Nie tylko Michael Douglas - przybywa ofiar seksu oralnego?

To nie palenie, czy picie alkoholu spowodowały chorobę. Uważam, że to seks oralny, a dokładnie przeniesiony tą drogą wirus brodawczaka ludzkiego wywołał u mnie w 2010 r. raka gardła - miał oświadczyć Michael Douglas (68 l.) w wywiadzie dla brytyjskiej gazety "The Guardian". Badania naukowe zdają się potwierdzać jego słowa.

HPV, wirus brodawczaka ludzkiego, do niedawna kojarzony był przede wszystkim z kobiecym problemem, czyli rakiem szyjki macicy. Dwa lata temu szokujące wyniki dwudziestoletnich badań prof. Maury Gillison z Ohio State University pokazały, że to także męska sprawa.

Wynika z nich, że wzrost zachorowalności na raka jamy ustnej u amerykańskich mężczyzn aż o 225% to nie tyle skutek nałogów, co uprawiania seksu oralnego. Zazwyczaj bowiem chorują osoby, które w przeszłości uprawiały seks oralny z wieloma osobami. Szczególnie zagrożone są te, które miały co najmniej sześciu kochanków. Badania przeprowadzone w USA sugerują, że ten typ raka zdarza się u nich aż ośmiokrotnie częściej. Znany aktor w swoim czasie przyznał się do seksoholizmu i wielu partnerek, stąd ryzyko większe.

Wywołujący raka wirus HPV nie zadowala się tylko jamą ustną: atakuje i głębiej, czyli gardło oraz krtań.

Do podobnych wniosków doszli naukowcy w Europie. "The Guardian" informuje, że w Wielkiej Brytanii liczba nowotworów złośliwych jamy ustnej u mężczyzn od 1989 roku wzrosła w sumie o ponad 50%, mimo stałego spadku liczby palaczy ( więcej na ten temat ).

HPV i kłykciny

Dziś rak jamy ustnej, niedawno jeszcze uważany za nowotwór rzadki, jest na 12. miejscu co do częstości występowania chorób nowotworowych. Tymczasem są i inne, równie poważne konsekwencje kontaktu z brodawczakiem przez panów i panie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (Human Papilloma Virus) grozi chorobą nowotworową wielu narządów, w tym odbytnicy (nawet 90% przypadków), prącia, sromu i pochwy (40%), a nawet skóry czy płuc (więcej na ten temat) .

Brodawczak ludzki przenosi się podczas kontaktów seksualnych. Może być zupełnie niewidoczny, bądź tworzyć charakterystyczne zmiany zwane kłycinami kończystymi, rzadziej brodawkami wenerycznymi. Nie każdy jego typ jest zaraz zabójcą. O kłykcinach: profilaktyce i leczeniu

HPV, a sprawa polska

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce na raka wargi, jamy ustnej i gardła zapada łącznie ok. 3600 osób, z czego zdecydowana większość to mężczyźni. Wśród przyczyn podaje się palenie, uzależnienie od alkoholu, ale i zakażenie HPV. Największym problemem jest jednak nie tyle zapadalność na raka, co jego późne rozpoznawanie. Wykrycie choroby we wczesnym stadium zwiększa szansę na przeżycie chorego do 80%. Tymczasem Polska ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności na raka jamy ustnej. 80% przypadków diagnozuje się bowiem w stadium terminalnym.

Dlaczego? O szybkie rozpoznanie najłatwiej u dentysty, a my do niego nie chodzimy. Jest omijany szerokim łukiem, jak ginekolog przez kobiety. Dlatego właśnie kobiety zabija rak szyjki macicy, mężczyzn rak jamy ustnej. Nie jest lepiej z rakiem gardła i krtani. Kto bowiem szukałby pomocy lekarskiej z powodu "banalnej chrypki"? A tak właśnie może objawiać się nowotwór więcej na ten temat

Szczepionka dla dwojga?

Przed zakażeniem wirusem HPV chroni szczepionka. Jest droga i rzadko stosowana w Polsce. Obecnie zalecana jest głównie dziewczynkom między 10., a 14. rokiem życia, by uchronić je przed rakiem szyjki macicy. Wciąż trwają badania, które mają ustalić, czy może ona skutecznie pomagać również chłopcom i chronić ich przed nowotworami, w tym górnych dróg odechowych.

Co Douglas powiedział?

Nie ulega wątpliwości, że seks oralny może przyczynić się do raka krtani, gardła. Zarazem rzecznik aktora zaprzeczył, że tak miało być w tym konkretnym przypadku, a Douglas mówił "ogólnie". W odpowiedzi "The Guardian" opublikował nagranie wywiadu. Oryginalny zapis nagrania tutaj

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Zobacz wideo
Więcej o: