Pasożyty w ludzkim organizmie: badania, objawy

Pasożyty mogą pojawić się u każdego. Żyją one w ciele człowieka i odżywiają się substancjami dostarczanymi z zewnątrz. Pasożyty są niebezpieczne dla zdrowia i mogą powodować poważne skutki dla organizmu żywiciela.

Pasożyty: czym są

Pasożytnictwo to forma współżycia między dwoma organizmami. Pasożyt osiedla się w ciele swojego żywiciela i korzysta z jego substancji odżywczych. Taka forma współżycia oznacza, że jeden z organizmów ponosi korzyści, a drugi szkody. Pasożyty spotykamy zarówno u ludzi, zwierząt, jak i roślin. Część z nich żyje na zewnątrz ciała (na przykład kleszcze, wszy), a inne w środku (takie jak tasiemce czy glizdy). Niestety, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że może być żywicielem innego organizmu. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że pasożyty i robaki są jedną z najczęstszych przyczyn zapadania na choroby będące bezpośrednim zagrożeniem dla ludzi. Aż 90 proc. światowej populacji może być nosicielami pasożytów.

Zobacz wideo

Skąd biorą się pasożyty?

Pasożyty zazwyczaj funkcjonują w swoim naturalnym środowisku, a później dostają się do organizmu człowieka. Kleszcze czy komary dopiero kiedy chcą się pożywić atakują inne stworzenia. Wszy i pchły naturalnie pasożytują na ssakach, skąd mogą przedostawać się na kolejnego żywiciela. Przez to na występowanie pasożytów wewnętrznych bardziej narażeni są właściciele domowych czworonogów. Kwestia wygląda inaczej w przypadku tych stworzeń, które żyją wewnątrz innych organizmów. Pasożyty wewnętrzne dostają się do ciała głównie z powodu niewłaściwej higieny, która naraża nas na ich obecność. Przed jedzeniem należy dokładnie umyć ręce oraz przemyć warzywa i owoce. Jeżeli często spożywamy niegotowane mięso (takie jak tatar) czy surowe ryby (na przykład sushi) jesteśmy bardziej narażeni na występowanie pasożytów i robaków w naszym organizmie. Niestety, możemy nimi zarazić się takie przez wodę. Nie powinniśmy pić niegotowanej wody z nieoczyszczonych zbiorników. Nie jest wskazana także kąpiel w brudnych, dzikich jeziorach.

Pasożyty: objawy

Pasożyty żyją w różnych miejscach ciała ludzkiego. Z tego powodu ich występowanie wiąże się z wieloma objawami. Człowiek w pełni sił może nawet nie zauważyć faktu, że jest nosicielem pasożytów. Konsekwencje są poważniejsze w przypadku osób z obniżoną odpornością lub gdy w organizmie pasożyt żyje już długi czas i zaczyna się rozmnażać. Jednym z pierwszych objawów są niespotykane wcześniej zatwardzenia i rozwolnienia. Dotyczy to głownie pasożytów, które żyją w jelitach człowieka. U osób będących nosicielami obserwuje się także gazy, wzdęcia i zapalenie jelita drażliwego. Pasożyty, które przemieszczają się do mięśni i stawów mogą powodować nagłe bóle tych miejsc. Objawem może być także silna anemia. Naszą uwagę powinny zwracać także nagłe alergie czy wszelkie zmiany skórne. Obecność pasożytów wpływa również na samopoczucie nosiciela. Wszelkie depresje, nerwowość czy chroniczne zmęczenie mogą być spowodowane innymi organizmami w naszym ciele.

Najbardziej znany pasożyt - tasiemiec

Tasiemiec to pasożyt, który może osiągać długość nawet kilku metrów. Żyje w ludzkich i zwierzęcych jelitach. Tam umiejscawia się przy pomocy specjalnych przyssawek, które mocują go w jednej pozycji. Dostaje się do naszego organizmu w surowym lub niedogotowanym mięsie (głównie wołowinie). Obecność tasiemca może być bezpośrednim zagrożeniem dla ludzkiego życia - potomstwo pasożyta może przedostawać się do innych narządów.. Lekarze wskazują, że obecność tasiemca można stosunkowo łatwo potwierdzić. Naszą uwagę powinna zwrócić każdy niespodziewany spadek wagi. Kolejną wskazówką mogą być zaburzenia apetytu i nadpobudliwość. W późniejszym czasie pacjenci zarażeni tasiemcem skarżą się na nudności, wymioty i silny ból brzucha. Obecność pasożyta ostatecznie może potwierdzić badanie kału, jeśli znajdują się w nim larwy lub fragmenty tasiemca.

Glista ludzka w ciele człowieka

Kolejnym pasożytem żyjącym w ludzkim ciele jest glista ludzka. Żyje ona w jelicie grubym, do którego dostaje się wraz nieumytymi owocami i warzywami. Pasożyt przemieszcza się przez ludzki organizm, przez co powoduje trwałe uszkodzenie niektórych narządów. Szczególnie możemy to zaobserwować w przypadku oskrzeli. Osoby będące nosicielami skarżą się na częste zapalenia oskrzeli czy oskrzelowe zapalenie płuc. Lekarze aby potwierdzić obecność glisty ludzkiej w organizmie muszą wykonać badanie kału.

Pasożyty u dzieci - owsiki

Owsiki to popularne pasożyty, które żyją w okolicy okołoodbytowej, Na ich obecność szczególnie narażone są dzieci. Owsiki dostają się organizmu ludzkiego raz z nieodpowiednio przygotowanym jedzeniem lub kontaktu z przedmiotami codziennego użytku. To najbardziej charakterystycznych objawów zarażenia się tymi pasożytami jest notoryczne swędzenie okolic odbytu oraz zaczerwieniona skóra. U osób będących nosicielami można zaobserwować także problemy z zasypianiem, nerwowość czy bóle głowy. Aby zbadać pacjenta pod kątem występowania owsików, należy pobrać od niego wymaz okołoodbytowy.

To także może cię zainteresować:

  1. Tasiemczyca - objawy, leczenie i profilaktyka
  2. Gazy w jelitach - skąd ten brzydki zapach?
  3. Zapomniane pasożyty, czyli jak pozbyć się wszy i owsików
Więcej o: