Omniseksualizm: co to znaczy i czym się różni od innych orientacji? [definicja, cechy]

Omniseksualizm jest jedną z orientacji psychoseksualnych wyróżniającą się swoją filozofią. Wyjaśniamy czym charakteryzuje się omniseksualizm i jakie są jego założenia.

Omniseksualność - definicja, którą warto znać

Omniseksualność według definicji to możliwość odczuwania pociągu seksualnego do wszystkich płci. Przedrostek ''omni'' (łac. omnis) oznacza ''wszystko'',  bowiem osoby omniseksualne mogą odczuwać pociąg seksualny (ang. sexual), emocjonalny i/lub romantyczny do wszystkich osób, bez względu na ich płeć, tożsamość płciowa lub orientację psychoseksualną.

Omniseksualizm - co to znaczy?

Co dokładnie znaczy omniseksualizm? Pojęcie to oznacza, że dana osoba jest w stanie zaangażować się w relację z każdą osobą. Partnerem osoby omniseksualnej może więc być transseksualista, homoseksualista,heteroseksualista, biseksualista lub aseksualista.

Omniseksualizm - ciekawostki

  • istnieje teoria, że każdy z nas rodzi się omniseksualny
  • osoby omniseksualne mają swoją flagę: dwa pasy różowe, jeden granatowo - fioletowy i dwa pasy w odcieniach błękitu

Omniseksualność - cechy charakterystyczne

Oto najważniejsze cechy omniseksualności:

  • możliwość stworzenia związku/relacji z osobami wszystkich płci i orientacji seksualnych
  • płeć może mieć znaczenie przy wyborze partnera
  • niezwykle istotne jest ''wnętrze" drugiego człowieka, jego osobowość, inteligencja itp., cielesność schodzi na dalszy plan
  • wykluczone są dewiacje seksualne: pedofilia, zoofilia, nekrofilia
  • otwartość wobec osób o różnych światopoglądach, brak uprzedzeń 

Omniseksualność - mity

Omniseksualność wcale nie oznacza rozwiązłości. Przede wszystkim liczy się drugi człowiek i jego uczucia. To jakiej jest płci czy orientacji psychoseksualnej, jest dużo mniej istotne. Co prawda osoby omniseksualne mogą stworzyć związek z przedstawicielem każdej z nich, jednak tak, jak w przypadku innych par związek jak najbardziej może okazać się trwały i monogamiczny.

Omniromantyczność - co to oznacza?

W omniseksualizmie nie jest istotne zaspokojenie libido lecz charakter, osobowość, inteligencja drugiego człowieka. Omniromatyczność jest to romantyczny pociąg do innej osoby, stawiający uczucia i duchowe połączenie wyżej od doznań fizycznych.

Omniseksualizm: czym się różni od panseksualizmu. Omniseksualizm a panseksualizm

Czym różni się ominiseksualizm od panseksualizmu? Warto wiedzieć, że omniseksualizm często stawia się na równi z panseksualizmem, używając zamiennie obu terminów. Zarówno omniseksualizm jak i panseksualizm nie uznają bowiem binarnych podziałów płci, akceptują człowieka jako takiego, bez względu na płeć, tożsamość płciową, orientację psychoseksualną itp. Różnica między tymi orientacjami jest niezwykle subtelna, bowiem osoby omniseksualne mogą zwracać większą uwagę na płeć drugiej osoby i brać to pod uwagę podczas doboru ewentualnego partnera. Z kolei panseksualiści zupełnie nie dostrzegają płci, jest ona dla nich całkowicie obojętna gdy chodzi o tworzenie relacji.

Zobacz też: Panseksualizm - co to znaczy? Poznaj definicję i cechy panseksualizmu

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi
Więcej o: