Odciski na stopach zwane są również modzelami. Pojawiają się z reguły w miejscach uciskanych przez dłuższy czas. Nieleczone mogą powodować nie tylko ból, ale także stany zapalne. Unikania powstawania odcisków powinny szczególnie pilnować osoby zmagające się z chorobami układu krążenia i cukrzycą.
Jak powstają odciski? Długotrwały nacisk lub tarcie powierzchni skóry powoduje obumieranie skóry, która w efekcie wytwarza warstwę rogową naskórka - przy czym warstwa ta nie złuszcza się, a narasta. W efekcie powstaje twarda i gruba powłoka. Modzele łatwo odróżnić od innych przypadłości - są one wybrzuszeniami na skórze o szarawym lub żółtym zabarwieniu, które nie są tak wrażliwe na dotyk jak skóra dookoła nich.
Przyczyny powstawania modzeli
Odciski na stopach najczęściej tworzą się po długotrwałym chodzeniu w tych samych butach (kilka czy kilkanaście godzin jednego dnia), lub po chodzeniu na wysokich obcasach. Co jeszcze powoduje modzele?
Nieprzyjemne odciski mogą także pojawić się wskutek zaniedbanego lub zaniechanego leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.
Odciski na stopach - leczenie
Leczenie odcisków polega przede wszystkim na zniwelowaniu tarcia, które powoduje problem. Nie powinno się na własną rękę wycinać modzeli ani przebijać ich igłą - to prosta droga do powstania blizn i zakażenia. Przyspieszenie procesu pozbywania się odcisków wspomoże zmiękczanie i dezynfekcja modzeli kwasem salicylowym. Pomocne jest również moczenie stóp w ciepłej kąpieli z dodatkiem soli zmiękczającej. Kiedy skóra zmięknie i rozpulchni się, wówczas można martwy naskórek sukcesywnie ścierać pumeksem.
Jeśli odciski są duże i sprawiają dyskomfort, warto udać się do podologa, który profesjonalnie rozwiąże problem. Wizyta u lekarza jest jednak niezbędna dla osób cierpiących na cukrzycę czy choroby układu krążenia - w tych przypadkach konieczne będzie usunięcie modzeli u specjalisty.
Leczenie odcisków jest niezwykle istotne - nieleczone mogą narastać i powodować nawet zmiany w strukturze kości. Wówczas konieczna będzie operacja. Na co dzień warto unikać noszenia obuwia bez wkładek, czy skarpetek, a także obuwia zbyt ciasnego lub zbyt dużego. Chodzenie na obcasach warto ograniczyć do minimum, a skórę stóp regularnie zmiękczać (na przykład kąpielami zmiękczającymi) i nawilżać. Przesuszona skóra jest bowiem bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, a także na powstawanie odcisków i pęcherzy.