Owulacja - objawy, ile trwa. Czy można określić czas owulacji

Jednym z kluczowych etapów cyklu menstruacyjnego jest owulacja, inaczej zwana jajeczkowaniem. Warto wiedzieć, jak przebiega ten proces, ile trwa owulacja i w jaki sposób ją rozpoznać z jak największą dokładnością.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Co to jest owulacja?

Jest to jeden z najważniejszych etapów cyklu menstruacyjnego. Owulacja, inaczej jajeczkowanie, to proces, który zachodzi w ciele kobiety i związany jest z jej płodnością. W wyniku tego procesu wytwarzane są żeńskie gamety, czyli komórki jajowe. Te komórki mogą połączyć się z plemnikami i w ten sposób dochodzi do zapłodnienia. Podczas procesu owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa, czyli otoczki komórki jajowej. 

Owulacja - kiedy występuje?

Według popularnego poglądu owulacja pojawia się w połowie cyklu miesiączkowego, jednak nie jest to do końca prawda. Chcąc wyznaczyć moment jajeczkowania, należy pamiętać, że owulacja występuje dokładnie 14 dni przed pierwszym dniem krwawienia, czyli pierwszym dniem kolejnego cyklu. Zatem jedynie w przypadku niezwykle regularnych cykli jesteśmy w stanie podać dokładną lub bardzo przybliżoną datę wystąpienia owulacji.

Zobacz wideo Cykl miesiączkowy - ile trwa i kiedy wypadają dni płodne?

Objawy owulacji

By określić moment wystąpienia owulacji, najlepiej posiłkować się typowymi dla niej objawami. W tym celu przede wszystkim należy obserwować swoje ciało oraz poznać swój cykl. Świadomość tego, kiedy występują dni płodne jest niezwykle pomocna, jeśli chcemy zajść w ciążę. Warto jednak mieć na uwadze, że naturalna metoda planowania rodziny może bywać zawodna, ponieważ na cykl i jego regularność wpływa wiele czynników, takich jak:

  • stres
  • choroba 
  • zmiana klimatu.

Z tego względu miesiączka może się spóźnić, a co za tym idzie, owulacja wystąpi w innym niż zakładany momencie. Dlatego kalkulatory owulacji, które co prawdą mogą pomóc oszacować termin jej wystąpienia, nie dają całkowitej pewności co do dnia jej pojawienia się i warto brać na to poprawkę.

Jakie są najczęściej występujące objawy owulacji?

  1. wydzielina szyjki macicy. Podczas jajeczkowania śluz staje się lepki i przezroczysty, a w konsystencji przypomina białko kurzego jaja. W inne dni cyklu wydzielina jest biała. Dzięki obserwacji śluzu można stwierdzić, kiedy występuje owulacja.
  2. temperatura ciała. Ten czynnik również z dużą dokładnością wyznaczyć moment owulacji, jednak daje dobre efekty jedynie wtedy, gdy pomiary prowadzone są regularnie. Chwilę po jajeczkowaniu temperatura ciała zaczyna wzrastać i utrzymuje się na podwyższonym poziomie przez kolejne dwa tygodnie, aż do pierwszego dnia krwawienia. Niestety jednak metoda ta może stać się niewiarygodna w momencie przeziębienia lub innej infekcji albo stanu zapalnego, którego nie zawsze jesteśmy świadomi.
  3. bóle owulacyjne. Ten objaw nie jest typowy dla wszystkich kobiet, odczuwają je tylko niektóre panie. Ból owulacyjny odczuwany jest w okolicach jajników i umiejscowiony jest po jednej stronie brzucha. 

Ile dni trwa owulacja?

Sam proces nie trwa długo - zaledwie 48 godzin, czyli dwie doby. Jednak zapłodnienie jest możliwe także kilka dni przed oraz kilka dni po owulacji. Dlaczego tak się dzieje? Plemniki, które dostaną się do dróg rodnych kobiety, mogą w nich spędzić kilka dni, są więc bardziej wytrzymałe, niż komórka jajowa. Z tego względu uważa się, że okres owulacji trwa około pięciu dni, w co wlicza się dwa dni przed i jeden do dwóch dni po uwolnieniu komórki jajowej. Dni, w których możliwe jest zajście w ciążę, czyli okres przed i po jajeczkowaniu, nazywane są dniami płodnymi.

Jak wyznaczyć termin owulacji?

W wyznaczaniu momentu owulacji bardzo pomocne mogą być metody obserwowania własnego ciała. Zarówno śluz, jak i pomiary temperatury dają informacje o tym, kiedy jajeczkowanie występuje, jednak nie są pewne w stu procentach. Należy też pamiętać, że aby wyniki obserwacji były miarodajne, należy je prowadzić regularnie. By jak najdokładniej określić moment owulacji, warto wykonać test płodności, dostępny w każdej aptece. Test taki jest bardzo pomocny w wyznaczaniu dni płodnych na podstawie zmian zachodzących w organizmie kobiety w tym czasie. 

To także może cię zainteresować:

Dlaczego bolą jajniki? Przyczyny i objawy bólu jajników

Laktacja i owulacja - kiedy po porodzie pojawia się pierwsza miesiączka?

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - objawy i skutki

Więcej o: