Co to jest owsica? Jest ona dość powszechną, inwazyjną chorobą pasożytniczą układu pokarmowego wywołaną przez owsika ludzkiego (Enterobius vermicularis). Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, w mniejszym stopniu zaś osoby dorosłe. Do zakażenia dochodzi drogą fekalno-oralną, najczęściej poprzez połknięcie lub wdychanie jaj składanych przez samicę owsika. Jaja z jamy ustnej przedostają się do jelita grubego, następnie po upływie miesiąca (gdy larwy osiągną dojrzałą postać) zapłodnione samice owsika przez odbyt nosiciela wydostają się na zewnątrz i w lepkiej wydzielinie w jego okolicy lub w przedniej części pochwy składają jaja. Osoba zainfekowana dotykając okolic odbytu lub miejsc intymnych przenosi jaja na przedmioty codziennego użytku i do jamy ustnej, przez co cykl się powtarza.
Do najpowszechniejszych objawów owsicy należy:
Zobacz też: Włośnica: jak przebiega choroba. Przyczyny, leczenie włośnicy
Owsica daje dość charakterystyczne objawy, które jednak można pomylić z innymi chorobami np. z alergią. Jak zatem rozpoznać owsicę? Diagnozę stawia się po wykryciu jaj lub dojrzałych form pasożytów na skórze zarażonego. W tym celu należy kilkukrotnie pobrać wymaz z okolic odbytu, ważne jest, aby był on pobrany rano - jeszcze przed skorzystaniem z toalety i prysznicem.
Leczenie owsicy należy prowadzić pod kontrolą lekarską. Zazwyczaj przyjmuje się przepisane przez lekarza leki przeciwpasożytnicze w odstępie 2-4 tygodni. Kuracji powinni poddać się wszyscy domownicy.
A jak leczyć owsicę u dzieci? W przypadku stwierdzenia owsicy, gdy chodzi o dziecko uczęszczające do placówki opiekuńczej, należy poinformować dyrekcję o problemie, pozwoli to na zmniejszenie rozprzestrzeniania się pasożytów wśród dzieci i personelu. Leczenie owsicy u dzieci przebiega tak samo, jak w przypadku osób dorosłych. Polega przede wszystkim na rygorystycznym przestrzeganiu higieny i przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych.
Zobacz też: Leki na pasożyty dla dzieci. Sposoby leczenia pasożytów
W przypadku potwierdzenia owsicy profilaktycznej kuracji farmakologicznej powinni poddać się wszyscy domownicy, istnieje bowiem duże ryzyko, że i oni mogli ulec zakażeniu.
Jak skutecznie pozbyć się owsicy? Bezwzględnie należy przestrzegać zasad higieny i utrzymywać dom w czystości. Oto zasady postępowania w przypadku pojawienia się owsicy:
Owsica u dzieci początkowo nie daje objawów, nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się wraz ze wzrostem ilości pasożytów w organizmie. Dziecko, które ma owsicę, odczuwa nasilający się wieczorem i w nocy świąd odbytu, śpi niespokojnie, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia, zaburzeń koncentracji czy nadpobudliwości. Zdarza się również zgrzytanie zębów. U dziewczynek może pojawić się również stan zapalny sromu. Drapiąc się dziecko wprowadza jaja owsika pod paznokcie, a następnie z powrotem do ust, często też śluz z jajami przysycha na pościeli lub ubraniach i wraz z kurzem unosi się w powietrzu. Podejrzewając owsicę u dziecka należy rano (jeszcze przed czynnościami higienicznymi i skorzystaniem z toalety) obejrzeć okolice odbytu dziecka i pobrać wymaz do badania. Badanie kału, szczególnie gdy nagromadzenie pasożytów nie jest duże, może nie wykazać obecności owsików.
Owsica u dorosłych najczęściej zdarza się wśród osób pracujących w zakładach karnych, domach opieki, żłobkach lub przedszkolach. Podejrzewając u siebie owsicę, powinniśmy dokładnie obejrzeć okolice odbytu i pobrać wymaz do badania, najczęściej wystarczy robić to przez trzy dni z rzędu. Jeżeli badania wykonywane 7-krotnie okażą się negatywne, oznacza to brak pasożytów owsika w naszym organizmie. Badania parazytologiczne kału są skuteczne wyłącznie w przypadku dużej ilości pasożytów i mocnym nasileniu choroby. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych przepisanych przez lekarza oraz na ścisłym przestrzeganiu higieny osobistej oraz otoczenia.
Zobacz też: Leki na owsiki bez recepty - jak wyleczyć się z owsicy?