To, ile trwa ciąża, zależy od bardzo wielu czynników. Niemniej jednak uznaje się, że prawidłowo rozwijająca się ciąża trwa 40 tygodni. W tym czasie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik, która w wyniku wielu podziałów tworzy zarodek, z którego rozwija się płód. W czasie ciąży płód ma czas na rozwinięcie wszystkich narządów i układów wewnętrznych do tego stopnia, by po urodzeniu być w stanie samodzielnie funkcjonować. Każdy tydzień ciąży jest niezwykle ważny dla prawidłowego przebiegu rozwoju dziecka. Także organizm kobiety ma czas na przygotowanie się do ważnego momentu, jakim jest poród.
Który tydzień ciąży jest dobrym momentem na wykonanie testu ciążowego? Otóż wiele kobiet, które stara się o potomstwo, chce jak najszybciej sprawdzić czy doszło do zapłodnienia. Zdarza się jednak, że test wykonany w pierwszych 2-3 tygodniach od stosunku może dać fałszywy wynik. Dzieje się tak, ponieważ poziom hormonu hCG, który wykrywają testy ciążowe, nie zdąży jeszcze wzrosną na tyle, aby dać prawidłowy odczyt. Dlatego z wykonaniem testu ciążowego warto wstrzymać się minimum do 14 dni po owulacji - wtedy mamy większą pewność, że jego wskazanie jest prawidłowe. Pewniejszą metodą jest natomiast wykonanie badania krwi lub wizyta u lekarza ginekologa.
40. tygodniowa ciąża jest jednak w znacznej mierze rzadkością. Błędy powstałe w obliczeniach terminu porodu wynikające z niemożności dokładnego określenia momentu zapłodnienia, sprawiają, że kobiety zgodnie z kartą ciąży rodzą dzieci w różnych momentach. Jeśli poród następuje po zakończeniu 37. tygodnia ciąży wówczas mamy do czynienia z ciążą donoszoną.
Ile tygodni trwa ciąża, z której ma przyjść na świat jedno dziecko, doskonale wszyscy wiemy. Jest to zazwyczaj +/- 40 tygodni. Jak to wygląda w przypadku, gdy stwierdzono, że mama nosi w macicy więcej niż jedno dziecko? Po ilu tygodniach dochodzi do porodu w przypadku bliźniaków, trojaczków itd.?
W przypadku ciąży bliźniaczej mamy do czynienia z takim samym okresem jej trwania, tzn. 40 tygodniami. Zazwyczaj jednak w takim przypadku dochodzi do przedwczesnego porodu około 37 tygodnia ciąży.
Nieco inaczej mają się sprawy w przypadku, gdy ciąża jest wielopłodowa, tzn. w macicy znajduje się więcej niż dwoje dzieci. Takie ciąże są zazwyczaj ciążami wysokiego ryzyka, które muszą być stale monitorowane przez lekarzy. Co do zasady dla dobra dzieci lepiej jest, aby ciąża trwała jak najdłużej - to umożliwia im lepsze rozwinięcie się, a co za tym idzie, zwiększa szansę na życie po narodzinach. Wiadomo jednak, że w okolicach 36. tygodnia konieczne jest rozwiązanie takiej ciąży ze względu na duże ryzyko zarówno dla matki, jak i dzieci. Statystycznie trojaczki najczęściej przychodzą na świat około 32. tygodnia ciąży i natychmiast trafiają do inkubatorów, gdyż na tym etapie są wciąż niewydolne oddechowo i wymagają w tym zakresie wsparcia.
Przyszłe mamy, które spodziewają się swoich pierworodnych, zazwyczaj już na wstępie dostają mnóstwo informacji na temat ciąży, porodu itd. Wiele z nich jest dla nich kompletną nowością. Dopiero od lekarza dowiadują się o tym, w jaki sposób ustala się przybliżoną datę porodu, a także jak ważne jest monitorowanie stanu dziecka i sprawdzanie go w określonych tygodniach ciąży. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego konieczne jest wykonanie trzech badań USG w określonym czasie, dzięki którym można skontrolować to czy rozwój płodu przebiega prawidłowo. Badania powinno wykonać się w:
Co ważne, okres dziewięciu miesięcy ciąży dzieli się także na tzw. trymestry. Każdy z nich trwa mniej więcej trzy miesięcy. Dokładny podział prezentuje się następująco:
Standardowo zwykło się przyjmować, że ciąża trwa dziewięć miesięcy, czyli 40 tygodni. Ile dni trwa ciąża? Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami jest to około 280 dni.
Zobacz też: Mdłości w ciąży. Jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?