Niespodziewane odkrycie: jedna z metod antykoncepcji zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy

Wkładka domaciczna jest wysoce skuteczna nie tylko w zapobieganiu ciąży, ale również w ochronie przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców.

Wkładka domaciczna z zawodnością na poziomie 0,2-0,8 proc. jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z University of Southern California wynika, że oprócz zapobiegania ciąży spirala sprawdza się również w innej roli - chroni przed rakiem szyjki macicy.

- Zależność, którą odkryliśmy, oszołomiła nas - przyznaje jedna z badaczek odpowiedzialnych za to odkrycie, Victoria Cortessis. Analiza ponad 12 tys. przypadków wykazała bowiem, że u kobiet stosujących ten rodzaj zabezpieczenia ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy było mniejsze aż o 36 proc.

Jak często i jakie badania należy wykonywać, aby chronić się przed rakiem piersi i szyjki macicy?

Dwie teorie

Dlaczego tak się dzieje? Tego naukowcy jeszcze nie wiedzą. Mają już jednak kilka teorii. Pierwsza zakłada, że implementacja wkładki w jakiś sposób pobudza odporność organizmu do reakcji na obecność wirusa HPV, który odpowiada za ponad 70 proc. wszystkich przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.

Dołącz do zdrowia na Facebooku!

Druga teoria skupia się na przypuszczeniu, że prozdrowotne właściwości spirali ujawniają się przy jej usuwaniu z macicy. Wydostawana z organu wkładka miałaby zdrapywać "po drodze" istniejące komórki rakowe, zapobiegając ich namnożeniu i rozwojowi choroby.

Naukowcy z University of Southern California zdążyli podzielić się wynikami swoich obserwacji ze światem nauki w prestiżowym czasopiśmie medycznym "Obstetrics & Gynecology". Zaznaczają jednak, że to dopiero początek badań nad odkryciem, które daje nadzieję na znaczące zmniejszenie zachorowalności na raka szyjki macicy.

Źródła: Sciencealert.com, Livescience.com, Obstetrics & Gynecology.

Zobacz też:

Przełomowe odkrycie: szczepionka, która ratuje kobiety przed rakiem. Niestety nie jest refundowana

Niezbędnik: przewodnik po nowoczesnych metodach antykoncepcji

Więcej o: