Odciski na stopach - domowe sposoby na pozbycie się problemu

Zbyt luźne bądź obcisłe buty mogą powodować odciski na stopach. Zgrubienie wypełnione płynem surowiczym nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest także uciążliwe - odciski są bowiem bolesne. Przebijanie ich igłą lub samodzielne wycinanie cążkami, nie jest najlepszym pomysłem. Jak pozbyć się odcisków skutecznie i bezpiecznie?

Odciski na stopach zwane są również modzelami. Pojawiają się z reguły w miejscach uciskanych przez dłuższy czas. Nieleczone mogą powodować nie tylko ból, ale także stany zapalne. Unikania powstawania odcisków powinny szczególnie pilnować osoby zmagające się z chorobami układu krążenia i cukrzycą.

Jak powstają odciski? Długotrwały nacisk lub tarcie powierzchni skóry powoduje obumieranie skóry, która w efekcie wytwarza warstwę rogową naskórka - przy czym warstwa ta nie złuszcza się, a narasta. W efekcie powstaje twarda i gruba powłoka. Modzele łatwo odróżnić od innych przypadłości - są one wybrzuszeniami na skórze o szarawym lub żółtym zabarwieniu, które nie są tak wrażliwe na dotyk jak skóra dookoła nich. 

Zobacz wideo

Przyczyny powstawania modzeli 

Odciski na stopach najczęściej tworzą się po długotrwałym chodzeniu w tych samych butach (kilka czy kilkanaście godzin jednego dnia), lub po chodzeniu na wysokich obcasach. Co jeszcze powoduje modzele? 

  • ciasne obuwie
  • obuwie zbyt luźne, które pozwala na przesuwanie się stopy w trakcie chodzenia
  • miękkie lub/i cienkie podeszwy, przez które nacisk na stopę jest większy
  • noszenie zamkniętego obuwia bez skarpetek
  • zaburzenia chodu - na przykład płaskostopie

Nieprzyjemne odciski mogą także pojawić się wskutek zaniedbanego lub zaniechanego leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Odciski na stopach - leczenie 

Leczenie odcisków polega przede wszystkim na zniwelowaniu tarcia, które powoduje problem. Nie powinno się na własną rękę wycinać modzeli ani przebijać ich igłą - to prosta droga do powstania blizn i zakażenia. Przyspieszenie procesu pozbywania się odcisków wspomoże zmiękczanie i dezynfekcja modzeli kwasem salicylowym. Pomocne jest również moczenie stóp w ciepłej kąpieli z dodatkiem soli zmiękczającej. Kiedy skóra zmięknie i rozpulchni się, wówczas można martwy naskórek sukcesywnie ścierać pumeksem.

Jeśli odciski są duże i sprawiają dyskomfort, warto udać się do podologa, który profesjonalnie rozwiąże problem. Wizyta u lekarza jest jednak niezbędna dla osób cierpiących na cukrzycę czy choroby układu krążenia - w tych przypadkach konieczne będzie usunięcie modzeli u specjalisty.

Leczenie odcisków jest niezwykle istotne - nieleczone mogą narastać i powodować nawet zmiany w strukturze kości. Wówczas konieczna będzie operacja. Na co dzień warto unikać noszenia obuwia bez wkładek, czy skarpetek, a także obuwia zbyt ciasnego lub zbyt dużego. Chodzenie na obcasach warto ograniczyć do minimum, a skórę stóp regularnie zmiękczać (na przykład kąpielami zmiękczającymi) i nawilżać. Przesuszona skóra jest bowiem bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, a także na powstawanie odcisków i pęcherzy. 

Więcej o: