Czy można mieć okres w ciąży? Ciąża i okres to dwa pojęcia, które pojawiają się w odniesieniu do kobiet w wieku produkcyjnym. Aby kobieta mogła zajść w ciążę, w jej organizmie musi dojść do uwolnienia komórki jajowej. To z kolei możliwe jest tylko w przypadku dojrzałych dziewcząt i kobiet, u których rozpoczęło się miesiączkowanie.
Cykl menstruacyjny kobiety jest to czas, w którym jej organizm przygotowuje się do uwolnienia komórki jajowej, a następnie ją uwalnia w momencie zwanym owulacją. Jeśli w tym okresie dojdzie do stosunku płciowego, jest szansa, że komórka jajowa połączy się z plemnikiem i dojdzie do zapłodnienia, w wyniku którego może rozwinąć się ciąża. Jeśli do takiej sytuacji nie dojdzie, wówczas organizm rozpoczyna oczyszczanie narządów rodnych, które objawia się w postaci comiesięcznego krwawienia. Cykl miesiączkowy powinien trwać 28 dni, przy czym w 14. dniu dochodzi do owulacji. To jednak teoria, gdyż niewiele kobiet może powiedzieć, że ich cykl jest tak regularny. W większości wypadków dochodzi do kilku-, czasem kilkunastudniowych odchyleń.
W momencie gdy dojdzie do zapłodnienia, organizm kobiety przestawia się na zapewnienie rozwijającemu się zarodkowi wszelkich niezbędnych do rozwoju środków. Objawem tego jest m.in. brak okresu. Nie jest możliwe, aby w trakcie ciąży pojawiła się miesiączka. Każde krwawienia lub plamienie w tym okresie należy uznać za patologiczne i jak najszybciej skonsultować z lekarzem.
Często zdarza się, że na samym początku ciąży w momencie kiedy powinna pojawić się miesiączka kobieta zauważa plamienie, które może być nawet dość obfite i przypominać zwykły okres. Niemniej jednak jeżeli potwierdzona została ciąża, to plamienie to nie jest menstruacją a sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niewłaściwego. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż takie symptomy mogą doprowadzić nawet do utraty ciąży.
Objawy przed okresem i w ciąży mogą być podobne. Dlatego też wiele kobiet, które dotąd nie planowały macierzyństwa, może nie odczytywać pojawiających się symptomów jako oznak ciąży, a jedynie zbliżającej się menstruacji. Panie na początku czują się bowiem osłabione, częściej korzystają z toalety, miewają zachcianki - objawy te są typowe dla ciąży, ale pojawiają się także jako objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Zdarza się, że kobiety na początku mając już świadomość, że niebawem zostaną mamami, uskarżają się na pojawiający się w dole brzucha ból jak na okres w ciąży. Nie jest to nic dziwnego. Takie objawy są najczęściej konsekwencją burzy hormonalnej, do jakiej dochodzi w organizmie podczas pierwszych tygodni ciąży. Wahania stężenia hormonów mogą wywoływać symptomy do złudzenia przypominające te, które towarzyszą zwykłej menstruacji. Na szczęście większość z nich ma charakter krótkotrwały i przejściowy. Mimo to, jeśli coś wzbudza niepokój ciężarnej, nie powinna ona zwlekać tylko skonsultować swoje objawy z lekarzem lub udać się do szpitala.
Odpowiedź na pytanie, czy można być w ciąży i mieć okres jest więc jednoznaczna: Nie, nie można mieć okresu podczas ciąży. Nie oznacza to jednak, że nie zobaczymy pewnego dnia na bieliźnie śladów przypominających miesiączkę. Plamienia i krwawienia są bardzo częste u kobiet ciężarnych. Aby nie wyrządziły one szkody mamie i dziecku konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza lub do szpitala, celem ustalenia przyczyny takiego stanu. W większości przypadków odpowiednia farmakoterapia i odpoczynek są w stanie powstrzymać niebezpieczne objawy.
Często pojawiające się pytanie to także to ile może się spóźniać okres, żeby nie być w ciąży. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi ze względu na to, że długość cyklu menstruacyjnego kobiety bywa bardzo zróżnicowana. Niemniej jednak jeśli menstruacja nie pojawiła się siedem dni od planowanej daty, wtedy warto wykonać test ciążowy.
Zobacz też: Ile trwa ciąża? Ile tygodni potrzeba by ciąża była uznana za donoszoną?