Rak szyjki macicy wykryty wcześnie daje ponad 90-proc. szansę na całkowite wyleczenie. Wyjaśniamy, jak szybko rozwija się rak szyjki macicy, jakie są jego wczesne objawy, rokowania oraz metody leczenia tej choroby.
Rak szyjki macicy może rozwijać się od trzech do nawet kilkunastu lat i przez długi czas nie dawać żadnych objawów. W początkowym, przedrakowym stadium, w badaniu cytologicznym zauważa się atypowe komórki nabłonka szyjki macicy, które z biegiem czasu mogą zacząć przybierać bardziej nieprawidłowy wygląd (zmiany dysplastyczne małego lub dużego stopnia), zwiększając tym samym ryzyko rozwoju zmian o charakterze nowotworowym. Nieleczone zmiany dysplastyczne prowadzą do rozwoju raka in sito, czyli przedinwazyjnego, który początkowo jest ograniczony wyłącznie do tkanki szyjki macicy. W dalszym procesie rozwoju, komórki nowotworowe zaczynają naciekać na pozostałe tkanki szyjki macicy oraz dawać przerzuty do innych narządów.
Nieleczony rak szyjki macicy może dawać przerzuty do innych narządów, takich jak: węzły chłonne, mózg, płuca, wątroba czy kości. Przy tym rodzaju raka najczęściej dochodzi do naciekania do pozostałej części macicy, ścian jamy brzusznej, odbytu i pęcherza moczowego. W związku z tym późne objawy nowotworu szyjki macicy mogą być nietypowe lub wiązane z innymi chorobami. Należą do nich:
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Za powstanie raka szyjki macicy w ponad połowie przypadków odpowiedzialna jest infekcja onkogennymi wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV 16 i 18), który jest najczęściej przenoszony drogą płciową. Pozostałymi czynnikami ryzyka rozwoju tej choroby są między innymi: otyłość, nałóg nikotynowy, wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, długotrwałe stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, dieta uboga w antyoksydanty, obniżona odporność, przebyte choroby zapalne przenoszone drogą płciową, przewlekłe infekcje pochwy.
Leczenie raka szyjki macicy powinno być dobrane indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby, stanu ogólnego kobiety i pojawienia się ewentualnych przerzutów. W leczeniu raka szyjki macicy stosuje się:
Wcześnie wykryty rak szyjki macicy daje bardzo wysokie prawdopodobieństwo pokonania choroby i znacząco skraca czas leczenia. Rokowania przy tym nowotworze zależą więc przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby, podjętych metod leczenia oraz ogólnego stanu zdrowia kobiety. Odsetek pięcioletnich przeżyć, w zależności od stopnia zaawansowania raka szyjki macicy wygląda następująco: