Hipereozynofilia - objawy, diagnoza i leczenie

Hipereozynofilia to choroba krwi związana z podwyższonym stężeniem granulocytów, czyli jednego z typów białych krwinek. Wzrost ich stężenia towarzyszy przede wszystkim chorobom pasożytniczym oraz alergii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Hipereozynofilia to odczyn jednostkowy układu białokrwinkowego, który charakteryzuje się znacznym podwyższeniem granulocytów kwasochłonnych (eozynofile - rodzaj białych krwinek). Ich podstawowym zadaniem jest ochrona organizmu przed pasożytami i wywoływanymi przez nie chorobami oraz zapobieganie reakcjom alergicznym. Zespół hipereozynofilowy można podejrzewać jedynie u tych pacjentów, u których stężenie eozynofili przekracza 1500 komórek/mm3 i utrzymuje się przez minimum sześć miesięcy.

Co to jest hipereozynofilia?

W zależności od czynnika wywołującego chorobę wyróżnia się trzy rodzaje hipereozynofilii - wtórną (lub reaktywną), pierwotną lub tzw. zespół hipereozynofilowy. Pierwsza z nich najczęściej pojawia się u alergików (przy dużym nasileniu objawów), przy zakażeniu pasożytniczym, ziarnicy złośliwej , ostrej białaczce limfoblastycznej. Może wystąpić także u niektórych pacjentów onkologicznych, sarkoidozie oraz przy chorobach układu pokarmowego. Stężenie granulocytów przy wtórnej postaci schorzenia nie przekracza 5000 komórek na mm3.

Hipereozynofilia pierwotna najczęściej związana jest ze zmianami w obrębie szpiku spowodowanymi ostrą białaczką szpikową lub limfoblastyczną, zespołem mieloproliferacyjnym, zespołem mielodysplastycznym.

Ostatnim, a zarazem najniebezpieczniejszym, wyróżnianym typem hipereozynofili jest tzw. zespół hipereozynofilowy. Choroba niejednokrotnie prowadzi do poważnego uszkodzenia serca i układu nerwowego. Jednym z jej objawów są swędzące, przypominające pokrzywkę zmiany skórne.

Prawidłowe stężenie granulocytów u dorosłej osoby waha się między 350-400/ml u dorosłych i 700/ml u dzieci. W zależności od wartości stężenia wyróżnia się postać łagodną (600-1500 komórek na mm3 - zazwyczaj nie daje żadnych objawów i nie jest niebezpieczna), umiarkowaną(1500-5000 komórek na mm3), oraz ciężką (powyżej 5000 komórek na mm3).

Objawy i diagnoza

Obok znacznego wzrostu stężenia granulocytów w krwi obwodowej najbardziej charakterystycznymi objawami choroby są gorączka, znaczne osłabienie organizmu brak apetytu oraz utrata masy ciała. Hipereozynofilię potwierdza badanie krwi , wywiad z pacjentem oraz analiza objawów.

Leczenie

Najczęściej stosowaną forma leczenia jest farmakologia. Pacjentom podaje się leki wykorzystywane m.in. w leczeniu nowotworów krwi oraz środki przeciwzapalne.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Zobacz wideo

Czytaj także:

Granulocytopenia

Leukopenia

Niedokrwistość (anemia) megaloblastyczna

Erytrocyty

Neutrocyty

Więcej o: