Wakacyjna wpadka... Co dalej?

Dla wielu z nas to już końcowe odliczanie do wymarzonego urlopu... Czy wrócicie jednak tak zadowoleni, jak wyjedziecie? Seks bez zabezpieczenia i lato to częsty tandem. Szczęśliwie, nie musi kończyć się dramatem

Miało być tylko buzi buzi, ale zabrnęliście znacznie dalej. Niekoniecznie w ślepy zaułek. Po niezabezpieczonym antykoncepcyjnie stosunku nie ma powodu wpadać w panikę. Trzeba działać!

Zobacz wideo

Przepłukiwanie pochwy wodą nie pomoże. Podobnie jak zastosowanie plemnikobójczych środków dopochwowych (spermicydów), skoro plemniki ruszyły już do celu. Żadna globulka czy krem ich nie dogoni. Nie polecamy również liczyć na ślepy los i wierzyć, że "może jednak się uda. Przecież to pierwszy raz". Gdyby nie wymienione wcześniej metody, zapewne wskaźnik dzietności w Polsce byłby jeszcze niższy... Jeśli kochaliście się nie stosując antykoncepcji, a nie planujecie dziecka, trzeba udać się do ginekologa po receptę. Ważny jest czas.

Do zapłodnienia, a w jego efekcie ciąży, nie dochodzi w chwili stosunku, ani zaraz po. Najczęściej kilkanaście godzin później. Ta prawidłowość umożliwiła stworzenie antykoncepcji po niezabezpieczonym stosunku, zwanej też pogotowiem antykoncepcyjnym. Przeznaczona jest dla ofiar gwałtu, ale i zwykłych zapominalskich. Jest prosta w użyciu: wystarczy połknąć tabletkę. Ponieważ jednak odpowiednie leki są dostępne wyłącznie na receptę, także w Polsce, legalnie, konieczny jest kontakt z ginekologiem.

Pamiętaj, że jeśli jesteś ubezpieczona, także poza adresem zamieszkania, na wakacjach, masz prawo do skorzystania bez skierowania, bezpłatnie, z porady lekarskiej. Nie tylko u lekarza pierwszego kontaktu, ale i u ginekologa, jeśli ten ma podpisaną stosowną umowę z NFZ. Jeśli termin wizyty jest odległy, a dla ciebie liczy się przecież czas, w placówce, która nie może cię przyjąć, powinnaś uzyskać informację, gdzie w okolicy szukać pomocy. Tyle teoria: w praktyce bywa, że pozostaje ci wizyta w prywatnym gabinecie, bo o tym, czy twój stan jest "nagły" decyduje lekarz.

Jak to działa?

To mit, że pigułki po niezabezpieczonym stosunku działają tak samo, jak środki poronne. Te drugie służą bowiem usunięciu niechcianej ciąży, pierwsze mają do niej przede wszystkim nie dopuścić. Głównie blokują owulację, czyli proces uwalniania się dojrzałej komórki jajowej i nie dopuszczają do zapłodnienia. Mogą też zapobiec zagnieżdżeniu się już zapłodnionej komórki w macicy.

Na świecie jest również dostępna aborcja farmakologiczna, czyli możliwość usunięcia ciąży za pomocą tabletek doustnych do 9. tygodnia ( więcej o aborcji farmakologicznej ), a także antykoncepcja po niezabezpieczonym stosunku do terminu następnej miesiączki, polegająca na zablokowaniu hormonów i wywołaniu krwawienia. W Polsce te metody są prawnie zakazane.

72 godziny i więcej

Masz natomiast 72 godziny na zażycie preparatu Escapelle. Lek dostępny na receptę praktycznie w każdej aptece. Koszt jednego opakowania służącego do zabezpieczenie jednego stosunku płciowego wynosi ok. 60 zł.

Preparat EllaOne służący do zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą do pięciu dni po stosunku, także dostępny jest w aptece za okazaniem recepty. Jest droższy: jego cena zaczyna się od ok. 120 zł.

Pękła prezerwatywa!

Jeśli antykoncepcja zawiedzie, to stosunek również musisz traktować jako niezabezpieczony i pomyśleć o pogotowiu antykoncepcyjnym. Nie tylko pęknięcie prezerwatywy grozi ciążą. Także: jej zsunięcie się z członka (w tym częściowe), sytuacja, gdy przy zdejmowaniu kondoma okaże się, że nasienie znajduje się w górnej części prezerwatywy - u nasady członka, a także jeśli nasienie dostanie się w okolice wejścia do pochwy (np. przy zdejmowaniu).

Zobacz koniecznie:

Zobacz wideo

Więcej na ten temat: www.pigulka.com .

Pamiętaj, że seks bez zabezpieczenia to nie tylko ryzyko ciąży. Choroby przenoszone drogą płciową to realne zagrożenie. Czytaj o chlamydii, rzęsistkowicy i innych niefajnych pamiątkach z wakacji!

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Czy zdarzyło ci się uprawiać seks bez zabezpieczenia?
Więcej o: