Wynik testu ciążowego - jak prawidłowo odczytać?

Na wynik testu ciążowego z niecierpliwością oczekują kobiety aktywne seksualnie, którym spóźnia się miesiączka. Obecnie w sprzedaży dostępne są domowe testy wykrywające ciążę już kilka - kilkanaście dni po zapłodnieniu. Jednak czy faktycznie są one wiarygodne? Wyjaśniamy jak prawidłowo odczytać wynik testu ciążowego, co oznacza brak ciąży przy pozytywnym wyniku i brak miesiączki przy negatywnym.

Test ciążowy pozytywny - czy zawsze oznacza ciążę?

Test ciążowy pozytywny, wykonany w domu z około 97 - 99 proc.  skutecznością świadczy o ciąży. Oczywiście najdokładniejszy będzie test ciążowy z krwi wykonany w laboratorium, który określi poziom hormonu beta HCG - gonadotropiny kosmówkowej wytwarzanego przez komórki trofoblastu (tkanki tworzące przyszłe łożysko). Do dyspozycji mamy trzy rodzaje prostych do wykonania testów ciążowych:

  • paskowy - specjalny pasek zanurzamy na krótki czas w zbiorniku z moczem
  • płytkowy - na płytce z odczynnikiem pipetą umieszczamy określoną przez danego producenta liczbę kropli 
  • strumieniowy - wyznaczoną część testu utrzymujemy przez kilkanaście sekund w strumieniu moczu, następnie nakładamy na nią nakładkę i odkładamy test na płaską powierzchnię

Cena testów waha się od kilku do kilkudziesięciu zł, zaś na wynik czekamy zazwyczaj od 3 do 10 minut. Niektóre z testów teoretycznie możemy wykonać jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki, jednak najpewniejszy wynik uzyskamy dopiero w jej terminie lub kilka dni po. W przypadku nieregularnych miesiączek test wykonujemy 14 dni po stosunku. Pamiętajmy, że z różnych - medycznych lub pozamedycznych przyczyn pozytywny wynik domowego testu ciążowego może być zafałszowany. Warto również po kilku dniach powtórzyć test, dla uzyskania większej pewności co do wyniku i dopiero wtedy udać się do lekarza (chyba że niepokoi nas stan zdrowie). Zbyt wczesne badanie USG może bowiem nie wykryć zarodka.

Jak wygląda pozytywny test ciążowy?

Przed wykonaniem testu ciążowego dokładnie czytamy instrukcję dołączoną do opakowania i stosujemy się do zaleceń producenta. Jak wygląda pozytywny test ciążowy? Prawidłowo wykonany pozytywny test zazwyczaj posiada widoczną linię w obszarze kontrolnym (litera C w przypadku testu strumieniowego i płytkowego). W przypadku testów paskowych linia kontrolna zazwyczaj znajduje się na górze pola odczytu. O pozytywnym wyniku, czyli ciąży świadczą dwie linie  - w obszarze kontrolnym (C) i testowym (T). W sprzedaży są również dostępne cyfrowe testy strumieniowe z wyświetlaczem informującym o ciąży (+)  lub jej braku (-), wraz z tygodniami, jakie upłynęły od ewentualnego poczęcia.

Zobacz też: Czy w okres można zajść w ciążę, czyli kiedy przypadają dni płodne w cyklu miesiączkowym?

Negatywny test ciążowy - jak wygląda?

Negatywny test ciążowy zazwyczaj świadczy o braku ciąży, jednak dla pewności warto po tygodniu go powtórzyć i w razie wątpliwości wykonać test z krwi. W testach ciążowych do samodzielnego wykonania o negatywnym wyniku świadczy jedna linia znajdująca się w obszarze kontrolnym testu

Brak miesiączki a test negatywny

Czasami zdarza się, że test pokazuje wynik negatywny przy braku miesiączki. Co to oznacza? Przyczyny mogą być różne, a niewielkie opóźnienie miesiączki nie jest niczym niezwykłym. Problem pojawia się, gdy nie ma okresu w ciągu całego cyklu. Podejrzewając ciążę, szczególnie gdy zaczynają dokuczać nam typowo ciążowe dolegliwości np. nudności, pobolewanie piersi itp. warto wykonać test ciążowy z krwi. Może się okazać, że test z moczu był wadliwy, nieprawidłowo wykonany lub ciąża jest jeszcze zbyt wczesna do wykrycia. Na zaburzenia cyklu i opóźnienie miesiączkowania mają wpływ między innymi: stres, zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), nieodpowiednia dieta, klimakterium, nadmierny wysiłek fizyczny, przyjmowane leki, cukrzyca, hiperprolaktynemia, guz mózgu, zespół Ashermana powodujący zrosty w pochwie, macicy lub szyjce macicy, guz na nadnerczach, guzy na jajnikach, zespół policystycznych jajników, niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy niewydolność ciałka żółtego. W przypadku dłuższego opóźnienia okresu należy skontaktować się z lekarzem w celu wyjaśnienia przyczyny takiego stanu.

Pozytywny test ciążowy a brak ciąży

Wiele kobiet po ujrzeniu pozytywnego wyniku testu ciążowego natychmiast udaje się do lekarza w celu potwierdzenia ciąży. Natomiast w gabinecie ginekologa USG wskazuje na brak ciąży. Oczywiście może być tak, że test wykazał wynik fałszywie pozytywny. Jednak warto wiedzieć, że obecność zarodka w badaniach USG najczęściej wykrywa się dopiero około szóstego tygodnia ciąży i często kobiety zbyt wcześnie zgłaszają się na wizytę lekarską. W takiej sytuacji najlepiej co kilka dni wykonywać laboratoryjne badanie hormonu beta HCG. W przypadku dobrze rozwijającej się ciąży poziom tego hormonu będzie odpowiednio wzrastał.

Zobacz też: Wczesne objawy ciąży. Jakie symptomy mogą wskazywać, że doszło do zapłodnienia?

Jedna kreska na teście ciążowym - co oznacza?

 

Obecność jednej kreski na teście ciążowym w obszarze kontrolnym najczęściej świadczy o braku ciąży. Warto jednak przyjrzeć się dokładniej, czy w obszarze testowym w określonym czasie nie pojawi się choćby blada kreska mogąca świadczyć o ciąży. W razie wątpliwości warto powtórzyć test i skonsultować swoje obawy z lekarzem.

Zobacz też: Owulacja - objawy, ile trwa. Czy można określić czas owulacji

Więcej o: