Pierwsza wizyta u ginekologa - co trzeba o niej wiedzieć?

Pierwsza wizyta u ginekologa może być powodem stresu. Pamiętajmy jednak, że regularne wizyty u tego specjalisty pomogą nam w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Wyjaśniamy między innymi kiedy powinna odbyć się pierwsza profilaktyczna wizyta u ginekologa i jak ona przebiega, czym zajmuje się ginekolog dziecięcy i na jakie pytania warto się przygotować.

Ginekolog dziecięcy - kiedy należy go odwiedzić?

Ginekolog dziecięcy to, jak sama nazwa wskazuje ginekolog zajmujący się zdrowiem intymnym niepełnoletnich dziewcząt. Lekarz ten posiada również dodatkową wiedzą z pediatrii i endokrynologii. Specjalista ginekologii dziecięcej diagnozuje oraz leczy rozmaite nieprawidłowości w budowie czy funkcjonowaniu narządów płciowych dziewczynek. Najczęściej zgłaszają się do niego rodzice, którzy zaobserwowali niepokojącą wydzielinę z dróg rodnych kilkumiesięcznej czy kilkuletniej córki, gdy mają miejsce zaburzenia miesiączkowania u nastolatki np. zbyt obfite i bardzo nieregularne miesiączki. Do wizyty powinny również skłonić bóle podbrzusza zgłaszane przez dziecko, nieprawidłowości w narządach wewnętrznych uwidocznione na USG, przedwczesne (przed 8. rokiem życia) pojawienie się objawów pokwitania takich jak: powiększenie gruczołów piersiowych, pojawienie się owłosienia łonowego, zbyt wczesne miesiączkowanie (przed 10. rokiem życia) lub przeciwnie - brak miesiączki po ukończeniu przez dziewczynkę 16. roku życia, lub brak oznak dojrzewania mimo nastoletniego wieku. Pamiętajmy, że wizyta u ginekologa dziecięcego odbywa się wyłącznie w obecności rodziców/opiekunów prawnych.

Przychodnia ginekologiczna - jak wybrać najlepszą?

Przychodnia ginekologiczna to miejsce, które warto regularnie odwiedzać nie tylko wtedy, gdy jesteśmy w ciąży lub zmagamy się z chorobami narządów rozrodczych. Pamiętajmy bowiem, że tylko systematycznie wykonywane badania, takie jak cytologia, badanie piersi czy USG transwaginalne pozwolą na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie wielu groźnych chorób, takich jak nowotwory szyjki macicy, jajników czy piersi. Wybierając przychodnię ginekologiczną, dobrze jest zrobić rozeznanie np. wśród znajomych kobiet czy czytając opinie w internecie na temat danego miejsca i przyjmujących tam specjalistów. Warto wybrać placówkę, w której możemy skorzystać z konsultacji u więcej niż jednego specjalisty i dopiero po takiej wizycie wybrać najbardziej dla nas odpowiedniego ginekologa, który dysponuje wiedzą, doświadczeniem oraz potrafi zapewnić przyjazną atmosferę w gabinecie. Nie bez znaczenia - szczególnie dla ciężarnych kobiet jest również jakość i dostępność sprzętu do badań prenatalnych, czyli USG i KTG.

Zobacz też: Zapalenie szyjki macicy często przebiega bezobjawowo. Kiedy można spodziewać się infekcji, jak ją diagnozować i leczyć?

Wizyta u ginekologa - czy płeć ma znaczenie?

Ginekolog kobieta czy mężczyzna? Teoretycznie nie powinno to mieć znaczenia, bowiem świetnym specjalistą ze znakomitym podejściem do pacjentek może być osoba dowolnej płci. Jednak w przypadku bardzo młodych dziewcząt na pierwszą wizytę zazwyczaj wybierana jest kobieta ginekolog. Młode pacjentki na pierwszej wizycie, zazwyczaj są zestresowane i skrępowane koniecznością rozebrania się od pasa w dół przed obcą osobą, dlatego wolą być zbadane przez kobietę. W późniejszych latach zapisując się samodzielnie na wizyty, najczęściej kierujemy się profesjonalizmem oraz doświadczeniem danego lekarza, ewentualny wstyd odkładając na bok. W końcu ginekolog to lekarz taki sam, jak każdy inny. Wizyta u ginekologa, w przypadku dziewcząt od 16. do 18. roku życia odbywa się w obecności rodzica, jednak na czas badania może on wyjść z gabinetu. Osoby w tym wieku muszą wyrazić zgodę na ewentualne badanie. Dziewczęta poniżej 16. roku życia są natomiast kierowane do ginekologa dziecięcego.

  • Wizyta u ginekologa powinna przebiegać w przyjaznej, miłej atmosferze. Wybrany lekarz - bez względu na płeć powinien zaś kierować się empatią i dobrem pacjentki.
  • Do wizyty nie musimy się szczególnie przygotowywać, depilacja nie jest więc konieczna. Pamiętajmy jedynie o utrzymaniu codziennej higieny.
  • Kiedy najlepiej się wybrać? Do ginekologa, o ile nic nam akurat nie dolega najlepiej wybrać się kilka dni po skończonej miesiączce - będzie to idealny czas na wykonanie cytologii i badanie piersi. W przypadku pojawienia się dolegliwości wizytę możemy odbyć w dowolnym dniu cyklu.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?

Kobiety starające się o poczęcie z niecierpliwością wyczekują objawów ciąży i nawet przed terminem zbliżającej się miesiączki wykonują testy ciążowe. Po ujrzeniu pozytywnego wyniku natychmiast udają się na wizytę do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży. Tymczasem w gabinecie okazuje się, że tej ciąży jeszcze nie widać. Kiedy więc powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży? Otóż taką wizytę najlepiej zaplanować między szóstym a ósmym tygodniem ciąży, czyli 2-4 tygodnie po dacie spóźniającej się miesiączki. W tych tygodniach będzie już można zaobserwować na obrazie USG zagnieżdżony w macicy zarodek, a nawet bicie jego serca (zazwyczaj po siódmym tygodniu ciąży). W badaniu USG transwaginalnym lekarz określi liczbę zarodków, oceni jego/ich rozwój, określi też wiek ciąży oraz stan macicy, szyjki macicy i jajników ciężarnej. Na pierwszej wizycie u ginekologa w ciąży kobieta otrzyma zalecenia co do trybu życia oraz skierowania na niezbędne badania biochemiczne z krwi i moczu. Pamiętajmy, że jeżeli przyjmujemy na stałe leki, chorujemy przewlekle to pierwsza wizyta potwierdzająca ciążę powinna odbyć się jak najszybciej od otrzymania pozytywnego wyniku testu ciążowego - najlepiej potwierdzonego badaniem z krwi hormonu beta hCG.

Zobacz wideo Badanie usg w ciąży - na czym polega?

Pierwsza wizyta u ginekologa w wieku 25 lat

Pierwsza wizyta u ginekologa w wieku 25 lat? Czy to nie za późno? Co prawda, zgodnie z zaleceniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pierwsza wizyta u ginekologa - o ile nie występują żadne dolegliwości, powinna mieć miejsce między 12. a 15. rokiem życia. Jednak o ile nastolatka nie współżyje, jest zdrowa, miesiączkuje w miarę regularnie, to taką wizytę można odłożyć w czasie. 25 rok życia to, w przypadku kobiet, które nie współżyją i nie są obciążone genetycznie (np. rakiem jajników czy piersi) ostateczny wiek, w którym powinna odbyć pierwszą wizytę u ginekologa. Kobieta, która prowadzi życie seksualne, powinna odbyć pierwszą wizytę u ginekologa najpóźniej po roku od rozpoczęcia współżycia.

Pierwsza wizyta u ginekologa - pytania 

Pierwsza wizyta u ginekologa często wiąże się z emocjami. Warto więc się do niej odpowiednio przygotować, to istotne, bowiem w gabinecie będziemy musiały odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących naszego zdrowia intymnego. Ginekolog może zadać następujące pytania:

  • Nasz wiek w momencie pojawienia się pierwszej miesiączki
  • Czy współżyjemy?
  • Ile miałyśmy lat w momencie rozpoczęcia współżycia?
  • Czy miesiączki są regularne?
  • Jaka jest długość cyklu?
  • Z jakimi dolegliwościami związane są nasze miesiączki?
  • Data ostatniej miesiączki, jej długość, charakter krwawienia (zbyt obfite, skąpe)
  • Rodzaj stosowanej antykoncepcji?
  • Czy podczas współżycia pojawią się ból, dyskomfort?
  • Czy przyjmujemy leki lub hormonalne środki antykoncepcyjne?
  • Czy chorujemy przewlekle?
  • Czy miałyśmy zabiegi lub operacje ginekologiczne?
  • Czy w najbliższej rodzinie występowały choroby nowotworowe narządów rozrodczych lub piersi?
  • Czy już rodziłyśmy? (sposób zakończenia porodu, liczba porodów i ilość dzieci)
  • Powód wizyty - profilaktyczna czy też coś nam dolega.

Oprócz pytań ze strony lekarza czasami same mamy pytania do specjalisty np. związane z antykoncepcją, profilaktyką czy zdrowiem. Warto wcześniej zapisać sobie nurtujące nas pytania, wtedy mamy pewność, że żadnego z nich nie pominiemy - o ile oczywiście nie zapomnimy zabrać kartki z pytaniami.

Czy pierwsza wizyta u ginekologa jest bolesna?

Niektóre młode kobiety, szczególnie po przeczytaniu/usłyszeniu mrożących krew w żyłach opowieści pacjentek gabinetów ginekologicznych obawiają się bólu związanego z badaniem ginekologicznym. Jak jest naprawdę? Czy pierwsza wizyta u ginekologa jest bolesna? Faktycznie, zdarzają się lekarze ginekolodzy, którzy przeprowadzają badania w mało delikatny sposób. Jednak obecnie w dobie szybko rozprzestrzeniających się informacji, dzięki opinii na temat danego specjalisty możemy wybrać takiego, który chwalony jest za podejście do pacjentki i ma pozytywne opinie. Badanie ginekologiczne może sprawiać niewielki dyskomfort, szczególnie u mocno zestresowanych, bardzo wrażliwych kobiet, jednak absolutnie nie powinno być bolesne. Podczas pierwszej wizyty, szczególnie u dziewic badanie ginekologiczne polega zazwyczaj wyłącznie na wizualnej kontroli zewnętrznych narządów płciowych. Jeżeli jest taka konieczność lekarz może wykonać badanie USG przez powłoki brzuszne lub zbadać narządy rodne przez odbyt, lub specjalną cienką głowicą USG, która nie naruszy błony dziewiczej. Na każde takie badanie musimy jednak wyrazić zgodę. U kobiet, które już współżyły zostanie wykonane badanie zestawione (lekarz wkłada jeden lub dwa palce do pochwy, chwytając szyjkę macicy, zaś druga ręką uciskając lekko brzuch sprawdza położenie, wielkość oraz ruchomość macicy oraz sprawdza czy ucisk na jajniki powoduje bolesność. Następnie niewielkim wziernikiem włożonym do pochwy ginekolog ocenia wnętrze pochwy oraz stan szyjki macicy. Cienką szczoteczką pobrany zostanie również materiał do badania histopatologicznego, czyli cytologia.

Na pierwszej wizycie zbadane zostaną również nasze piersi, z powodu naturalnych zmian hormonalnych i związaną z nimi bolesnością piersi przed okresem na takie badanie najlepiej zgłosić się kilka dni po zakończonej miesiączce. Oczywiście, jeżeli coś nas niepokoi na wizytę zgłaszamy się w dowolnym dniu cyklu.

Zobacz też: Androlog - specjalista od męskiego układu rozrodczego. Kiedy może pomóc?

Więcej o: