Borelioza

Borelioza (krętkowica kleszczowa lub choroba z Lyme) jest chorobą wielonarządową przenoszoną zwykle przez kleszcze. Niepokoi fakt, że w ostatnich latach zwiększa się liczba osób dotkniętych tą chorobą. W Polsce przede wszystkim zagrożone są tereny wschodnie, a także Podlasie, Mazury i Opolszczyzna.

Objawy

Borelioza jest chorobą niebezpieczną ze względu na to, że właściwie brak jest jednoznacznych objawów jej występowania. Jedynym udowodnionym symptomem choroby jest rumień wędrujący. Początkowo ma on kształt koła dość regularnego i pojawia się w różnych miejscach, niekoniecznie w miejscu ukąszenia. Z czasem zwiększa znacznie swój rozmiar, a następnie zaczyna zanikać od środka aż do krawędzi koła. Niestety u przeszło 33% chorych rumień nie występuje w ogóle.

Zobacz wideo

Inne objawy, które mogą wskazywać na boreliozę nie są już tak jednoznaczne i mogą towarzyszyć różnym chorobom. Niemniej jednak powinny skłonić do odwiedzenia lekarza. Chory może odczuwać pewne zmiany w słyszeniu, jakieś szumy, chwilowy zanik słuchu. Bez jakiejkolwiek przyczyny może mieć ostre bóle, uczucia zimna i gorąca. Czasem dochodzi do jednostronnego paraliżu twarzy, drgania, dygotania i skurczy mięśni. Chory może mieć także problemy psychiczne: depresję, poczucie zagubienia i zagubienia. Mogą pojawić się także problemy z mówieniem oraz zaburzenia wzroku. Ponadto o boreliozie świadczyć mogą zmiany stawowe, które przy nie leczonej chorobie, mogą ulec zniekształceniu.

Charakterystycznym objawem europejskiej odmiany boreliozy jest zanikowe zapalenie skóry.

Powikłania

Niejednoznaczność objawów choroby i trudna diagnostyka powoduje, że borelioza często rozwija się niezauważona bardzo długo w organizmie człowieka, co może doprowadzić do ciężkich powikłań. Najbardziej niebezpieczne są powikłania mózgowe, sercowe i stawowe.

Neuroborelioza (powikłania mózgowe) może wystąpić jako zapalenie opon mózgowych lub nawet zapalenie samego mózgu. Wcześnie podjęte leczenie może zapobiec zmianom w układzie nerwowym. Gdy jednak leczenia zabraknie choroba może prowadzić do porażenia nerwu twarzowego, niedomykalności powiek, porażenie mięśni lub uszkodzenie nerwów czaszkowych. Neuroborelioza może być także przyczyną depresji i otępienia.

Dosyć rzadko występują powikłania sercowe oraz stawowe. W przypadku pierwszych odczuwane jest nierówne bicie serca, a w skrajnych przypadkach może pojawić się niewydolność serca. W przypadku powikłań stawowych mamy do czynienia najczęściej z zapaleniem stawów kolana i biodra, w najgorszym przypadku ich zniekształceniem.

Leczenie

Wczesne wykryta borelioza wymaga podania antybiotyku przez okres tygodnia do kilku miesięcy. Większość chorych pozbywa się choroby, ale niewielka część może spodziewać się jej nawrotu. Ważna jest także dieta bogata w cynk, kwas foliowy, magnez, jod i witaminy A, B,C, D3.

Borelioza przewlekła leczona jest od trzech do kilku tygodni, a objawy po leczeniu nazywane są okresem poboreliozowym.

Profilaktyka

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia boreliozy jest ochrona przed kleszczami, szczególnie w okresie od marca do listopada. Na spacery do lasu należy ubiera c się w ubranie zasłaniające ciało. Należy unikać zarośli i wysokich traw i używać preparatów odstraszających kleszcze . Ważne jest, aby po powrocie ze spaceru po lesie lub parku sprawdzić dokładnie czy gdzieś nie pojawił się kleszcz. Niestety nie ma szczepionki na boreliozę.

Inne choroby odzwierzęce:

Bruceloza (Gorączka maltańska)

Toksoplazmoza

Erlichioza

Anaplazmoza

Więcej o: