Grzybica stóp pojawia się najczęściej wskutek dużej wilgoci (na przykład całodziennego, wielogodzinnego chodzenia w obuwiu nie przepuszczającym powietrza) lub zarażenia się przez kontakt z jednym z trzech rodzajów grzyba: dermatofitów, pleśniowców lub drożdżaków. Zarażenie grzybicą stóp może nastąpić poprzez kontakt z podłożem na którym znajdują się grzyby (podłoga na basenie to idealne warunki do rozwoju grzybów: ciepło i wilgoć) czy noszenie butów osoby zarażonej.
Pierwszym symptomem mogącym świadczyć o tej chorobie jest pojawienie się zaczerwienień na skórze stóp. Z czasem pojawiają się maleńkie pęcherzyki, a skóra wokół nich jest obrzęknięta. Wizualnym objawom towarzyszy swędzenie i pieczenie. Nieleczona grzybica stóp ewoluuje i po czasie może doprowadzić do jeszcze bardziej przykrych objawów, takich jak pękanie, łuszczenie się, a nawet odpadanie skóry płatami. Dlatego już przy pierwszych objawach ważna jest konsultacja z lekarzem.
Grzybicą stóp najłatwiej zarazić się od innego chorego, jednak istnieje kilka czynników, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania i samoczynnego pojawienia się objawów grzybicy. Idealnymi warunkami do namnażania się grzybów jest wilgotne i ciepłe środowisko, dlatego lubią one umiejscawiać się właśnie w przestrzeniach międzypalcowych stóp.
Grzybica może współtowarzyszyć konkretnym sytuacjom bądź innym chorobom. Spożywanie dużej ilości cukrów, częste zażywanie antybiotyków, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy to sprzymierzeńcy dla rozwoju grzybów. Na powstanie grzybicy stóp narażeni są także sportowcy - pot, częste kąpiele, zamknięte obuwie często z nieoddychającego materiału: wszystko to sprzyja powstawaniu nieprzyjemnych objawów. Zdarza się również, że tendencję do zachorowania na grzybicę dziedziczy się w genach. Jest to sytuacja rzadka, jednak nie niemożliwa.
Należy pamiętać o tym, że grzybica jest chorobą, która wymaga odpowiedniego leczenia - nie ma szans na to, by ustąpiła samoistnie. Zaniedbanie leczenia nie tylko wzmaga przykre objawy, ale może także spowodować grzybicę paznokci - a ta jest znacznie trudniejsza do leczenia. W początkowej fazie objawów zabicie grzybów możliwe jest dzięki specjalnym preparatom, dostępnym bez recepty. W późniejszym okresie leczenie jest znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne.
Może także cię zainteresować: