Metodę zapobiegania ciąży każda para musi przede wszystkim wybrać w zgodzie z sobą - z własnym stylem życia, doświadczeniem, planami na przyszłość, oczekiwaniami i przekonaniami. Wiele do powiedzenia ma także lekarz ginekolog, który powinien ze swoją pacjentką szczerze i taktownie porozmawiać o możliwości wyboru metody antykoncepcyjnej. Jeśli kobieta ma jakieś problemy zdrowotne, można wybrać środek, który stanie się jednocześnie lekiem. Osobom zdrowym dobrze dobrana metoda zapobiegania ciąży może także dawać coś więcej niż tylko radość bezpiecznego seksu .
- Zapobiega obrzękom i zatrzymywaniu wody w organizmie. Tabletki antykoncepcyjne mogą powodować nieprzyjemne objawy uboczne, m.in. zatrzymanie wody w organizmie, kłopoty z cerą, brak ochoty na seks. Powodem tego jest niedoskonałość progestagenów (syntetycznych odpowiedników progesteronu będących składnikami pigułki). Hamują owulację, ale na tym z reguły kończy się ich podobieństwo do progesteronu. Przełomem w doustnej antykoncepcji jest pigułka Yasmin, zawiera ona drospirenon - pierwszy progestagen, który hamuje owulację, a jednocześnie nie dopuszcza do zatrzymania wody w organizmie (a więc dodatkowych kilogramów, obrzmienia i bolesności piersi), eliminuje łojotok i zapobiega zmianom nastroju charakterystycznym dla drugiej fazy cyklu.
- Leczy trądzik. Wszystkie klasyczne dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczny estrogen i progestagen. Różnica pomiędzy tabletkami wynika z dawek poszczególnych hormonów i rodzaju użytego progestagenu. Każdy z nich działa nieco inaczej. Istnieją cztery progestageny, które zwalczają trądzik i hamują przetłuszczanie się włosów. Najsilniejszy efekt przeciwtrądzikowy wykazuje ten obecny w tabletkach Diane-35. Pigułki zmniejszając wydzielanie tłuszczu przez gruczoły łojowe zapobiegają tworzeniu się krostek, i zaskórników. Po kilku tygodniach kuracji cera matowieje i jej wygląd znacząco się poprawia.
- Pomaga przy zespole policystycznych jajników. I to w dość paradoksalny sposób - tabletki antykoncepcyjne mają w przyszłości pomóc począć dziecko. U kobiet z tym schorzeniem podczas cyklu miesięcznego w jajniku dochodzi do nadprodukcji pęcherzyków, ale nie zachodzi owulacja. Sposobem na związaną z tym bezpłodność może być stosowanie pigułek antykoncepcyjnych wpływających na gospodarkę hormonalną i zablokowanie wadliwej pracy jajnika - wyciszenie go po to, by po odstawieniu pigułek można było wywołać owulację.
- Reguluje gospodarkę hormonalną przed menopauzą. Antykoncepcja hormonalna to dobry sposób na... wyrównanie gospodarki hormonalnej przed okresem menopauzy. Gdy czynność jajników zaczyna wygasać, zmienia się rytm i charakter miesiączek. Jest to związane z niedoborem progesteronu i dominacją estrogenów. Te zaburzenia hormonalne niekorzystnie wpływają na błonę śluzową macicy, mogą też powodować tworzenie się torbieli jajników . By uzupełnić niedobór progesteronu, lekarz może przepisać w drugiej fazie cyklu (pomiędzy 16. a 25. dniem) same progestogeny lub tabletkę antykoncepcyjną. Stosowana właściwie chroni przy tym przed niechcianą ciążą, która w okresie perimenopauzy nie jest wcale wykluczona.
- Chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na zakażenie takimi chorobami (AIDS, infekcja HPV, syfilis, rzeżączka, chlamydioza, rzęsistkowica, kłykciny kończyste, opryszczka , wirusowe zapalenie wątroby typu B, świerzb, wszawica łonowa, mięczak zakaźny) narażone są wszystkie osoby podejmujące współżycie płciowe z nowym partnerem, a szczególnie te zmieniające ich dość często. Pod pojęciem "droga płciowa" kryją się natomiast wszelkie formy zbliżenia erotycznego: stosunek, pocałunek, a także dotyk - i to różnych okolic ciała, niekoniecznie intymnych. Zmiany skórne u zakażonego partnera mogą być bardzo dyskretne, więc nic nie sygnalizuje niebezpieczeństwa. Dlatego osoby niepozostające w stałym związku powinny używać prezerwatyw (nawet jeśli stosują dodatkowe formy antykoncepcji). Właściwie użyta prezerwatywa skutecznie chroni przed ciążą, a także przed chorobami wenerycznymi. Oczywiście jedynie w obrębie samych narządów płciowych.
Choć naturalne metody planowania rodziny rzadko kiedy są publicznie chwalone, prawda jest taka, że dla partnerów zdyscyplinowanych i zdecydowanych na dostosowanie się do rytmu natury te sposoby kontroli płodności mogą być całkiem dobre. Ich skuteczność zależy w największej mierze od rozsądku i skrupulatności w stosowaniu się do reguł. Opierają się one na wykryciu owulacji na podstawie obserwacji ciepłoty ciała (metoda termiczna), zmiany konsystencji śluzu szyjkowego (metoda Bilingsów) lub samobadania szyjki macicy . Dzięki wnikliwej obserwacji kobieta zyskuje dużą wiedzę o funkcjonowaniu swojego organizmu. Uczy się żyć w zgodzie z własnym cyklem, bardziej koncentruje się na własnym zdrowiu, co miesiąc odnajduje w swoich notatkach przypomnienie o konieczności badania piersi . Świadomość zmian, jakie zachodzą w organizmie, pomaga w wychwyceniu ewentualnych nieprawidłowości i trafnej interpretacji objawów.
- Zapobiega krwotocznym miesiączkom, anemii. Wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca progestagen (Mirena) działa w miejscu założenia, czyli w obrębie narządu rodnego. Ma bardzo wysoką skuteczność antykoncepcyjną, a dodatkowo hamuje wzrost śluzówki macicy. W ciągu kilku miesięcy po jej założeniu krwawienia stają się bardzo skąpe, a po roku u 20 proc. kobiet wręcz zanikają. Mirenę stosuje się najczęściej u dojrzałych kobiet, które rodziły już dzieci, ale czasem w przypadkach wyjątkowo silnych, zagrażających zdrowiu krwawień stosuje się ją nawet u młodych dziewcząt. Zanim zdecydujesz się na metodę antykoncepcyjną, porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Antykoncepcja coraz skuteczniejsza
Seksualne rewolucje, czyli love store zamiast sex shopu i ginekolog przyjacielem kobiety