Jak mierzyć ciśnienie? Garść porad [która ręka, jak odczytać, jakie powinno być]

Szacuje się, że ponad 9 milionów Polaków choruje na nadciśnienie, ale niemal połowa z nich nie jest tego świadoma. Tymczasem nieleczone nadciśnienie prowadzi do wielu chorób zagrażających zdrowiu i życiu, takich jak udar czy zawał. Dlatego niezwykle istotne jest regularne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi. Wyjaśniamy jak mierzyć ciśnienie, aby uzyskać wiarygodny wynik.

Mierzenie ciśnienia - na to trzeba zwrócić uwagę

Mierzenie ciśnienia powinno wejść w nawyk, nie tylko wtedy gdy już chorujemy na nadciśnienie, ale również gdy nic nam nie dolega, profilaktycznie np. raz w tygodniu. Nie musimy w tym celu korzystać z usług pielęgniarki czy lekarza, mierzenie ciśnienia z powodzeniem możemy przeprowadzić w domowym zaciszu, co jest istotne szczególnie dla osób, które dotyczy efekt ''białego fartucha''. W sklepach z elektroniką czy aptekach bez problemu zakupimy odpowiedni dla nas ciśnieniomierz - do wyboru mamy aparaty zegarowe, ze stetoskopem lub automatyczne nadgarstkowe. Warunkiem uzyskania prawidłowego pomiaru jest odpowiednie przygotowanie się do mierzenia ciśnienia. Przed przystąpieniem do tej czynności pamiętajmy o poniższych zaleceniach:

  • Pomiar powinien być dokonywany o stałych porach dnia np. 8:00 - 20:00
  • Pęcherz moczowy powinien być opróżniony
  • Godzinę przed mierzeniem nie spożywamy napojów mogących wpłynąć na podwyższenie ciśnienia np. kawy, herbaty, alkoholu. To samo zalecenie dotyczy również palenia papierosów czy narkotyków.
  • Pomiaru dokonujemy przed jedzeniem
  • Co najmniej 30 minut wcześniej kończymy z jakąkolwiek aktywnością fizyczną
  • Osoby biorące leki przeciw nadciśnieniu dokonują pomiaru przed ich zażyciem
  • Przyjmujemy odpowiednią pozycję
  • Nie rozmawiamy w trakcie mierzenia
  • Nie oddychamy głęboko
  • Nie mierzymy ciśnienia gdy jesteśmy zdenerwowani lub gdy odczuwamy ból
  • Temperatura otoczenia nie powinna być zbyt wysoka ani zbyt niska
  • Ewentualny pomiar powtarzamy dopiero po kilkunastominutowej przerwie

Niskie ciśnienie krwi także może być groźne. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Niskie ciśnienie krwi. Skąd bierze się problem i jak sobie z nim radzić?

Mierzenie ciśnienia - która ręka?

Mierzenie ciśnienia krwi dokonujemy na ręce niedominującej - osoby leworęczne na prawej, praworęczne zaś na lewej. Osoby, które są oburęczne powinny zmierzyć ciśnienie na obu rękach - liczy się wyższy wynik. Kobiety po mastektomii piersi nie powinny mierzyć ciśnienia po stronie operowanej.

Pomiar ciśnienia - jak odczytać?

Jak odczytać pomiar ciśnienia? Nie jest to trudne zadanie, nawet początkujące osoby z pewnością sobie z tym poradzą. Przede wszystkim wiedzmy, że nasze ciśnienie krwi składa się z: ciśnienia skurczowego, którego wartość rośnie podczas skurczu serca oraz ciśnienia rozkurczowego, którego wartość zmniejsza się podczas rozkurczania się mięśnia sercowego. Gdy korzystamy z automatycznego ciśnieniomierza, te wartości są wyświetlane na ekranie aparatu. Oprócz tego ikonka serca na ciśnieniomierzu informuje nas o wartości tętna. Ciśnienie krwi mierzone jest w milimetrach słupa rtęci (mmHg ). W przypadku aparatu zegarowego ze stetoskopem pierwszą usłyszaną w słuchawkach wartością będzie ciśnienie skurczowe, zaś ostatnią - rozkurczowe. Przykładowo: na aparacie usłyszymy lub zobaczymy 110  (skurczowe) i 70 (rozkurczowe) - wynik ciśnienia odczytujemy jako 110/70 mmHg.

Jak mierzyć ciśnienie ze stetoskopem? Czy jest to trudne?

W dobie dominujących automatycznych ciśnieniomierzy nadgarstkowych lub naramiennych ciśnieniomierz ze stetoskopem może wydawać się przestarzały i skomplikowany. Jednak wcale tak nie jest, zaś odpowiednio dobrany aparat może być nawet dokładniejszy od tego automatycznego. Jak mierzyć ciśnienie ze stetoskopem?

  • Zadbajmy o wymienione wcześniej odpowiednie warunki podczas dokonywania pomiaru
  • Na ramieniu umieszczamy mankiet, tak, aby jego brzeg kończył się 2-3 cm powyżej łokcia. Mankiet nie może być zbyt obcisły lub zbyt luźny, gdyż to od tego w dużej mierze zależy dokładność pomiaru. Oznaczenie mankietu powinno znajdować się na tętnicy ramieniowej.
  • Na uszy zakładamy stetoskop, zaś jego słuchawkę wkładamy pod rękaw mankietu, w dole łokciowym na tętnicy.
  • Zakręcamy zawór wokół gruszki i delikatnie zaczynamy ją pompować, aż do ukazania się na wskazówce manometru wartości 200. Gruszkę obsługujemy ręką, na której nie ma założonego mankietu.
  • Następnie powoli odkręcamy zawór gruszki i wypuszczamy powietrze, jednocześnie obserwując wskazówki manometru i nasłuchując odgłosu pierwszego uderzenia w słuchawkach.
  • Pierwszy odgłos stanowi wartość ciśnienia skurczowego, zaś ostatni rozkurczowego.

Pomiar ciśnienia - pozycja właściwa podczas pomiaru

Podczas pomiaru ciśnienia tętniczego krwi niezwykle istotna jest pozycja, w której się znajdujemy. Gdy będzie niewłaściwa, nasz wynik po prostu będzie nieprawidłowy. Odpowiednia pozycja powinna być następująca: siedzimy, plecy są podparte, nogi luźno rozstawione, stopy znajdują się na podłodze, przedramię podparte, na poziomie serca, dłoń rozluźniona. Oczywiście podczas mierzenia jesteśmy spokojni, nie rozmawiamy i stosujemy się do ogólnych zasad obowiązujących w jego trakcie.

Rambutan - to niewielkie czerwonawe owoce porośnięte włoskami. Rambutan pochodzi z Azji Rambutan - co to jest? Jakie ma właściwości rambutan?

Ciśnienie - jakie powinno być?

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi? Nasze ciśnienie naturalnie zmienia się w ciągu doby i pod wpływem różnych czynników np. emocji, po wypiciu kawy, napojów alkoholowych, po wysiłku fizycznym, paleniu papierosów itp. Powinno ono jednak być utrzymane w pewnych wartościach, które są uznane za prawidłowe, czyli znajdować się w wartościach poniżej 140 (skurczowe) na 90 mmHg (rozkurczowe). Za prawidłowe ciśnienie krwi uznaje się wartości: 120 - 129 (skurczowe) i 80 - 84 mmHg (rozkurczowe). Wysokie prawidłowe ciśnienie krwi to: 130 - 139 (skurczowe) i 85 - 89 mmHg (rozkurczowe). Z kolei za nadciśnienie uznaje się wartości przekraczające  140 (skurczowe) i 90 (rozkurczowe) mmHg.

Nieleczone nadciśnienie jest groźne dla naszego zdrowia oraz życia i może prowadzić do uszkodzenia nerek, retinopatii nadciśnieniowej, chorób układu krążenia czy układu nerwowego.

Zobacz też: Wybroczyny - przyczyny i postępowanie

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie
Więcej o: