Tabletki antykoncepcyjne - wszystko co warto o nich wiedzieć

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, z której korzysta bardzo duża liczba kobiet na całym świecie. Trzeba jednak pamiętać, że nasze organizmy nie są identyczne i w związku z tym mogą nieco inaczej reagować na poszczególne typy tabletek antykoncepcyjnych. Na szczęście, obecnie w sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów takich preparatów, które różnią się między sobą ilością hormonów w nich zawartych. Dzięki temu, bez problemu można dopasować odpowiedni rodzaj tabletek do potrzeb czy wieku poszczególnych kobiet.

Tabletki antykoncepcyjne - działanie

Niezależnie od tego jakiego rodzaju tabletki antykoncepcyjne przyjmujemy, ich działanie opiera się na tej samej zasadzie. Regularnie przyjmowane, tabletki dostarczają do naszej krwi odpowiednią ilość hormonów, czego skutkiem jest zahamowanie owulacji u kobiety oraz zmiana konsystencji śluzu szyjkowe, co zapobiega ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje

Poszczególne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych różnią się między sobą zawartością hormonów, które się w nich znajdują.  Co więcej, każde kolejne preparaty tego rodzaju, które pojawiają się w sprzedaży, posiadają zmniejszone stężenie hormonów syntetycznych. Jeśli chodzi o takie tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne ich zażywania są mniejsze w porównaniu z tabletkami starszych generacji.  Należy jednak pamiętać, że ich dobór zależy od wielu czynników. Zwłaszcza, że w przypadku kobiet mających problemy ze zbyt bolesnymi miesiączkami, bardzo często lepszym rozwiązaniem okazują się być nadal preparaty właśnie tej starszej generacji.

Obecnie w aptekach znajdziemy trzy rodzaje dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych oraz tabletki jednoskładnikowe. Warto w związku z tym, jeszcze przed wizytą u ginekologa, dowiedzieć się nieco więcej na temat tego w jaki sposób one działają, z czego się składają oraz jak należy je stosować.

Oksytocyna: hormon, który niszczy stałe związki?

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne

W przypadku preparatów dwuskładnikowych, w tabletkach zawarte zostają dwa hormony, którymi są estrogen oraz progestagen, czyli syntetyczny progesteron. Obecnie, ten typ pigułek jest najbardziej popularny i stosuje je większość kobiet, które chcą się zabezpieczyć przed ciążą.

Schemat zażywania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych

W opakowaniu pigułek dwuskładnikowych znajduje się 21 lub 28 tabletek. W związku z tym, sposób ich przyjmowania jest różny w zależności od tego jaki preparat zostanie nam przepisany.

Schemat 21+7 zakłada przyjmowanie tabletek codziennie, przez 21 dnia o tej same porze, a następnie trwającą 7 dni przerwę. W jej trakcie pojawia się krwawienie z odstawienia, które jest odpowiednikiem naturalnego okresu. Po tym czasie, należy rozpocząć zażywanie tabletek z kolejnego opakowania.

Z kolei w schemacie 24+4, tabletki zawierające hormony przyjmuje się przez 24 dni. Po tym czasie, wciąż przyjmowane są natomiast pigułki, które nie zawierają hormonów, a więc jest to placebo. Wówczas też dochodzi do wystąpienia krwawienia z odstawienia. Należy zaznaczyć, że jedynym zadaniem tabletek placebo jest to, aby kobiecie łatwiej było powrócić do kontynuowania przyjmowania tabletek z hormonami. Ich pominięcia nie wpływa zatem na skuteczność stosowanej antykoncepcji.

Jak działają dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne?

Przede wszystkim, przyjmowane przez kobiety hormony, skutecznie hamują dojrzewanie pęcherzyków Graffa, przez co również nie dochodzi do owulacji. Oprócz tego, ich działanie wpływa na zmianę właściwości jakie posiada błona śluzowa macicy, w związku z czym nawet zapłodniona komórka jajowa nie będzie w stanie się w niej zagnieździć. Dodatkowo, zmienione właściwości śluzu szyjki macicy, praktycznie uniemożliwiają przedostanie się plemników do macicy.

3 rodzaje dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych:

1. Tabletki jednofazowe

Jest to najbardziej uniwersalny typ tabletek antykoncepcyjnych, które mogą przyjmować kobiety w każdym wieku, również te które karmią piersią. W ich przypadku, wszystkie pigułki w opakowaniu mają taki sam kolor oraz skład. Z reguły zawierają one również mniejsze ilości hormonów niż inne typy tabletek antykoncepcyjnych.

2. Tabletki dwufazowe

W opakowaniu takich tabletek wszystkie pigułki posiadają taką samą ilość estrogenu, ale różnią się one zawartością progestagenu, dlatego mają inne kolory. 11 białych tabletek, które zawierają mniejsze stężenie progestagenu, przyjmuje się w pierwszej fazie cyklu, natomiast 10 różowych pigułek z większą zawartością tego hormonu, przeznaczona jest na drugą fazę cyklu.

Nie są one zbyt popularne, ale często pomagają pacjentkom, które mają problemy z rozregulowanym cyklem lub bolesnymi miesiączkami.

3. Tabletki trójfazowe

Opakowanie tabletek trójfazowych zawiera tabletki w trzech różnych kolorach, które zawierają różne stężenie progestagenu, a czasem również estrogenu. Z uwagi na to jak dużej skrupulatności i uwagi wymaga ich przyjmowanie, nie są one często przepisywane przez lekarzy. Takie pigułki antykoncepcyjne poleca się jednak często pacjentkom przechodzącym menopauzę, gdyż pomagają w regulacji poziomu hormonów.

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne - nazwy i cena

W sprzedaży znajduje się obecnie duża liczba dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, które są produkowane przez różne firmy. Oprócz tego jednak, różnią się one między sobą zawartością poszczególnych hormonów oraz ceną. Oto przykładowe nazwy popularnych preparatów tego typu oraz ich przybliżone ceny za opakowanie:

Diane-35 - 15 zł
Harmonet - 27 zł
Mercilon - 24 zł
Novynette - 9 zł
Rigevidon - 8 zł
Yasmin - 32 zł

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne to preparaty najnowszej generacji, które często nazywane są również minipigułkami. W przeciwieństwie do tabletek omawianych powyżej, zawierają one tylko jeden hormon: progestagen. Z tego względu, ich stosowanie wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, choć niestety nie są one dobrym wyborem dla każdej pacjentki.

Schemat zażywania jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych

W opakowaniu tego rodzaju preparatu znajdziemy 28 pigułek, które należy przyjmować codziennie o tej samej porze. Po tym czasie, nie robimy jednak przerwy, ale zaczynamy kolejne opakowanie tabletek. Nie ma zatem krwawienia z odstawienia, tak jak w przypadku tabletek dwuskładnikowych. Z tego powodu, u wielu kobiet występują nieregularne krwawienia lub nawet ich całkowite zaniknięcie.

Minipigułki zalecane są przede wszystkim dla kobiet, które karmią piersią, gdyż nie wpływają negatywnie na laktację. Oprócz tego, są często przepisywane nastolatkom, kobietom do 25 roku życia oraz tym pacjentkom, które nie czują się dobrze po przyjmowaniu tabletek dwuskładnikowych.

Jak działają jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne?

Hormon zawarty w minipigułce antykoncepcyjnej przede wszystkim zmienia właściwości śluzu szyjki macicy, podnosząc jego lepkość. W przypadku niektórych preparatów tego rodzaju, możliwe jest też zahamowanie owulacji.

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne - nazwy i cena

Pigułki jednoskładnikowe różnią się między sobą przede wszystkim tym przez jaką firmę zostały wyprodukowane oraz ile kosztują. Przykładowe preparaty tego rodzaju to:

Azalia - 30 zł
Dessette Mono - 25 zł
Limetic - 22 zł
Ovulan - 38 zł

Tabletki antykoncepcyjne - jak szybko zaczynają działać?

Jeśli pierwszą tabletkę antykoncepcyjną przyjmiemy zgodnie z zaleceniami, a więc pierwszego dnia, w którym pojawiła się miesiączka, zaczyna ona działać od razu. W przypadku jednak, gdy na stosowanie pigułek zdecydujemy się w innym dniu cyklu, w trakcie przyjmowania pierwszego ich opakowania zaleca się jednoczesne stosowanie innych metod antykoncepcji (np. prezerwatyw).

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty?

Bardzo często zadawane jest pytanie dotyczące tego, czy możliwe jest zakupienie tabletek antykoncepcyjnych bez recepty. Odpowiedź brzmi jednak: nie! Wszystkie środki hormonalne wydawane są przez apteki wyłącznie na podstawie recepty wypisanej przez lekarza. Co prawda istnieją strony internetowe oferujące sprzedaż takich preparatów na podstawie recepty wystawionej przez internet, ale nie warto ryzykować. W każdym przypadku bowiem, stosowanie pigułek antykoncepcyjnych powinno być poprzedzone badaniem, które pozwala na dobranie odpowiedniego leku.

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Tabletki antykoncepcyjne stanowią najlepszą ochronę przed niechcianą ciążą, gdyż ich skuteczność wynosi aż 99,9%. Zdarzają się jednak przypadki, w których pomimo stosowania tej metody antykoncepcji kobieta zachodzi w ciąże. W takiej sytuacji, należy jak najszybciej przerwać stosowanie pigułek, gdyż mogą one mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

To również może cię zainteresować:

Pigułka antykoncepcyjna i jej słabe strony

Hormony w antykoncepcji - powodują tycie i rujnują zdrowie? Skąd się biorą mity?

Kiepski seks przez pigułkę antykoncepcyjną?

Antykoncepcja awaryjna już tylko na receptę. Co musisz wiedzieć o tabletce "dzień po"?

Więcej o: