Po tabletki antykoncepcyjne sięga co piąta Polka. Tak duża popularność tej metody zapobiegania niechcianej ciąży wynika w głównej mierze z komfortu użytkowania oraz dużej skuteczności. Tabletki antykoncepcyjne pozwalają maksymalnie cieszyć się z seksu. Dzięki nim krwawienie miesięczne jest prawie bezbolesne (z tego powodu są czasami zapisywane jako stale przyjmowany lek na ból). Pigułki zawierają syntetyczne hormony, które są w stanie nieco „oszukać” kobiecy organizm. Ich regularne zażywanie sprawia, że w ogóle nie dochodzi do owulacji. Tym samym do zapłodnienia po prostu nie może dojść. Jajniki nie wypuszczają komórki jajowej, do której mogłyby w odpowiednim czasie dotrzeć plemniki.
Warto dodać, że jeśli z jakiegoś powodu organizm dopuściłby jednak do jajeczkowania zapłodnienie i tak nie będzie oczywiste. Pigułki zwiększają bowiem gęstość śluzu – plemnikom trudno go przebić. Ponadto hormony działają na macicę w taki sposób, by ta nie wytwarzała błony śluzowej mogącej przyjąć zygotę.
Dawniej przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych było obciążone pewnym ryzykiem. Pigułki zawierały sporo hormonów, które mogły wywoływać niekorzystne skutki uboczne. Z tego powodu ginekolodzy zalecali robienie przerw co 12-24 cykle. Dzisiaj preparaty są o wiele bardziej bezpieczne. Przy produkcji tabletek używa się minimalnej ilości hormonów.
Przyczyny odstawienia tabletek antykoncepcyjnych są różne. Ze względu na to, że nowoczesne pigułki działają delikatnie, coraz rzadziej powodem porzucenia preparatów są przyczyny zdrowotne. Zdecydowana większość kobiet, która odstawia tabletki antykoncepcyjne, robi to ze względu na chęć posiadania dziecka. Trzeba wtedy zrezygnować z syntetycznych hormonów i dać organizmowi czas na zregenerowanie się.
Oczywiście może się zdarzyć, że tabletki antykoncepcyjne wywołają niechciane skutki uboczne. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy kobieta używa pigułek niedopasowanych do potrzeb jej organizmu. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie preparatów. Kobiety palące, które ukończyły 35 r. ż., zmagające się z chorobami układu naczyniowo-sercowego lub krwionośnego (w tym np. z chorobami wątroby, zaburzeniami krzepliwości, chorobą zakrzepowo-zatorową, chorobą niedokrwienną serca) lub skarżące się na migreny nie powinny korzystać z tabletek dwuskładnikowych. Przeciwwskazaniem tego rodzaju pigułek jest też cukrzyca i nadciśnienie.
Do negatywnych objawów, które powinny zaniepokoić kobietę przyjmującą tabletki antykoncepcyjne zalicza się m.in.:
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy organizm jest inny. Z tego powodu trudno ocenić, kiedy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych pojawi się owulacja. U zdrowych kobiet do jajeczkowania dochodzi w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek. Czasami jajniki uwalniają jajeczko już po pierwszym dniu od odstawienia. Co istotne – prawdopodobieństwo takiego obrotu spraw jest równie silne wtedy, gdy kobieta przestaje łykać tabletki na początku blistra lub gdy skończy zażywanie na ostatniej tabletce.
Pierwsze krwawienie, które następuje po odstawieniu, nie jest miesiączką. To typowe krwawienie z odstawienia. Prawdziwa menstruacja pojawia się dopiero po następnym cyklu. Oznacza to, że wówczas (jeżeli kobieta jest zdrowa), w trakcie cyklu, może dojść do zapłodnienia. Organizm zaczyna pracować normalnie – po krwawieniu dochodzi do wzrostu hormonów, jajeczkowania i wyścielenia macicy oraz do miesiączki. Warto podkreślić, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych w pierwszych miesiącach płodność kobiety jest zwykle zwiększona.
Lekarze zalecają, by z ewentualną ciążą poczekać ok. trzech miesięcy od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Dzięki temu organizm zyskuje czas na pełne wyregulowanie wszystkich procesów fizjologicznych. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może pojawić się ciąża mnoga (prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest znacznie większe).
Po wielu latach regularnego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych ich nagłe odstawienie może okazać się trudne dla organizmu. Zdarza się, że kobiety zgłaszają sporo problemów zdrowotnych, które pojawiły się po rezygnacji z hormonalnych metod zapobiegania ciąży. Z tego powodu decyzję o odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych należy konsultować z lekarzem ginekologiem. Specjalista doradzi, w jaki sposób i kiedy zrezygnować z przyjmowania pigułek.
Pierwszym objawem odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest pojawienie się krwawienia. To normalny symptom i nie należy się nim przejmować. Nie jest to miesiączka, ale pierwszy krok do uregulowania cyklu. Dopiero po miesiącu pojawia się normalna menstruacja. Czasami krwawienie z odstawienia jest jedynym objawem rezygnacji z tabletek antykoncepcyjnych. Niestety, zdarza się, że proces regulowania organizmu jest uciążliwy. Niektóre kobiety zmagają się z wieloma skutkami ubocznymi.
Do negatywnych objawów, które pojawiają się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, można zaliczyć:
Oczywiście odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może mieć też pozytywne objawy. Zaletą rezygnacji z tej formy zapobiegania ciąży jest większe libido, rzadsze migreny, zwiększenie nawilżenia pochwy. Wiele kobiet zauważa także spadek wagi. Jest to związane z oddaniem wody z organizmu. Tabletki hormonalne sprawiają, że organizm „puchnie”. Przez syntetyczne hormony dostarczana woda jest zatrzymywana. Właśnie dlatego antykoncepcja hormonalna przyczynia się do zwiększenia masy ciała. Po rezygnacji z tabletek organizm wraca do normalnej wagi.
Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych warto wzmocnić organizm. Można sięgnąć po dobrą suplementację. Zaleca się m.in. uzupełnienie poziomu potasu i magnezu. Pierwiastki te mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki nim odpowiednio pracuje układ nerwowy – znikają zaburzenia nastroju (lub są zminimalizowane). Jeżeli po odstawieniu nie doszło do krwawienia, warto stosować cynk (bez niego płodność jest obniżona). Niekorzystne objawy odstawienia może uśmierzyć witamina D3. Świetnym pomysłem jest przeprowadzenie detoksu oraz wyregulowanie biorytmu dnia.
To również może cię zainteresować:
Tabletki antykoncepcyjne - wszystko co warto o nich wiedzieć
Hormony w antykoncepcji - powodują tycie i rujnują zdrowie? Skąd się biorą mity?