Choroby rozrostowe układu krążenia

Schorzenia określane w medycynie mianem chorób rozrostowych układu krążenia to grupa nowotworów atakujących krew lub struktury odpowiedzialne za jej wytwarzanie. Mimo że mogą pojawić się niezależnie od wieku pacjenta to najczęściej diagnozuje się je u dzieci i młodzieży, która nie ukończyła jeszcze 18 roku życia.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Do chorób rozrostowych układu krążenia medycyna zalicza przede wszystkim białaczkę (limfatyczną, szpikową, megaloblastyczną), chłoniaki oraz szpiczaki mnogie. Szacuje się, że stanowią one blisko 50 proc. wszystkich nowotworów u dzieci i młodzieży.

Tym, co odróżnia je od klasycznego przebiegu nowotworu krwi, któremu najczęściej towarzyszą nawracające infekcje, osłabienie, anemia czy gorączka są tzw. maski nowotworowe. Oznacza to, że pierwotna choroba zaczyna ukrywać się pod zupełnie innym schorzeniem znacznie utrudniając postawienie prawidłowej diagnozy. Medycyna wyróżnia cztery typy masek:

aplastyczną - charakteryzuje się on objawami typowymi dla ostrej postaci anemii aplastycznej

- reumatyczną - zmiany chorobowe skupione i dolegliwości skupiają się przede wszystkim w obrębie układu kostnego i stawów

małopłytkową - cechuje się znacznym obniżeniem liczby płytek krwi

- infekcyjną - prowadzącą do powiększenia węzłów chłonnych, przez co bardzo często wiąże się je z klasycznym infekcyjnym, zapaleniem węzłów chłonnych

Czytaj także:

Morfologia - ogólne badanie krwi

Choroby mikrokrążenia

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa kończyn dolnych

Hemofilia

Choroba Vaqueza

 

 

Więcej o: