Babezjoza (babeszjoza)

Babezjoza (babeszjoza) to rzadka, przypominająca malarię choroba przenoszona przez kleszcze. Schorzenie najczęściej diagnozowane jest u mieszkańców Afryki, południowej Europy oraz w Nowej Anglii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Babezjozę wywołują pierwotniaki nazywane Babesia, znane medycynie od końca XIX wieku. Do najlepiej poznanych, a zarazem najgroźniejszych należą dwa typy pierwotniaków - divergenes i microtii. Pierwszy z nich jest szczególnie niebezpieczny i zbyt późno rozpoznany i nieleczony może doprowadzić do zgonu. Drugi typ patogenów przenoszony jest przez gryzonie i u człowieka wywołuje samoustępującą gorączkę oraz osłabienie .

Zobacz wideo

Objawy i diagnoza

Choroba przenoszona jest przede wszystkim przez kleszcze i to jego ugryzienie najczęściej prowadzi do zakażenia. Babezjoza obok gorączki czy osłabienia wywołuje hemolizę, czyli przedostawanie się hemoglobiny (białka zawartego w erytrocytach odpowiadającego za transport tlenu do osocza) w skutek uszkodzenia czerwonych krwinek. Dodatkowo w komórkach krwi widoczne są tzw. wtręty, czyli różnego typu substancje sprzyjające rozwojowi stanu zapalnego.

Schorzenie można potwierdzić wykonując podstawowe badania laboratoryjne (rozmaz krwi oraz badanie moczu ).

Leczenie

Choroba jest trudna w leczeniu. U pacjentów z prawidłowo działającym układem immunologicznym, przypomina grypę i zazwyczaj po upływie 8 tygodniu mija samoistnie. Jeśli odporność organizmu jest zbyt mała babezjoza może prowadzić do zgonu. W leczeniu stosuje się przede wszystkim leki przeciwpasożytnicze, chininę oraz profilaktycznie antybiotyk. Chorym zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów.

Zdarza się, że u wyleczonych już osób rozwija się anemia , niedobór białych krwinek oraz skazy krwotoczne . Rozpoznanie któregoś z tych schorzeń dyskwalifikuje z honorowego krwiodawstwa.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Ankylostomoza

Anaplazmoza

Mukormykoza

Metagonimoza

Bartoneloza

Więcej o: