Antykoncepcja
-
7 znanych mitów o antykoncepcji: ¶miesz±, szokuj± i wci±¿ ¿yj±
Niektóre s± bardzo stare, inne do¶æ ¶wie¿e. Raczej nie gro¿± ¶mierci± lub kalectwem, ale najczê¶ciej niechcian± ci±¿±. Je¶li nie chcesz zdawaæ siê na ¶lepy los, upewnij siê czy aby na pewno w ¿aden nie wierzysz...
-
Pigu³ka "dzieñ po" wkrótce tylko na receptê. Czym naprawdê jest EllaOne i kto korzysta z antykoncepcji awaryjnej? [WYJA¦NIAMY]
Uchwalona we wtorek nowelizacja ustawy o ¶wiadczeniach opieki zdrowotnej wprowadza nowe zasady sprzeda¿y antykoncepcji awaryjnej. EllaOne, jedyna tabletka "po" sprzedawana bez recepty, bêdzie wydawana tylko na zalecenie lekarza. Co to oznacza dla kobiet?
-
Spirala domaciczna - najbardziej niezawodna metoda antykoncepcyjna?
Jedna z legend g³osi, ¿e pomys³ umieszczenia w macicy drobnych przedmiotów w celu unikniêcia niechcianej ci±¿y pochodzi od samego Hipokratesa. Mocno zmodyfikowana metoda wraz z up³ywem czasu mia³a "naprawiaæ" wady anatomiczne i u³atwiæ staranie siê o dziecko. Sta³o siê jednak inaczej. Spirala domaciczna, co trzeba o niej wiedzieæ?
-
Hormony w antykoncepcji - powoduj± tycie i rujnuj± zdrowie? Sk±d siê bior± mity?
Powsta³a na bazie hormonów antykoncepcja uchodzi za najbardziej bezpieczn± i skuteczn± metodê chroni±c± przed nieplanowan± ci±¿±. I choæ wybierana jest coraz czê¶ciej, to ci±gle ¿ywe mity dowodz±, jak niewiele o niej wiemy.
-
Nowoczesna antykoncepcja - co to w ogóle znaczy?
Za dwa lata bêdziemy obchodziæ piêædziesi±te urodziny tabletki antykoncepcyjnej w Polsce. Poza niepodwa¿alnymi zaletami, oczywi¶cie ma tak¿e s³abe strony. Wci±¿ powstaj± jej nastêpcy i krewniacy. Te¿ nie s± idealni, ale niejednokrotnie pozbawieni pewnych cech, które przeszkadzaj± kobietom w tabletkach. Co¶ dla ciebie?
-
Zegar biologiczny tyka, to fakt, ale... Co wolno kobiecie i o czym musi pamiêtaæ
Uwa¿asz, ¿e jeszcze nie czas na dziecko - masz do tego prawo, niezale¿nie od metrykalnego wieku. Warto jednak wiedzieæ, na czym stoisz. Dowiedz siê, jak± antykoncepcjê lekarze zalecaj± bezdzietnym kobietom, by do pó¼na zachowa³y p³odno¶æ
-
Czy Polki boj± siê antykoncepcji d³ugoterminowej?
Jakie cechy ma idealna antykoncepcja? W opinii Polek, to ta, która jest przede wszystkim skuteczna. Jak wynika z badañ, najczê¶ciej stosowane i najpopularniejsze s±, te w których stosowaniu naj³atwiej pope³niæ b³±d. Dlaczego tak siê dzieje?
-
Pigu³ka "po" - obalamy mity i wyja¶niamy jak dzia³a
Przeciwnicy wprowadzenia tabletki "po", która wkrótce bêdzie u nas dostêpna bez recepty, podkre¶laj± jej wysok± szkodliwo¶æ. Zwolennicy powtarzaj±, ¿e to w pe³ni bezpieczna antykoncepcja awaryjna. Sk±d siê bior± w±tpliwo¶ci i jak dzia³a pigu³ka "po" - wyja¶niaj± eksperci.
-
Twoje ¿ycie. Twoja przysz³o¶æ. 8. ¦wiatowy Dzieñ Antykoncepcji
26 wrze¶nia po raz 8. w ponad 70 krajach obchodzony jest ¦wiatowy Dzieñ Antykoncepcji (World Contraception Day). Tegoroczne has³o kampanii brzmi: "Twoje ¿ycie. Twoja przysz³o¶æ" i ma na celu podkre¶lenie, jak istotne w ¿yciu m³odych ludzi jest przysz³o¶ciowe my¶lenie w kontek¶cie antykoncepcji oraz fakt, ¿e nie powinna mieæ ona charakteru dzia³ania "na ostatni± chwilê".
-
Zapomnij o antykoncepcji, ale nie o rozs±dku - przestrzega ginekolog dr Grzegorz Po³udniewski (WYWIAD)
Pigu³ka dla wolno¶ci, metody d³ugoterminowe dla wygody - skuteczna antykoncepcja zmieni³a nie tylko ¿ycie wspó³czesnych kobiet, ale i mê¿czyzn. Wiêcej partnerek i wiêksza swoboda obyczajowa to g³ównie skutek uwolnienia od strachu przed ci±¿± przy ka¿dym stosunku. Zarazem choroby przenoszone drog± p³ciow± nie zniknê³y, a pewno¶æ antykoncepcyjna mo¿e sprzyjaæ ryzykownym zachowaniom.
-
Eliminuje zaparcia, reguluje cukier we krwi. Jak wygl±da dieta bogatoresztkowa?
-
Uwaga na aloes!
-
Wielu m³odych Polaków ma ten problem. Rozwi±zanie jest prosteMATERIA£ PROMOCYJNY
-
Napar z imbiru - w³a¶ciwo¶ci i zastosowanie. Czy imbir zalewa siê wrz±tkiem?
-
Imbir - w³a¶ciwo¶ci i zastosowanie. Na co dobry jest imbir i co warto o nim wiedzieæ?
- Ból jajnika przed okresem - co mo¿e oznaczaæ? [przyczyny i objawy]
- Dro¿d¿yca paznokci to czêsta infekcja grzybicza, atakuj±ca p³ytkê paznokcia. Sprawd¼, jak rozpoznaæ przykr± dolegliwo¶æ
- Lekarze zszokowani. 16-kilogramy guz na szczê¶cie nie by³ nowotworem
- Opuchlizna po wyrwaniu zêba mo¿e pojawiæ siê ju¿ kilka godzin po zabiegu. Jak sobie z ni± poradziæ?
- Olej rycynowy - charakterystyka i zastosowanie. Na co siê stosuje olejek rycynowy?
-
Prezerwatywa bez tajemnic
Ponad 65% Polaków stosuj±cych antykoncepcjê stawia na prezerwatywê. Chocia¿ zasadniczo to do¶æ skuteczna metoda, czêsto rodakom zdarzaj± siê wpadki, szczególnie bardzo m³odym kochankom i tym, którzy u¿ywaj± kondomów nie d³u¿ej, ni¿ od roku. Przyczyny to przede wszystkim b³êdy w stosowaniu. Trzeba je wyeliminowaæ nie tylko po to, by unikn±æ niechcianej ci±¿y. Kondomy zmniejszaj± ryzyko zaka¿enia chorobami przenoszonymi drog± p³ciow±. Stawka jest wiêc wysoka.
-
"Gdy zapytali¶my o seks oralny, pani prawie siê rozp³aka³a" (Raport o seksie Polaków)
Wspó³cze¶ni, m³odzi Polacy s± wyedukowani, nowocze¶ni i otwarci. Niestety, to tylko teoria. W sprawach seksu zatrzymali siê tam gdzie ich dziadkowie i rodzice.
-
Zamiast prezerwatywy i pigu³ki - najnowsze formy antykoncepcji
Mimo ¿e rynek ¶rodków antykoncepcyjnych rozwija siê prê¿nie to w Polsce, w¶ród najczê¶ciej stosowanych form zapobiegania niechcianej ci±¿y niezmiennie dominuje pigu³ka hormonalna oraz prezerwatywa. Co siê zmieni³o i jak wygl±da nowoczesna antykoncepcja?
-
Stosunek przerywany uchroni przed niechcian± ci±¿±, czyli co Polak wie o antykoncepcji
Coraz wiêcej Polaków wierzy (ju¿ ponad 20 proc.), ¿e stosunek przerywany to pewna metoda antykoncepcji. Ufamy, ¿e pigu³ka antykoncepcyjna wymaga przerw w stosowaniu i obni¿a p³odno¶æ. Zaskakuj±cych mitów jest wiêcej. Niby jest u nas rewolucja seksualna, ale raczkuje...