Kiepski seks przez pigułkę antykoncepcyjną?

Antykoncepcja hormonalna może powodować różne skutki uboczne, w tym suchość pochwy, znacząco obniżającą jakość seksu. Nie tłumacz jednak wszelkich dolegliwości stosowaniem pigułki i pamiętaj, że dobrze dobrana zazwyczaj służy ich zwalczaniu, a nie wywoływaniu...

Z dobrodziejstw pigułki kobiety korzystają od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W Polsce pierwsza trafiła do sprzedaży pół wieku temu i przyczyniła się do wyraźnej poprawy jakości seksu, uwalniając miliony kobiet od lęku przed niechcianą ciążą.

Chociaż niejedna kobieta była gotowa zaakceptować jej słabe strony ze względu na niewątpliwe zyski, przez ten czas wiele jej wad udało się wyeliminować.

Wszystko przez estrogeny?

Każda antykoncepcja hormonalna jest dostępna na receptę. Powinna odbywać się pod nadzorem lekarza ginekologa, którego należy informować o wszelkich nieprawidłowościach podczas stosowania.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Nadwaga, trądzik, bóle głowy, a nawet zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie... To wszystko może ci się zdarzyć, gdy stosujesz pigułkę antykoncepcyjną? Teoretycznie tak, ale problem głównie pojawia się wtedy, gdy została źle dobrana, bez starannego wywiadu lekarskiego, który nie uwzględnił potrzeb i przeciwwskazań konkretnej pacjentki.

To mit, że pigułka oparta na żeńskich hormonach estrogenach to samo zło, a nowoczesna, jednoskładnikowa (progesteronowa) jest zawsze lepsza. Sporo kobiet ma niedobór estrogenów i wówczas zawierająca je pigułka może być pomocna w leczeniu zaburzeń hormonalnych.

Estrogeny wpływają pozytywnie na błonę śluzową macicy, więc zmniejszają krwawienia i mogą być pomocne choćby dla kobiet, które cierpią z powodu zbyt obfitych miesiączek, prowadzących nawet do anemii.

Trudno polecać pigułkę jednoskładnikową (opartą wyłącznie na progesteronie, również żeńskim hormonie płciowym) kobiecie, która plami podczas ich stosowania. Także tej, która przyznaje, że zdarza jej się zapominać o tabletce. Pigułki zawierające estrogeny w mniejszym stopniu mają obniżoną skuteczność antykoncepcyjną przez zapominalstwo. Jednoskładnikowa wymaga przyjmowania niemal co do godziny.

Czytaj więcej o:

progesteronie (luteinie)

estrogenach


Pigułka estrogenowa odbiera apetyt na seks? Zasadniczo nie. Wręcz przeciwnie: zbyt niski poziom hormonów powoduje nie tylko problemy z płodnością, przyswajaniem białek czy depresję, ale także spadek libido. Trudno jednak cieszyć się seksem, gdy hormony prowadzą do nadmiernego wysuszenia pochwy. Zbliżenia stają się wówczas bolesne, dochodzi do otarć... Tymczasem tak może być: nie tylko w wyniku działania estrogenów z pigułki, ale generalnie podczas cyklu miesięcznego kobiety.

Warto też pamiętać, że jakość seksu i stopień nawilżenia pochwy zależy od wielu czynników. Znaczenie ma czas gry wstępnej, rodzaj pieszczot, zaangażowanie kochanków. Niekoniecznie wszystko zrobi się samo, dzięki hormonom.

Nie tylko antykoncepcja doustna

Oczywiście, dzisiaj nie musisz łykać tabletki, by chronić się przed ciążą za pomocą hormonów. Implanty, plastry, wkładki i pierścienie z hormonami... Wybór jest duży, a inne sposoby podania leku sprawiają, że udało się w znacznym stopniu wyeliminować kolejne skutki uboczne, choćby dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Co z seksem? Warto pamiętać, że droga podania hormonu nie zmienia wyraźnie jego sposobu działania na organizm kobiety. Ponieważ plastry i krążki z hormonami zawierają te same składniki, co tradycyjna pigułka, można się spodziewać podobnych skutków ubocznych. Zarazem: już implantowi bliżej do minipigułki, więc nie dość, że może go stosować kobieta karmiąca piersią czy zagrożona zakrzepicą, to raczej nie powinno być problemów z suchością pochwy.

Czytaj więcej na ten temat: Nowoczesna antykoncepcja - co to w ogóle znaczy

Konieczna osłona?

Producenci suplementów i innych preparatów zalecanych kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną nie robią rozróżnienia ze względu na stosowane w metodzie antykoncepcji hormony. W pewnym sensie słusznie, bo dolegliwości nie muszą mieć związku z hormonami, a składniki takich preparatów (witaminy, zioła) zapewne mogą mieć pewne pozytywne działanie także w przypadku kobiet, które antykoncepcji nie stosują wcale.

Nie zapominaj jednak, że stosowanie jakichkolwiek suplementów najlepiej konsultować z lekarzem, a ich ewentualny zbawienny wpływ na organizm niejednokrotnie jest wątpliwy. Ponieważ nawet zioła wchodzą w interakcje z lekami, konsultacja jest niezbędna, gdy stosujesz jakiekolwiek leki przepisane przez lekarza.

Inne przyczyny

Suchość pochwy kojarzona z pigułkami niekoniecznie jest problemem zgłaszanym lekarzowi. Kobiety zwyczajnie wstydzą się o tym mówić. Tymczasem to błąd, bo problem jest prosty do rozwiązania, ale przede wszystkim to nie pigułka musi być sprawcą.

Zmęczenie, stres, alkohol: czasem mogą doprowadzić do zatrzymania produkcji śluzu, wręcz uniemożliwiając odbycie stosunku płciowego. Przyczyną może być też choroba, wymagająca starannego zdiagnozowania i leczenia, w tym cukrzyca czy infekcja.

Więcej na ten temat:

Suchość pochwy - skutek niedoboru estrogenów, ale nie tylko

Zmienić pigułkę z powodu suchości?

Jeśli nie jesteś chora, a suchości rzeczywiście sprzyja pigułka, niewykluczone, że lekarz zdecyduje o jej zmianie. Nie jest to jednak regułą. Gdy pigułka daje ci bezpieczeństwo antykoncepcyjne, pozytywnie wpływa na twoje zdrowie (np. chroni cię przed niedokrwistością), z suchością można poradzić sobie inaczej.

Czasem wystarczy stosowanie preparatów doraźnych (np. żelów intymnych). Kiedy indziej wskazane jest przyjmowanie regularnie preparatów dopochwowych: kremów lub globulek (z kwasem hialuronowym, kwasem mlekowym, glikogenem) zapobiegających nie tylko samej suchości pochwy, ale także ścieńczeniu jej ścianek i utracie elastyczności. Można je kupić bez recepty, jednak w kwestii doboru także warto poradzić się ginekologa. Jeśli masz skłonność do infekcji intymnych, takie preparaty również mogą być pomocne w rozwiązaniu problemu.

Więcej o: