Mdłości w ciąży. Jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

Mdłości w ciąży to jeden z najczęstszych problemów przyszłych mam. W większości przypadków wystarczą domowe sposoby na ich powstrzymanie, jednak jest też niewielki odsetek kobiet cierpiący na tzw. niepowściągliwe wymioty ciężarnych, które są bardzo uciążliwym problemem. Szerzej zaczęto o nim mówić za sprawą księżnej Cambridge Catherine, u której w przebiegu ciąży występował "hyperemesis gravidarum".

Sposoby na mdłości w ciąży - które z nich warto znać?

Mdłości w ciąży to rzeczywistość dotykająca blisko 75 proc. wszystkich ciężarnych. I co ważne, nazwa "poranne mdłości" jest tu dalece niestosowna, gdyż nudności pojawiają się co prawda rano, ale równie dobrze mogą nam doskwierać przez cały dzień, a także wieczorem. Nie wiadomo do końca, co jest powodem mdłości w ciąży. Istnieje jednak wiele teorii na ten temat, począwszy od tej, że za ten stan odpowiada podwyższone stężenie hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), poprzez tą mówiącą o refluksie żołądkowym spowodowanym rozluźnieniem mięśni przewodu pokarmowego, aż do tej, która za winowajcę mdłości w ciąży uważa wyczulony w tym okresie węch. 

Sposoby na mdłości w ciąży są bardzo różne. Każdy słyszał na pewno o zbawiennym działaniu cukierków imbirowych. Prócz tego wśród domowych sposobów na nudności wymienia się: sok z cytryny, cukierki miętowe, zimne mleko migdałowe i wiele wiele innych. 

Imbir w ciąży. Doskonały lek na nudności

Od wieków wiadomo, że imbir w ciąży jest sprzymierzeńcem kobiet. W znaczący sposób wpływa on na zmniejszenie uczucia nudności, dlatego warto dodawać go do potraw lub herbaty. Ciężarne powinny zaopatrzyć się także w dietetyczne ciasteczka imbirowe lub cukierki z imbirem, które można zawsze mieć pod ręką. Można także przygotować aromatyczny, domowy napój imbirowy, który z pewnością przyniesie ulgę w momencie nasilonych nudności. 

Zobacz wideo Zaparcia podczas ciąży to częsty problem. Jak sobie z nimi radzić?

Nudności w ciąży. Przyczyny najczęściej występujące

Przyczyn nudności w ciąży może być naprawdę wiele. Naukowcy skupiają się na kilku głównych kwestiach, wśród których znajdują się:

  • stężenie hormonów - poziom hormonów w ciąży ulega rozchwianiu i z tym nie da się dyskutować. W zależności od tego, w jakim kierunku pójdzie, może to wpływać na intensywność nudności w ciąży - wyższe stężenie będzie prowokować mocniejsze mdłości, a niższe może je zmniejszyć lub całkowicie wykluczyć
  • stres - ciąża, ale nie tylko powoduje, że kobieta jest bardziej podatna na stres; układ pokarmowy tymczasem jest bardzo wrażliwy i stres może wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe
  • zmęczenie - jeśli mama na początku ciąży ulega silnemu zmęczeniu fizycznemu lub psychicznemu to także może intensyfikować poranne mdłości
  • pierwsza ciąża - zwraca się uwagę, że mdłości silniej występują u pierworódek, które gorzej znoszą wahania hormonalne, ale także silniej przeżywają stres związany z ciążą i przyszłym porodem (jednak to nie jest regułą). 

Poranne mdłości. Jak je ograniczyć?

Poranne mdłości to nieodłączna część stanu błogosławionego. Można je zminimalizować podejmując konkretne działania, które sprawią, że poranki staną się dla przyszłej mamy nieco łatwiejsze:

  1. Jedz od razu po przebudzeniu. Jeśli żołądek jest pusty, kwasy żołądkowe nie mają materiału do strawienia, wówczas jest większe ryzyko tego, że wystąpią mdłości.
  2. Przed snem zjedz lekką przekąskę - wtedy rano nie odczujesz natychmiast pustki w żołądku.
  3. Staraj się, aby twoje posiłki były lekkie, gdyż przeciążony żołądek też jest skłonny do wymiotów.
  4. Jedz częściej, ale mniejsze porcje - to pomoże ci utrzymać glukozę na stałym poziomie.
  5. Pamiętaj o spożywaniu dużej ilości wody. Nawet w przypadku wymiotów stale pijąc wodę, nie doprowadzisz do odwodnienia.
  6. Unikaj intensywnych zapachów - węch w ciąży jest wyczulony i nawet te zapachy, które dotąd lubiłaś mogą wywołać nudności.

Brak mdłości w ciąży. Czy świadczy o czymś złym?

Biorąc pod uwagę, że niemal 3/4 kobiet doświadcza porannych mdłości, ich brak może wywoływać zaniepokojenie u przyszłej mamy. Niemniej jednak brak mdłości w ciąży nie jest niczym złym, ani nie świadczy o żadnym problemie. Wręcz odwrotnie. Przyszłe mamy, które nie mają porannych mdłości mogą uznać się za szczęśliwe pod tym względem, gdyż po pierwsze mają dobre samopoczucie, a po drugie nie muszą aż tak bardzo zwracać uwagę na dietę pod kątem uzupełnienia niedoborów spowodowanych częstymi wymiotami. 

Wieczorne mdłości w ciąży - co trzeba o nich wiedzieć

Wieczorne mdłości w ciąży nie są niczym nadzwyczajnym. Utarła się bowiem nazwa "poranne mdłości", jednak tak naprawdę w ciąży mogą się one pojawiać w dowolnym momencie dnia. W takim wypadku należy sięgnąć po jeden ze sprawdzonych sposobów jak choćby imbirowe ciasteczka. Warto także wypłukać jamę ustną płynem do higieny, który ma odświeżający smak i niweluje uczucie mdłości, a przy okazji pomaga zadbać o dobrą kondycję zębów i dziąseł. 

Publikuj wymioty są bardzo silne, wówczas należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić zastosowanie środków przeciwwymiotnych. W odosobnionych przypadkach konieczna może okazać się hospitalizacja. 

Zobacz też: Wymioty: rodzaje wymiotów, przyczyny

Więcej o: