Odciski na stopach - domowe sposoby na pozbycie się problemu

Zbyt luźne bądź obcisłe buty mogą powodować odciski na stopach. Zgrubienie wypełnione płynem surowiczym nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest także uciążliwe - odciski są bowiem bolesne. Przebijanie ich igłą lub samodzielne wycinanie cążkami, nie jest najlepszym pomysłem. Jak pozbyć się odcisków skutecznie i bezpiecznie?

Odciski na stopach zwane są również modzelami. Pojawiają się z reguły w miejscach uciskanych przez dłuższy czas. Nieleczone mogą powodować nie tylko ból, ale także stany zapalne. Unikania powstawania odcisków powinny szczególnie pilnować osoby zmagające się z chorobami układu krążenia i cukrzycą.

Jak powstają odciski? Długotrwały nacisk lub tarcie powierzchni skóry powoduje obumieranie skóry, która w efekcie wytwarza warstwę rogową naskórka - przy czym warstwa ta nie złuszcza się, a narasta. W efekcie powstaje twarda i gruba powłoka. Modzele łatwo odróżnić od innych przypadłości - są one wybrzuszeniami na skórze o szarawym lub żółtym zabarwieniu, które nie są tak wrażliwe na dotyk jak skóra dookoła nich. 

Dziwne zdrowotne mity - też w nie wierzysz?

Przyczyny powstawania modzeli 

Odciski na stopach najczęściej tworzą się po długotrwałym chodzeniu w tych samych butach (kilka czy kilkanaście godzin jednego dnia), lub po chodzeniu na wysokich obcasach. Co jeszcze powoduje modzele? 

 • ciasne obuwie
 • obuwie zbyt luźne, które pozwala na przesuwanie się stopy w trakcie chodzenia
 • miękkie lub/i cienkie podeszwy, przez które nacisk na stopę jest większy
 • noszenie zamkniętego obuwia bez skarpetek
 • zaburzenia chodu - na przykład płaskostopie

Nieprzyjemne odciski mogą także pojawić się wskutek zaniedbanego lub zaniechanego leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Odciski na stopach - leczenie 

Leczenie odcisków polega przede wszystkim na zniwelowaniu tarcia, które powoduje problem. Nie powinno się na własną rękę wycinać modzeli ani przebijać ich igłą - to prosta droga do powstania blizn i zakażenia. Przyspieszenie procesu pozbywania się odcisków wspomoże zmiękczanie i dezynfekcja modzeli kwasem salicylowym. Pomocne jest również moczenie stóp w ciepłej kąpieli z dodatkiem soli zmiękczającej. Kiedy skóra zmięknie i rozpulchni się, wówczas można martwy naskórek sukcesywnie ścierać pumeksem.

Jeśli odciski są duże i sprawiają dyskomfort, warto udać się do podologa, który profesjonalnie rozwiąże problem. Wizyta u lekarza jest jednak niezbędna dla osób cierpiących na cukrzycę czy choroby układu krążenia - w tych przypadkach konieczne będzie usunięcie modzeli u specjalisty.

Leczenie odcisków jest niezwykle istotne - nieleczone mogą narastać i powodować nawet zmiany w strukturze kości. Wówczas konieczna będzie operacja. Na co dzień warto unikać noszenia obuwia bez wkładek, czy skarpetek, a także obuwia zbyt ciasnego lub zbyt dużego. Chodzenie na obcasach warto ograniczyć do minimum, a skórę stóp regularnie zmiękczać (na przykład kąpielami zmiękczającymi) i nawilżać. Przesuszona skóra jest bowiem bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, a także na powstawanie odcisków i pęcherzy. 

Więcej o:
Komentarze (8)
Odciski na stopach - domowe sposoby na pozbycie się problemu
Zaloguj się
 • balickaa

  Oceniono 2 razy 2

  Mnie także dopiero podolog był w stanie pomóc. W Warszawie przyjmuje pani Joanna Kowalewska w Gabinecie Zdrowej Stopy. Sady żoliborskie, rewelacyjna jest. Dzięki niej mam zdrowe, zadbane stopy bez odcisków, modzeli, nawet pomogła mi jak mi paznokieć wrastał

 • Hanna Merec

  Oceniono 2 razy -2

  Nie wiem kto jest na tyle głupi, żeby pozbywać się odcisków domowymi sposobami. Ja od razu udałam się do specjalisty z Instytutu Podologicznego w Tarnowie i tam w sposób profesjonalny usunięto moje odciski.

 • Tomasz Buszyński

  Oceniono 6 razy -2

  Miałe spore odciski od biegania i pomógł mi zabieg w Beauty Factory Poznań.
  POLECAM

 • tomek.hleszko

  Oceniono 3 razy -3

  Ja jestem piłkarzem i bardzo dużo biegam , co wiąże się z powstawaniem odcisków. Dlatego raz na jakiś czas umawiam się na wizytę w Centrum Experta Podologicznegow Rzeszowie, tam profesjonalnie usuwają mi odciski. Sam nie lubię bawić się w takie rzeczy

 • Anna Mapowska

  Oceniono 4 razy -4

  Ja polecam gabinet Centrum Stopy w Łodzi. Bezbolesne i szybkie usunięcie odcisku zakończyło w końcu mój problem.

 • tomek.hleszko

  Oceniono 4 razy -4

  Ja jestem piłkarzem i bardzo dużo biegam , co wiąże się z powstawaniem odcisków. Dlatego raz na jakiś czas umawiam się na wizytę w Centrum Podologicznym w Rzeszowie i tam profesjonalnie usuwają mi odciski. Sam nie lubię bawić się w takie rzeczy

 • Robert Tomaszewski

  Oceniono 5 razy -5

  Zamiast od razu pójść do specjalisty męczyłem się z odciskiem. Po przeczytaniu tego artykułu znalazłem w Tarnowie Centrum Podologi i fachowo usunęli mi odcisk. Dziękuje za radę :)!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX