Domowe sposoby na owsiki. Jak leczyć owsiki u dzieci?

Domowe sposoby na owsiki u dzieci mogą okazać się skutecznym wsparciem leczenia farmakologicznego, jednak najczęściej nie są w stanie go zastąpić. Owsiki to pasożyty, które mogą zaatakować każdego z nas, jednak najbardziej narażone są dzieci. Zwykle podczas zabawy z rówieśnikami zapominają o podstawowej higienie, co może prowadzić do zakażenia się pasożytami. Jak pozbyć się owsików u dzieci?

Czym są owsiki?

Domowe sposoby na owsiki u dzieci to przede wszystkim przestrzeganie reżimu higienicznego oraz diety. Owsiki ludzkie to pasożyty, którym zarazić się może wyłącznie człowiek. Są to niewielkie nicienie, które bytują głównie w jelicie grubym, które stanowi dla nich idealne miejsce do życia i rozmnażania. Choroba, którą wywołują owsiki, nazywana jest owsicą i często postrzegana jest jako choroba, która w głównej mierze dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Jak dochodzi do zarażenia się owsikami?

Dzieci często podczas zabaw z rówieśnikami zapominają o dbaniu o higienę, której do końca nie rozumieją. Przez to często dochodzi do połknięcia przez nie jaj owsików, które mogą znajdować się na brudnych rękach lub przedmiotach.

Połknięte jaja owsika trafiają do jelita cienkiego, gdzie dojrzewają i wylęga się larwa. Taka larwa wędruje do jelita grubego i tam dojrzewa. Dorosłe osobniki mają skłonność do pasożytowania w jelicie ślepym (jest to część jelita grubego), wyrostku robaczkowym i okrężnicy wstępującej.

Zobacz wideo Owsica u dziecka - jak rozpoznać i leczyć?

Jak pozbyć się owsików u dzieci?

Domowe sposoby na owsiki u dzieci często nie są tak skuteczne jak leczenie farmakologiczne, ale warto również ich spróbować - mogą one bardzo dobrze działać we wczesnym stadium owsicy. Przede wszystkim, warto zadbać o odpowiednią higienę. Osoby zakażone owsicą, powinny odbywać regularne kąpiele, a przestrzenie z którymi miała styczność osoba zakażona, należy starannie dezynfekować, aby zahamować rozprzestrzenianie się pasożytów. Oto domowe sposoby na leczenie owsików u dzieci, które powinny neutralizować te pasożyty:

  • gruntowne czyszczenie domu - pomoże to usunąć wszelkie jajka pozostawione przez zainfekowaną osobę,
  • częsta wymiana pościeli dziecka - również pomoże to w neutralizacji jaj owsika. Pościel powinno wymieniać się regularnie, nawet do ośmiu dni po zakończeniu leczenia,
  • zażywanie preparatów z kory dębu lub rumianku - pomogą one złagodzić pieczenie i przyspieszyć regenerację podrażnionych miejsc,
  • stosowanie diety ubogiej w węglowodany - wystrzegaj się takich produktów, ponieważ tworzą one środowisko przyjazne rozwojowi pasożytów.

Te domowe sposoby na leczenie owsików u dzieci, nie tylko wspomogą leczenie dzieci z owsicy, lecz także zahamują rozprzestrzenianie pasożytów w domu i zmniejszą ryzyko zakażenia domowników.

Jak pomóc dziecku w nocy przy owsikach?

Jak pomóc dziecku w nocy przy owsikach? Jest to pytanie, które nurtuje większość rodziców, ponieważ dzieci często nie mogą spokojnie spać, a to wszystko przez towarzyszące owsicy uczucie swędzenia i pieczenia. W takim przypadku warto podać preparaty łagodzące. Skuteczny w tym przypadku może okazać się napar z rumianku, którego właściwości zneutralizują pieczenie, a także swędzenie.  

Najskuteczniejsze będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej, która w pełni neutralizuje owsiki. Takie leczenie musi być wprowadzone przez lekarza, który przepisze odpowiednie preparaty. Warto wziąć pod uwagę, że domowe sposoby na owsiki u dzieci nie są tak skuteczne, jak leczenie farmaceutykami.

Czy dziecko, które ma owsiki może chodzić do przedszkola?

Czy dziecko, które ma owsiki może chodzić do przedszkola? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, a odpowiedź jest dość prosta. Oczywiście nie ma prawa mówiącego o zakazie uczęszczania przez zarażone dzieci do placówki, ale warto rozważyć czasową przerwę na okres leczenia. Warto również poinformować przedszkole o zaistniałej sytuacji - pracownicy będą mieli możliwość odpowiednio się przygotować: zdezynfekować wszystkie pomieszczenia i powierzchnie tak, aby owsica się nie rozwinęła na całą placówkę. Nawet gdy dziecko nie ma tego pasożyta, to domowe sposoby na owsiki u dzieci, takie jak zachowanie podstawowej higieny i zmiana pościeli, może skutecznie uchronić naszą pociechę przed tym problemem.

Zobacz też: Zamiast suplementów postaw na pestki dyni!

Więcej o: