Grypa jelitowa - jak długo trwa i jak ją leczyć?

Grypa jelitowa jest chorobą, która pojawia się szybko i w krótkim czasie zaraża się nią duża liczba osób. Ma charakterystyczne objawy i częściej pojawia się w grupach małych dzieci, niż u dorosłych.

Grypa jelitowa - jak powstaje i jakie są objawy?

Grypa jelitowa, nazywa także grypą żołądkową, jest powodowana najczęściej przez rotawirusy. Większość dzieci do piątego roku życia chociaż raz przeszła przez zakażenie rotawirusami.

Grypa jelitowa pojawia się częściej u dzieci niż u dorosłych z kilku powodów:

  1. Układ pokarmowy dzieci jest bardziej wrażliwy i bardziej podatny na problemy zdrowotne.
  2. Grypa jelitowa przenosi się przez nieodpowiednią higienę (np. niemycie rąk po wyjściu z toalety), a dzieci zazwyczaj mają problem z tym problem.
  3. Po każdej infekcji wytwarza się odporność na rotawirusy, która u dorosłych jest zwykle wysoka. 

Rotawirusy, chociaż dosyć łatwe do leczenia, atakują jednak szybko i powodują groźną dla zdrowia biegunkę. Co roku prawie pół miliona dzieci na świecie, głównie z krajów rozwijających się, umiera w wyniku infekcji rotawirusów. Grypa jelitowa u dzieci i dorosłych nie powinna więc być ignorowana. Może być też niebezpieczna w ciąży i dla osób starszych. 

Objawy grypy jelitowej to:

  • wodnista biegunka (trwająca do nawet 9 dni),
  • wymioty,
  • nudności
  • gorączka (u dorosłych niska, u dzieci często ponad 39 stopni).

Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie, najczęściej występuje tylko biegunka.

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Droga zarażenia

Rotawirusy przenoszone są drogą pokarmową, a ich budowa sprawia, że są one bardzo trwałe. Pokarm zanieczyszczony kałem innej osoby jest najczęstszą przyczyną grypy jelitowej. Wystarczy zjeść nieumyty owoc, który wcześniej był dotykany przez kogoś, kto ma grypę jelitową i po wizycie w łazience nie umył rąk, żeby zarazić się rotawirusami. 

Jednym sposobem na to, aby nie rozprzestrzeniać dalej wirusa, jest zachowanie wysokiego poziomu choroby i dokładna dezynfekcja powierzchni, z którymi chory miał do czynienia. Nie jest to jednak zawsze możliwe, dlatego też rotawirusy występują na całym globie i co roku powodują wiele zachorowań. 

Ile trwa grypa jelitowa?

Grypa jelitowa zazwyczaj trwa od 3 do 9 dni. Najdłuższy okres trwania ma ona u dzieci on 6 miesięcy do drugiego roku życia. Dzieci w tej grupie wiekowej bardzo często muszą być hospitalizowane, aby uzupełnić poziom płynów w organizmie. 

U dorosłych czas trwania grypy żołądkowej jest krótszy, w ciągu trzech dni większość objawów ustępuje. 

Grypa jelitowa - leczenie i dieta

Zwalczenie rotawirusów nie jest możliwe przy użyciu leków, jedynym sposobem walki z grypą jelitową jest dbanie o to, aby chora osoba się nie odwodniła. Nie zaleca się podawania leków przeciwwymiotnych i przeciwbiegunkowych, które zawierają loperamid, ponieważ utrudniają one wydalanie wirusa z organizmu.

Podczas grypy jelitowej warto sięgnąć po węgiel aktywny, który pomaga wiązać i wydalać rotawirusy.

W leczeniu grypy jelitowej bardzo ważna jest dieta. Powinna ona być lekkostrawna i bogata w płyny. Lekkie zupy i koktajle dostarczą energii, a przy tym dodatkowo nawodnią organizm. 

Bardzo ważne jest, aby podczas grypy żołądkowej dużo pić. W trakcie ostrej biegunki łatwo o odwodnienie, które może być fatalne w skutkach. 

Może cię również zainteresować:

Więcej o: