Odciski (nagniotki) to powszechna dolegliwość, która często staje się bardzo uciążliwa. Są nie tylko bolesne, ale także nieestetyczne.
Jak rozpoznać ten problem? Odcisk to stercząca, okrągła narośl, która jest obronną reakcją skóry, w sytuacji, gdy ma miejsce ucisk. Tworzą się wówczas w nadmiernych ilościach spłaszczone komórki rogowe. Ucisk wgniata je w głąb skóry, przez co pobudza ich dalsze wytwarzanie. Zazwyczaj pojawiają się na palcach stóp.
Należy pamiętać o tym, że odciski to co innego niż modzele, które powstają najczęściej na pięcie i na podeszwie stopy. To punkty, w których ma miejsce nadmierne rogowacenie naskórka. Wyglądają podobnie jak odciski, ale nie posiadają jądra, które naciska na zakończenie nerwowe. Często pojawiają się u pań, które noszą buty na wysokim obcasie.
Bolesne odciski powodują zazwyczaj duży dyskomfort. Aby im zapobiegać, trzeba wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania. To przede wszystkim za małe lub zbyt luźne obuwie, a także zakrzywione palce. Aby uniknąć problemu, możemy zainwestować w specjalne wkładki, które zapobiegają ich tworzeniu. Odciski to problem, który lubi powracać. Jeśli uda nam się je wyeliminować, warto pamiętać o środkach prewencyjnych, dzięki którym unikniemy ich w przyszłości.
Odcisków nie powinniśmy ścierać. Zaleca się stosowanie płynów lub plastrów z kamforą i kwasem salicylowym, dzięki którym złuszcza się zgrubienie wraz z rdzeniem. Można je także osłaniać specjalnymi poduszeczkami ochronnymi do obuwia. Należy jednak pamiętać, że nie powinniśmy stosować produktów zawierających kwas salicylowy na miękkie odciski.
W trakcie leczenia zaleca się branie gorących kąpieli, które przyspieszają złuszczanie się nagniotka. Często polecaną metodą jest także moczenie stóp w wodzie z solą. W ten sposób rozmiękczamy zrogowaciały naskórek. Metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy odciski są dosyć małe.
Gdy domowe sposoby okazują się nieskuteczne, należy zdecydować się na któryś z profesjonalnych zabiegów. Jedną z opcji jest chirurgiczne usuwanie odcisków. Jednak nie wszyscy chcą decydować się na taką inwazyjną metodę. Alternatywą jest usuwanie odcisków laserem CO2. Zabieg ten gwarantuje bardzo dobre efekty, nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Jego koszt wynosi około 200 zł.
Jeszcze inna propozycja to pedicure lecznicy. Taką kurację wykonują lekarze podolodzy. Jej koszt jest niższy i wynosi około 100 zł.
Zobacz także: