Objawy ciąży pozamacicznej. Jakie symptomy powinny zaniepokoić przyszłą mamę?

Objawy ciąży pozamacicznej, inaczej zwanej ektopową, mogą przypominać te towarzyszące poronieniu. Dlaczego dochodzi do sytuacji, kiedy zarodek nie zagnieżdża się we właściwym miejscu?

Objawy ciąży pozamacicznej w 5 tygodniu

Objawy ciąży pozamacicznej mogą wywołać strach i dezorientację u kobiety spodziewającej się dziecka. Czym jest ciąża pozamaciczna, zwana także ciążą ektopową? Jest to sytuacja, w której zarodek zamiast zagnieździć się w ścianie macicy, która jest w stanie stworzyć mu dogodne warunki rozwoju, pozostaje w innym miejscu (np. w jajowodzie, szyjce macicy, jajniku). To nie daje mu żadnych szans na przetrwanie i prawidłowy rozwój.

Objawy ciąży pozamacicznej w 5 tygodniu są już łatwe do wychwycenia, zwłaszcza jeśli udamy się na badanie USG. Ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować ciążę pozamaciczną i podjąć odpowiednie kroki, gdyż w innym wypadku może dojść m.in. do masywnego krwotoku zagrażającego życiu kobiety. 

Ciąża pozamaciczna - przyczyny najczęściej spotykane

Przyczyny ciąży pozamacicznej sprowadzają się zazwyczaj do jednego punktu - jej powstawaniu sprzyjają czynniki utrudniające przesuwanie się zapłodnionej komórki jajowej w kierunku macicy. I tak np. jeśli kobieta zmaga się z niedrożnością jajowodów lub ich zbliznowaceniem istnieje duże ryzyko rozwinięcia ciąży pozamacicznej, która z oczywistych przyczyn nie może zostać donoszona. Na szczęście ciąże takie nie są zbyt częste - szacuje się, że jedynie 2 procent wszystkich ciąż to właśnie te, gdzie zarodek zagnieżdża się w nieprawidłowym miejscu. 

Zobacz wideo Jakich specjalistów powinnyśmy odwiedzać w ciąży? Dla zdrowia przed porodem i po nim

Objawy ciąży pozamacicznej. Po jakim czasie można ponownie próbować zajść w ciążę?

Objawy ciąży pozamacicznej nie dają szans na donoszenie ciąży. Po jakim czasie zatem można ponownie podjąć starania o prawidłową ciążę? Według badań ponad 50 proc. kobiet, które mają za sobą ciążę pozamaciczną, w przeciągu roku zachodzi w prawidłową ciążę. Oznacza to, że czas potrzebny na regenerację organizmu nie jest długi i szybko można powrócić do starań o potomstwo.

Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? Charakterystyczne symptomy

Jeśli zastanawiasz się jak rozpoznać ciążę pozamaciczną, to zazwyczaj pierwszym jej widocznym objawem jest krwawienie. Masywnemu krwawieniu towarzyszą także silny ból i skurcze, a także bolesność podbrzusza. Jeśli zarodek był umiejscowiony w jajowodzie, może dojść do jego pęknięcia, a wtedy mamy do czynienia z poważnym krwotokiem wewnętrznym. Objawiać się on może m.in. ostrym bólem brzucha, uczuciem parcia, silnym krwawieniem z pochwy, zawrotami głowy i utratą przytomności.

Objawy po usunięciu ciąży pozamacicznej. Jak wygląda leczenie?

Leczenie ciąży pozamacicznej, w zależności od stanu pacjentki, może mieć charakter chirurgiczny lub farmakologiczny. Usunięcie ciąży pozamacicznej możliwe jest dzięki przyjmowaniu metotreksatu lub w drodze zabiegu laparoskopii.

W rzadkich przypadkach ciąża pozamaciczna samoistnie przestaje się rozwijać i zanika, a wtedy nie jest konieczne podejmowanie interwencji medycznej. 

Objawy po usunięciu ciąży pozamacicznej, które wskazują, że zabieg nie został dobrze wykonany to podwyższony poziom hCG. Każdorazowo po usunięciu zarodka kontroluje się poziom hormonu we krwi, aby sprawdzić, czy na pewno cała ciąża została usunięta. 

Zobacz też: Cukrzyca ciążowa - czynniki ryzyka, leczenie, dieta

Więcej o: