Zamiast prezerwatywy i pigułki - najnowsze formy antykoncepcji

Mimo że rynek środków antykoncepcyjnych rozwija się prężnie to w Polsce, wśród najczęściej stosowanych form zapobiegania niechcianej ciąży niezmiennie dominuje pigułka hormonalna oraz prezerwatywa. Co się zmieniło i jak wygląda nowoczesna antykoncepcja?

Niemałą rewolucję stanowią przede wszystkim tzw. niecodzienne metody antykoncepcji hormonalnej. I zaletą jest nie tylko wygoda i eliminacja ciągłego pilnowania się by wziąć pigułkę. Dają także gwarancje natychmiastowego powrotu do płodności. Do najbardziej popularnych, tego rodzaju, form antykoncepcji należą:

Zobacz wideo

- Plaster

Przykleja się go na skórę raz na tydzień, pierwszego dnia cyklu i "nosi" przez kolejne 3 tygodnie. Po odklejeniu ostatniego, trzeciego plastra następuje tydzień przerwy. Podobnie jak w przypadku tabletek, pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne następuje po 7 dniach. Najlepiej umieścić plaster na skórze pleców, ramion, podbrzuszu lub pośladkach. Skóra, na którą naklejamy plaster, powinna być zdrowa i nieuszkodzona, przed przyklejeniem plastra nie może być spocona, rozgrzana, nawilżona, natłuszczona czy bezpośrednio po kąpieli, grozi to odklejeniem plastra. Na niekorzyść plastrów działają łatwo się brudzące się boki. Czasem powoduje to podrażnienia skóry, a w skrajnych przypadkach wywołuje reakcję alergiczną.

- Pierścień hormonalny

Elastyczny dopochwowy pierścień hormonalny wprowadza się do pochwy podobnie jak tampon. Zakłada się go raz w miesiącu - między 1 a 5 dniem cyklu miesięcznego na okres 3 tygodni, a następnie usuwa w tym samym dniu tygodnia, w którym został wprowadzony. Po 7-dniowej przerwie do pochwy wprowadza się nowy pierścień. Już po 3 dniach od założenia pierścienia hormonalnego dochodzi do zablokowania owulacji, a kobieta uzyskuje pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne.

Taka sama dawka hormonów uwalniania każdego dnia zapewnia lepsze samopoczucie oraz brak takich objawów jak bóle głowy wynikające z wahań hormonów, wahania nastrojów. Krwawienie miesięczne jest mniejsze. Metoda ta jest stosowana przez kobietę samodzielnie, jest dyskretna i pozostaje całkowicie pod jej kontrolą. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, pierścień można bezpiecznie usunąć na czas nie przekraczający 3 godzin (np. przed wizytą u ginekologa), bez obawy o efekt antykoncepcyjny, a następnie po opłukaniu wodą, ponownie wprowadzić do pochwy. Ich skuteczność nie jest osłabiona przez wymioty czy biegunkę.

- Implant hormonalny

Wprowadzany jest podskórnie raz na 3 lata. Uwalnia hormon - progestagen, który poprzez otaczające go tkanki dostaje się do krwi, a następnie zostaje rozprowadzony po całym organizmie. Implant można założyć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jeśli uprzednio wykluczyło się ciążę. Można również usunąć go w dowolnym momencie. Ochrona antykoncepcyjna pojawia się od chwili umieszczenia implantu po skórą, ale tylko wtedy gdy trafia tam w ciągu pierwszych siedmiu dni cyklu. Jeśli wszczepiony został w innym terminie, to przez jakiś czas należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Czas ten określa lekarz podczas wizyty.

Zabieg trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Implant wsuwa się pod skórę na ramieniu specjalnym aplikatorem.

- Hormonalna wkładka domaciczna

Zakładana jest przez lekarza ginekologa pod koniec miesiączki. Powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego i czyni go nieprzepuszczalnym dla plemników. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne do tej pory nie rekomenduje wkładek domacicznych u kobiet które nie rodziły, choć już pojawiła się specjalna wkładka dla tej grupy pań. Zachowuje ona swoją ważność przez 5 lat. Należy pamiętać, że przy wyborze właściwej dla siebie metody konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem. Tekst powstał w oparciu o informacje zebrane w raporcie poświęconym "Współczesnej Seksualności i Nowoczesnej Antykoncepcji Polaków 2014"

Czytaj także:

Stosunek przerywany uchroni przed niechcianą ciążą, czyli co Polak wie o antykoncepcji

Prezerwatywa bez tajemnic

Antykoncepcja specjalnie dla ciebie

Seksualne wspomaganie - jak dietą zwiększać libido, sprawność seksualną i przyjemność?

Poseksualna depresja - smutek po stosunku nową plagą wśród kobiet?

Więcej o: