy¶ci nawet tak proste (w porównaniu z innymi podologicznymi zabiegami) czynno¶ci powinni wykonaæ dopiero po stwierdzeniu, ¿e klient ma ogólnie zdrowe stopy oraz czy nie choruje na cukrzycê.
Nale¿y podkre¶liæ, ¿e w Polsce, dopóki podologia nie jest usankcjonowan± dziedzin± medycyny mo¿na mówiæ potocznie o podologii kosmetycznej, jednak¿e w krajach, w których ta dziedzina funkcjonuje ju¿ od lat, nie rozdziela siê zabiegów na kosmetyczne czy chirurgiczne - ka¿dy zabieg dotycz±cy stóp to zabieg podologiczny.
Podologia - szkolenia
Ze wzglêdu na to, ¿e w Polsce podologia jest dziedzin± dopiero raczkuj±c±, nie istniej± jeszcze ¿adne kierunki studiów, które mog± kszta³ciæ profesjonalnych podologów. Osoby, które chc± zdobyæ wiedzê na ten temat, mog± skorzystaæ ze szkoleñ oraz kursów, które organizowane s± g³ównie w du¿ych miastach. W Polsce rozwijaj± siê szko³y i centra podologiczne, które stale prowadz± takie kursy.
Podczas szkoleñ uczestnicy zdobywaj± wiedzê na temat budowy anatomicznej oraz biomechaniki stóp, budowy paznokcia, ale te¿ wiadomo¶ci na temat pielêgnacji stóp. Po odbyciu takiego kursu podolodzy posiadaj± wiedzê na temat chorób stóp, wiedz±, jak odró¿niæ zdrow± p³ytkê paznokcia oraz zaatakowanej grzybic±, a tak¿e znajd± preparaty, które s± przeznaczone do leczenia konkretnych schorzeñ. Szkolenia obejmuj± równie¿ wiadomo¶ci z zakresu bezpieczeñstwa i higieny pracy, przygotowania do zabiegu podologicznego, dezynfekcji i sterylizacji narzêdzi, tak¿e przeprowadzania prawid³owego wywiadu z pacjentem/klientem.
Osoby, które w sposób odpowiedzialny podchodz± do swojego zawodu, powinny skorzystaæ z takich szkoleñ, poniewa¿ o¶rodki, organizuj±ce takie kursy, zwykle wspó³pracuj± z lekarzami, specjalistami z zakresu chorób stóp. Wiedza, któr± mo¿na zdobyæ na szkoleniach z dziedziny podologii jest niezwykle istotna, poniewa¿ najprostszy zabieg przeprowadzony nieprawid³owo lub w niesterylnych warunkach, mo¿e skutkowaæ bardzo uci±¿liwymi powik³aniami i negatywnymi konsekwencjami dla osoby, która dan± czynno¶æ wykonywa³a.
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
Je¶li siê wahasz, czy szczepiæ siê przeciw COVID-19: fakty, które warto poznaæ
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
- Powstaje maska, która mo¿e wykryæ SARS-CoV-2 w oddechu lub ¶linie u¿ytkownika
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus