Nie zapominaj, że pigułka antykoncepcyjna to cudowny wynalazek (w wielu rankingach: jeden z ważniejszych w XX wieku!), który uwolnił od lęku przed niechcianą ciążą miliony kobiet na świecie.
Nowoczesne pigułki nie tylko zapewniają niezwykle wysokie bezpieczeństwo antykoncepcyjne, ale często spełniają inne funkcje terapeutyczne. Nie dość, że ograniczają dolegliwości bólowe w trakcie krwawienia, zmniejszają obfitość krwawień czy regulują cykl, to jeszcze - odpowiednio dobrane - pomagają pozbyć się problemów skórnych czy sprzyjają niewielkiemu powiększeniu biustu....
Dołącz Do Zdrowia na Facebooku!
Więcej na ten temat: tutaj
Zobacz także: kiedy mówimy o nieregularnych miesiączkach?
Przytyjesz, będą cię bolały piersi, pogorszy się wygląd włosów, skóry i samopoczucie, a przede wszystkim minie ochota na seks... Takie z grubsza krążą opinie wśród młodych kobiet, szczególnie tych, które antykoncepcji hormonalnej nie stosowały.
Jest w tym ziarno prawdy, szczególnie w przypadku pigułek na bazie estrogenów. W przypadku pigułek jednoskładnikowych (opartych na progesteronie), poza ewentualnym plamieniem w trakcie, nie ma zbyt wielu skutków ubocznych. Takie pigułki mogą stosować nawet kobiety karmiące piersią, palące papierosy, zagrożone zakrzepicą czy nadciśnieniem tętniczym. Niestety, pigułki jednoskładnikowe nie są wciąż zbyt popularne w naszym kraju.
Estrogeny: twój wróg?
Estrogeny są kobiecie niezbędne. Odpowiadają za prawidłowy rozwój macicy, jajowodów oraz pochwy. Chronią przed osteoporozą, poprawiają krzepliwość krwi i pracę układu krążenia, przygotowują macicę do przyjęcia zarodka, wpływają na prawidłowość cyklu miesięcznego.
Kiedy jednak jest ich za dużo, zakłócony zostaje cykl miesiączkowy, zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów. Zbyt duże stężenie tych hormonów, także naturalnych, może prowadzić do problemów z utrzymaniem właściwej masy ciała, nudności, powiększenia piersi i złego samopoczucia.
Co ciekawe: niektóre z tych przypadłości występują też przy niedoborze. Stąd: za pomocą odpowiednio dobranej pigułki antykoncepcyjnej można poprawić funkcjonowanie organizmu.
Estrogeny mogą wpłynąć na apetyt, jednak nie zmieniają wartości kalorycznej posiłków.
Jeśli gorszy nastrój zajadasz słodyczami i nie ruszasz się z kanapy, trudno znowu nadmiar kilogramów tłumaczyć estrogenami...
Spadek libido? Niejednokrotnie kryje się za nim suchość pochwy. Jej nawilżenie zależy nie tylko od stopnia podniecenia. Zmienia się w trakcie cyklu, z wiekiem, w wyniku infekcji. Czasem przez pigułki. Kiedy odczuwasz ból podczas zbliżeń, dochodzi do otarcia narządów płciowych, trudno mieć potem apetyt na seks.
Koniecznie porozmawiaj z ginekologiem, jeśli masz taki problem. Czasem wyjściem optymalnym jest zmiana pigułek. Często jednak wystarcza dobranie odpowiedniego lubrykantu (preparatu do nawilżenia narządów płciowych) lub dłuższa gra wstępna (a najlepiej jedno i drugie).
Pamiętaj, że niektóre infekcje intymne, które dają podobne objawy, wymagają stosowania leków na receptę. Jeśli plamisz po stosunku, sprawę trzeba wyjaśnić z ginekologiem, bo przyczyną nie musi być suchość pochwy.
Więcej na ten temat:
Suchość pochwy - problem, który czasem rujnuje życie seksualne
Suchość pochwy: problem nie tylko podczas seksu. To się leczy
Infekcje intymne kobiet: zapobieganie i leczenie
Zabójcy libido: