-
Drętwienie rąk w nocy i w dzień. Po jakie witaminy warto sięgnąć? Kiedy udać się do lekarza?
Drętwienie rąk zdarza się zarówno w ciągu dnia, jak i podczas snu. Nieprzyjemne wrażenia mogą być skutkiem złej pozycji ułożeniowej, urazu, przeciążenia pracą, jak również poważnej choroby lub wynikać z niedoborów witamin lub elektrolitów. W obu przypadkach powinniśmy skonsultować się z lekarzem i nie podejmować się samodzielnego diagnozowania.
-
Badanie wzroku - co warto o nim wiedzieć?
Na badanie wzroku do okulisty powinniśmy zgłaszać się regularnie - najlepiej raz w roku. Szybkie, bezpieczne i bezbolesne badanie pozwala na wykrycie wad czy chorób narządu wzroku, ich ewentualną korekcję okularami czy soczewkami kontaktowymi lub skuteczne leczenie. Wyjaśniamy, jak wygląda badanie wzroku, jakie choroby wykrywa i kiedy należy bezwzględnie zgłosić się do okulisty.
-
Astygmatyzm - co to jest za wada? [objawy, leczenie]
Astygmatyzm dotyczy sporej części populacji ludzkiej, szacuje się, że nawet co trzecia osoba zmaga się z tą wadą wzroku. Wyjaśniamy, co to jest astygmatyzm, jakie są jego objawy i jak go leczyć.
-
Drętwienie rąk w nocy - co oznacza? [przyczyny, ćwiczenia, domowe sposoby]
Drętwienie rąk w nocy może zdarzyć się każdemu i najczęściej mija po kilku - kilkunastu minutach zaś jego powodem jest np. nieprawidłowa pozycja podczas snu. Niekiedy jednak stanowi ono objaw groźnych chorób. Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny drętwienia rąk w nocy, jak możemy sobie pomóc i kiedy koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.
-
Orteza na nadgarstek - zalety, rodzaje, działanie, wskazania
Orteza na nadgarstek przydaje się w sytuacjach gdy już dojdzie do kontuzji np. zwichnięcia nadgarstka, profilaktycznie lub jako wsparcie rehabilitacji np. po zdjęciu gipsu.
-
Pierwsza wizyta u ginekologa - co trzeba o niej wiedzieć?
Pierwsza wizyta u ginekologa może być powodem stresu. Pamiętajmy jednak, że regularne wizyty u tego specjalisty pomogą nam w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Wyjaśniamy między innymi kiedy powinna odbyć się pierwsza profilaktyczna wizyta u ginekologa i jak ona przebiega, czym zajmuje się ginekolog dziecięcy i na jakie pytania warto się przygotować.
-
Szczepionka na raka szyjki macicy - skuteczna ochrona przed groźną chorobą
Szczepionka na raka szyjki macicy (przeciwko HPV) została opracowana w 2006 roku i jak pokazują badania stanowi niezwykle skuteczną, bo ponad 90% ochronę przed groźnymi chorobami wywoływanymi przez najgroźniejsze dla człowieka typy wirusa brodawczaka ludzkiego. Jakie szczepionki są dostępne w naszym kraju? Jaka jest ich cena oraz jak wygląda profilaktyka raka szyjki macicy? Sprawdzamy.
-
Wynik testu ciążowego - jak prawidłowo odczytać?
Na wynik testu ciążowego z niecierpliwością oczekują kobiety aktywne seksualnie, którym spóźnia się miesiączka. Obecnie w sprzedaży dostępne są domowe testy wykrywające ciążę już kilka - kilkanaście dni po zapłodnieniu. Jednak czy faktycznie są one wiarygodne? Wyjaśniamy jak prawidłowo odczytać wynik testu ciążowego, co oznacza brak ciąży przy pozytywnym wyniku i brak miesiączki przy negatywnym.
-
Bezdech senny - objawy, przyczyny, leczenie
Bezdech senny - objawy tej choroby, zwłaszcza dla osób mieszkających i śpiących samotnie mogą być szczególnie niebezpieczne. Często bywają mylone z innymi dolegliwościami i diagnozowane z dużym opóźnieniem. Bezdechowi sennemu towarzyszy chrapanie oraz groźne dla zdrowia przerwy w oddychaniu. Opisujemy przyczyny bezdechu oraz jego objawy.
-
Poziom cukru a wiek. Jaki powinien być u osób starszych?
Badanie poziomu cukru we krwi jest niezwykle istotnym badaniem, które powinno być przeprowadzane regularnie, bez względu na nasz wiek. Wcześnie wykryte zaburzenia poziomu cukru we krwi dosłownie mogą uratować życie i zdrowie chorego, o ile oczywiście zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Wyjaśniamy, czy poziom cukru we krwi zmienia się wraz z wiekiem i jakie objawy ze strony organizmu świadczą o problemach wynikających z jego zbyt niskiego lub zbyt wysokiego poziomu u osób starszych.
-
Jak liczyć tygodnie ciąży? Cztery metody na obliczenie momentu zapłodnienia
Jak liczyć tygodnie ciąży? Nad ta kwestią pewnie zastanawia się wiele przyszłych mam, które chcą dowiedzieć się, kiedy nastąpi poród. Jednak wiek ciąży to również istotna informacja dla lekarza, który w ten sposób może ocenić prawidłowy rozwój płodu.
-
Jak szybko rozwija się rak szyjki macicy? Objawy, leczenie i rokowania
Co roku w Polsce odnotowuje się ponad dwa tysiące nowych przypadków raka szyjki macicy, który jest przyczyną śmierci aż 1,6 tys. kobiet rocznie. Jednak te ponure statystyki można poprawić poprzez regularnie wykonywaną cytologię i kontrole ginekologiczne.
-
Niski poziom cukru - jakie są przyczyny i objawy? Jak podnieść poziom cukru we krwi?
Niski poziom cukru stwierdza się, gdy jego zawartość we krwi spada poniżej 65 mg/dl u zdrowego człowieka. Przyczyną może być nieprawidłowa dieta, tryb życia lub choroba. Podpowiadamy, jak objawia się niski poziom cukru we krwi i jakie produkty najszybciej pomogą go ustabilizować.
-
USG ginekologiczne - dlaczego jest takie ważne? Kiedy należy je wykonać i jak przebiega?
USG ginekologiczne (transwaginalne), jest jednym z najczęściej wykonywanych bezinwazyjnych badań ginekologicznych. W pełni bezpieczne pozwala na ocenę wewnętrznych narządów rodnych kobiety i wczesne wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości, jak również na kontrolę ciąży. Wyjaśniamy, jak przebiega USG ginekologiczne, jakie są wskazania do jego wykonania oraz ile wynosi cena tego badania.
-
Osteoporoza - przyczyny, badania, leczenie, profilaktyka
Osteoporoza to dość powszechna choroba kości, która najczęściej dotyka osoby starsze. Rozwija się powoli i często bezobjawowo, co niestety może utrudnić wczesne postawienie diagnozy i rozpoczęcie skutecznego leczenia. Wyjaśniamy co to jest osteoporoza, jak się ją diagnozuje i leczy, oraz jak wygląda profilaktyka tej choroby.
-
Jak zwiększyć libido? Co to jest i od czego zależy?
Libido, czyli najogólniej mówiąc ochota na intymne zbliżenia, zależy od wielu czynników, zaś jego wahania w ciągu naszego życia, czy nawet miesiąca są całkowicie normalne. Zdarza się jednak, że nasz apetyt na seks całkowicie lub niemal całkowicie zanika, co niekiedy prowadzi do kryzysu w związku. Podpowiadamy, jakie mogą być tego przyczyny i jak możemy zwiększyć libido.
-
Jak mierzyć ciśnienie? Garść porad [która ręka, jak odczytać, jakie powinno być]
Szacuje się, że ponad 9 milionów Polaków choruje na nadciśnienie, ale niemal połowa z nich nie jest tego świadoma. Tymczasem nieleczone nadciśnienie prowadzi do wielu chorób zagrażających zdrowiu i życiu, takich jak udar czy zawał. Dlatego niezwykle istotne jest regularne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi. Wyjaśniamy jak mierzyć ciśnienie, aby uzyskać wiarygodny wynik.
-
Ból w klatce piersiowej na środku - objawy, przyczyny, leczenie
Ból w klatce piersiowej na środku może budzić niepokój, gdyż często kojarzy się z poważną chorobą serca. Jednak jego przyczyna może być związana np. z układem pokarmowym, nerwowym lub oddechowym i nie zagrażać bezpośrednio naszemu życiu i zdrowiu.
-
Ból w klatce piersiowej od kręgosłupa - przyczyny, objawy, leczenie
Ból w klatce piersiowej od kręgosłupa może pojawić się zarówno u dzieci jak i dorosłych. Przyczyną dolegliwości często bywa nadmierne przeciążenie kręgosłupa, jego choroba lub nasza nieprawidłowa postawa podczas siedzenia. Wyjaśniamy, jak może objawiać się ból klatki piersiowej od kręgosłupa, jakie są jego przyczyny i co pomoże złagodzić dolegliwości.
-
Omniseksualizm: co to znaczy i czym się różni od innych orientacji? [definicja, cechy]
Omniseksualizm jest jedną z orientacji psychoseksualnych wyróżniającą się swoją filozofią. Wyjaśniamy czym charakteryzuje się omniseksualizm i jakie są jego założenia.