Mdłości w ciąży to rzeczywistość dotykająca blisko 75 proc. wszystkich ciężarnych. I co ważne, nazwa "poranne mdłości" jest tu dalece niestosowna, gdyż nudności pojawiają się co prawda rano, ale równie dobrze mogą nam doskwierać przez cały dzień, a także wieczorem. Nie wiadomo do końca, co jest powodem mdłości w ciąży. Istnieje jednak wiele teorii na ten temat, począwszy od tej, że za ten stan odpowiada podwyższone stężenie hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), poprzez tą mówiącą o refluksie żołądkowym spowodowanym rozluźnieniem mięśni przewodu pokarmowego, aż do tej, która za winowajcę mdłości w ciąży uważa wyczulony w tym okresie węch.
Sposoby na mdłości w ciąży są bardzo różne. Każdy słyszał na pewno o zbawiennym działaniu cukierków imbirowych. Prócz tego wśród domowych sposobów na nudności wymienia się: sok z cytryny, cukierki miętowe, zimne mleko migdałowe i wiele wiele innych.
Od wieków wiadomo, że imbir w ciąży jest sprzymierzeńcem kobiet. W znaczący sposób wpływa on na zmniejszenie uczucia nudności, dlatego warto dodawać go do potraw lub herbaty. Ciężarne powinny zaopatrzyć się także w dietetyczne ciasteczka imbirowe lub cukierki z imbirem, które można zawsze mieć pod ręką. Można także przygotować aromatyczny, domowy napój imbirowy, który z pewnością przyniesie ulgę w momencie nasilonych nudności.
Przyczyn nudności w ciąży może być naprawdę wiele. Naukowcy skupiają się na kilku głównych kwestiach, wśród których znajdują się:
Poranne mdłości to nieodłączna część stanu błogosławionego. Można je zminimalizować podejmując konkretne działania, które sprawią, że poranki staną się dla przyszłej mamy nieco łatwiejsze:
Biorąc pod uwagę, że niemal 3/4 kobiet doświadcza porannych mdłości, ich brak może wywoływać zaniepokojenie u przyszłej mamy. Niemniej jednak brak mdłości w ciąży nie jest niczym złym, ani nie świadczy o żadnym problemie. Wręcz odwrotnie. Przyszłe mamy, które nie mają porannych mdłości mogą uznać się za szczęśliwe pod tym względem, gdyż po pierwsze mają dobre samopoczucie, a po drugie nie muszą aż tak bardzo zwracać uwagę na dietę pod kątem uzupełnienia niedoborów spowodowanych częstymi wymiotami.
Wieczorne mdłości w ciąży nie są niczym nadzwyczajnym. Utarła się bowiem nazwa "poranne mdłości", jednak tak naprawdę w ciąży mogą się one pojawiać w dowolnym momencie dnia. W takim wypadku należy sięgnąć po jeden ze sprawdzonych sposobów jak choćby imbirowe ciasteczka. Warto także wypłukać jamę ustną płynem do higieny, który ma odświeżający smak i niweluje uczucie mdłości, a przy okazji pomaga zadbać o dobrą kondycję zębów i dziąseł.
Publikuj wymioty są bardzo silne, wówczas należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić zastosowanie środków przeciwwymiotnych. W odosobnionych przypadkach konieczna może okazać się hospitalizacja.
Zobacz też: Wymioty: rodzaje wymiotów, przyczyny