Enterobioza (Owsica)

Enterobioza, czyli owsica to jedna z częściej rozpoznawanych i rozpowszechnionych chorób pasożytniczych na świecie. Schorzenie wywoływane jest przez tzw. owsika ludzkiego i atakuje przede wszystkim dzieci w wieku od 3 do 14 lat. U dorosłych diagnozowana jest bardzo rzadko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Owsik ludzki to nieduży pasożyt zaliczany do nicieni, którego długość waha się od 3 mm do 1 cm. Najczęściej przedostaje się do organizmu drogą pokarmową (poprzez zakażone warzywa lub owoce) lub na skutek nie stosowania podstawowych zasad higieny (np. nie mycie rąk po skorzystaniu z toalety). Gdy owsik znajdzie się w ciele żywiciela żeruje w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym bądź w końcowym odcinku jelita cienkiego i żywi się znajdująca się w nich treścią. Pozostaje tam przez ok. 4 tygodnie, nim zostanie wydalony z organizmu składa od 8-12 tysięcy jaj.

Zobacz wideo

Objawy

Skala zmian oraz nasilenie dolegliwości zależy od liczby pasożytów znajdujących się w ciele chorego. Jednak do najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów należą silny świąd w okolicy odbytu, brak apetytu, połączony ze spadkiem wagi. Chorzy mają bladą skórę oraz cienie pod oczami. Bardzo często towarzyszy im osłabienie, kłopoty ze snem, nerwowość. Mali pacjenci niekiedy moczą się w nocy, obgryzają paznokcie, zgrzytają zębami oraz mają kłopoty z koncentracją.

Diagnoza

Enterobiozę można potwierdzić już w oparciu o same objawy, jednak aby uzyskać ostateczną odpowiedz wykonuje się badanie potwierdzające obecność pasożyta w ciele pacjenta. W przypadku podejrzenia choroby pasożytniczej wykonuje się test próbki kału pod kątem owsików, niekiedy wystarcza wykrycie jaj pasożyta w okolica odbytu. Materiał do badania pobierany jest rano, przed wypróżnieniem i umyciem, ponieważ pasożyt najbardziej aktywny jest w nocy i wtedy też składa jaja.

Leczenie

Podstawą leczenia jest podawanie środków przeciwrobacznych oraz przeciwpasożytnicze. Po zakończeniu trwającej ok. 2 tygodni terapii badania są powtarzane.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Gnatostomoza

Lamblioza

Klonorchoza

Glista ludzka

Bąblowica

Więcej o: