Hipolipoproteinemie: objawy, diagnoza, leczenie

Lipidy, czyli tłuszcze są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety, czasem wskutek wady genetycznej lub innego schorzenia jest ich za dużo, a ich nadmiar zaczyna się odkładać. Nadmiar ten nazywany jest w medycynie hiperlipoproteinemią. Znacznie podnosi ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca bądź miażdżycę.

Postać wtórna choroby najczęściej powiązana jest z zupełnie innym schorzeniem i stanowi jedynie objaw choroby podstawowej. Może pojawić się w przebiegu cukrzycy, choroby nerek, przysadki mózgowej lub trzustki.

Hiperlipoproteinemie - objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów hipolipoproteinemii należą tzw. kępki żółte. Ten specyficzny rodzaj zmian skórnych może przybrać postać przebarwienia lub guzka o bardzo różnej wielkości. Mogą pojawić się dowolnym miejscu i to, w ich wnętrzu gromadzi nadmiar lipidów. U chorych obserwuje się także znacznie podwyższony poziom cholesterolu oraz trójglicerydów.

Hiperlipoproteinemie - diagnoza i leczenie

Pierwszym punktem przy stawianiu rozpoznania hipolipoproteinemii jest wywiad z pacjentem i analiza objawów. Dodatkowo schorzenie potwierdza się w oparciu o szczegółowe badania laboratoryjne, które, aby mogły stanowić istotny element etapu diagnostycznego muszą być wykonane w dwutygodniowym odstępie.
Powrót do zdrowia, choć długotrwały jest możliwy. Pacjentom zaleca się przede wszystkim wprowadzenie diety niskotłuszczowej oraz regularne wykonywanie ćwiczeń czy spacery. Uzupełnieniem terapii są leki obniżające poziom lipidów we krwi. Należy pamiętać, że tylko połączenie tych trzech czynników sprawia, że leczenie jest w pełni skuteczne.

Więcej o: