Owsiki. Jak wygląda leczenie zakażenia tymi pasożytami?

Owsiki to pasożyty, które kojarzy się głównie jako przypadłość wieku dziecięcego. Nic bardziej mylnego... Jak się z nimi rozprawić? W jaki sposób leczy się zakażenie i co zrobić, aby mu zapobiec?

Jak wyglądają owsiki?

Owsiki to pasożyty należące do grupy nicieni. Bardzo łatwo jest się nimi zarazić, dlatego jest to dość częsta przypadłość wieku dziecięcego. Ale nie tylko. Coraz więcej dorosłych cierpi na owsicę, czyli chorobę wywołaną przez te podstępne pasożyty. Szacuje się, że nawet 20% osób w dojrzałym wieku może być zakażonych, a największą grupę wśród nich stanowią te mające dużą styczność z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, tj. nauczyciele, opiekunowie czy rodzice. 

Jak rozpoznać zakażenie owsicą? Jak wyglądają owsiki? Otóż larwy owsików to białe, przejrzyste robaki o długości około centymetra (w przypadku samic; samce są na tyle małe, że nie uda dojrzeć się ich gołym okiem). W zaawansowanym stadium choroby można je zobaczyć w kale bez użycia specjalnych sprzętów. 

Owsiki w kale. Jak wygląda badanie?

Podejrzenie owsicy u dziecka należy natychmiast zgłosić do pediatry. Ten zaleci wykonanie wymazu z okolicy odbytu, a także badanie kału. Jak już wyżej wspomniano w zaawansowanym stadium choroby, owsiki w kale widoczne są gołym okiem, co nie zmienia faktu, że konieczne jest wykonanie szeregu badań, aby stwierdzić, czy nie doszło do zakażenia także innymi pasożytami

Zobacz wideo Owsica u dziecka - jak rozpoznać i leczyć?

Owsiki: objawy

Występowanie owsików objawy daje bardzo charakterystyczne. Dziecko ma trudności z koncentracją, zmniejsza się apetyt, może ono sprawiać problemy wychowawcze. Jednak najbardziej typowym symptomem jest świąd w okolicy odbytu, gdzie samice składają jaja. Drapiąc tą okolicę roznosi się zakażenie, dlatego w przypadku, gdy dziecko ma stwierdzoną owsicę rygor sanitarny oraz leczenie obejmuje wszystkich domowników.

Owsica może powodować stany zapalne pochwy, jajowodów i szyjki macicy u dziewczynek. Im dłużej zwlekamy z podjęciem leczenia tym większe ryzyko powstania zapalenia wyrostka robaczkowego (gdzie gnieżdżą się dorosłe owsiki) lub guzów w jamie otrzewnej. 

Leki na owsiki. Jak wygląda kuracja?

Potwierdzenie występowania owsików powoduje konieczność zastosowania terapii farmakologicznej. Leki na owsiki przyjmować powinni wszyscy domownicy. W zależności od zastosowanego preparatu kurację powtarza się w określonych odstępach czasu. Niestety, leczenie owsików nie ogranicza się jedynie do przyjmowania tabletek. Ze względu na to, że samice składają nawet 11 tys. jaj jednorazowo, a one mogą przenosić się na pościeli, ręcznikach, brudnej bieliźnie, a nawet w kurzu czy piasku, konieczne jest wprowadzenie ścisłej kontroli higienicznej. 

Domowe sposoby na owsiki

Oprócz metod medycznych warto także skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów na owsiki. Potwierdzone jest działanie wielu ziół, a także czosnku, którego bakteriobójcze działanie pomaga usunąć z jelit larwy i jaja. Na pobudzenie jelit do pracy i usunięcie pasożytów wpływ mają m.in. krwawnik, rumianek czy szałwia. Pamiętać należy także, że w czasie kuracji odrobaczającej należy zwrócić szczególną uwagę na dietę. Powinna być ona bogata w błonnik wspomagający perystaltykę jelit, a także ograniczać produkty takie jak mleko, cukier czy produkty mączne.

Leczenie owsików. Jak łagodzić objawy?

Przy leczeniu owsików warto także stosować nasiadówki, czyli zamiast używania drażniących środków myjących, korzystamy z łagodnych naparów z kory dębu lub rumianku, które dodatkowo nie podrażniają skóry. Następnie delikatnie osuszamy skórę i w razie potrzeby miejscowo stosujemy sudocrem. 

Czego nie lubi owsik? Jakie są naturalne metody walki z owsicą?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że istnieją substancje, które negatywnie oddziałują na pasożyty. Na liście tego, czego nie lubi owsik znajdują się m.in. pestki dyni, które zawierają w swoim składzie kukurbitacynę uszkadzającą układ nerwowy pasożytów. Warto także wprowadzić do diety bogate w witaminy i inne składniki odżywcze kiszonki. Zupełnie należy wykluczyć produkty bogate w węglowodany, które tworzą sprzyjające rozwojowi owsików środowisko. 

Jak pozbyć się owsików?

Wykrycie owsicy determinuje konieczność jak najszybszego pozbycia się choroby. Poza wdrożeniem leczenia, konieczne jest także podjęcie innych działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażenia. Jak pozbyć się owsików? Walka z nimi jest trudna i wymaga starannego przestrzegania zasad higieny:

  • dokładnie myjemy ręce pod bieżącą, ciepłą wodą z mydłem (przed posiłkiem, po każdorazowym wejściu do toalety)
  • dzieciom obcinamy paznokcie na krótko, dbamy aby nie wkładały rąk i zabawek do buzi
  • zabawki starannie myjemy, zwłaszcza te którymi bawiono się na zewnątrz lub w piaskownicy
  • bieliznę zmieniamy codziennie, następnie poddajemy ją gotowaniu i prasujemy
  • ręczniki i ścierki kuchenne codziennie gotujemy i prasujemy
  • podłogę dokładnie myjemy na mokro, warto używać mopa parowego. 

Jaja owsików. O czym musisz wiedzieć?

Jaja owsików są na tyle małe, że nie da się ich zauważyć gołym okiem, a dodatkowo bardzo szybko się roznoszą i mogą być dosłownie wszędzie (nawet w kurzu unoszącym się w powietrzu i osiadajacym na wszystkich powierzchniach). Dlatego w trakcie kuracji farmakologicznej konieczne jest zachowywanie maksimum higieny. Walka z owsicą może być długa i wyczerpująca dla wszystkich domowników, niemniej jednak konieczne jest przeprowadzenie jej w ścisłym rygorze. 

Zobacz też: Świerzb: choroba zakaźna, która może dotknąć każdego [przyczyny, objawy, leczenie]

Więcej o: