Drętwienie rąk to dolegliwość, która często powoduje nasz niepokój. Zwłaszcza wtedy, gdy wybudza nas ze snu. Jakie są przyczyny takiego stanu?
Drętwienie rąk, odczuwane też jako mrowienie, kłucie z towarzyszącymi im wrażeniem ciężkości czy nawet braku czucia może mieć dwojaki charakter:
Przyczyny wynikają z ograniczeń przepływów impulsów nerwowych na skutek mechanicznego lub termiczno-mechanicznego czynnika, który wpływa na rdzeń kręgowy. Wśród możliwych przyczyn drętwienia rąk wymienia się:
Budzące niepokój drętwienie rąk należy skonsultować z lekarzem POZ, który po przeprowadzonym wywiadzie skieruje nas na odpowiednie badania i ewentualnie do specjalisty np. neurologa czy reumatologa. Leczenie drętwienia rąk przeprowadza się wówczas w zależności od postawionej diagnozy. Jeżeli za drętwienie odpowiadają niedobory witamin czy minerałów, to wtedy należy wdrożyć ich suplementację. Zazwyczaj wskazane są witaminy z grupy B (B1, B6, B12, kwas foliowy) i/lub wapń, potas, sód, oraz magnez. Zbadanie poziomu ich obecności w organizmie zleci lekarz, on także powinien zadecydować o tym jak je uzupełnić. Często oprócz zażywania tabletek, zalecana jest także zmiana diety.
Wybudzające nas drętwienie rąk, występujące podczas nocnego wypoczynku (o ile nie towarzyszą im niepokojące objawy) możemy zniwelować (po konsultacji z lekarzem!), wykonując poniższe ćwiczenia:
Leczenie farmakologiczne wprowadzamy dopiero po poznaniu przyczyny dolegliwości.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Drętwieniu palców u rąk często możemy zapobiec stosując się do zaleceń lekarskich dotyczących przyjmowania leków, zmiany trybu życia i zabiegów rehabilitacyjnych. Dolegliwości wynikające z niedoborów składników mineralnych zlikwidujemy, wprowadzając do diety poniższe produkty:
Jeśli chcemy uzupełnić witaminy z grupy B, warto wzbogacić dietę o produkty takie jak: brukselka, fasola, groch, ciemne, pełnoziarniste pieczywo, orzechy, pestki dyni i słonecznika, nasiona lnu, jajka, mleko i przetwory mleczne, mleko sojowe, ryby (łosoś, sardynka, makrela), wątróbka, szpinak.
Drętwieniu palców u rąk rąk zapobiegniemy unikając ich ekspozycji na zimno czy regularnie wykonując wskazane ćwiczenia. Zwracajmy również uwagę na pozycję w jakiej układamy się do snu, gdyż drętwienie rąk jest często spowodowane wyłącznie ich przygnieceniem w trakcie snu.
Leczenie domowe drętwienia rąk - oprócz stosowania się do wskazań lekarskich dotyczących np. stosowania odpowiedniej diety i ćwiczeń może obejmować: picie naparów z kory wierzby, nasion kozieradki czy nasion selera, napój z miodu i cynamonu, okłady z octu jabłkowego i soli. Nie należy ich jednak stosować samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem.
Zobacz też: Legalny rynek poza kontrolą, suplementy bez badań i dopochwowe perły księżniczki - tak się "leczą" Polacy