Laktacja i owulacja - kiedy po porodzie pojawia się pierwsza miesiączka?

Pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się dopiero po kilku lub kilkunastu miesiącach. Dużo zależy od tego, czy matka karmi dziecko piersią. Trzeba pamiętać o tym, że nie ma sztywno ustalonych norm - pierwsza miesiączka po porodzie niektóre panie może zaskoczyć wcześnie, a u innych nadejść z pewnym opóźnieniem.

To, po jakim czasie od porodu zacznie się miesiączkować, jest w dużym stopniu kwestią indywidualną. Głównym czynnikiem warunkującym czas powrotu do "normalnej" owulacji jest karmienie piersią lub jego brak. Panie karmiące będą dłużej wracać do regularnego cyklu miesiączkowego. Przyjmuje się, że kobiety karmiące zaczynają miesiączkować po 20 tygodniach od porodu, a niekarmiące - po 10. Są to jednak obliczenia uproszczone, czas bez miesiączki może być zarówno krótszy, jak i dłuższy. Pierwsze okresy po porodzie są zwykle mniej obfite i nieregularne.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Laktacja i owulacja - jak jedno wpływa na drugie?

Dlaczego po porodzie nie ma miesiączki? Stoi za tym prolaktyna, hormon, który podczas ciąży pobudza wzrost gruczołów sutkowych oraz wywołuje laktację. Im częściej kobieta karmi piersią, tym większe ilości prolaktyny są produkowane w jej organizmie. Prolaktyna hamuje wydzielanie hormonu lutenizującego (LH) oraz folikulotropowego (FSH), przez co blokuje się proces owulacji i menstruacji. Brak owulacji spowodowany karmieniem piersią to tak zwana niepłodność laktacyjna; okres ten można określić również nazwą laktacyjny brak miesiączki.

Karmię piersią. Kiedy dostanę okres?

Statystyczna długość laktacyjnego braku miesiączki u kobiet karmiących to 20 tygodni po porodzie. Krwawienia mogą zacząć się jednak wcześniej lub później, po karmieniu piersią lub w jego trakcie. Im rzadziej karmi się dziecko piersią, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji. Okres pojawi się, zanim przestaniesz karmić piersią? Nie martw się. Miesiączka nie wpłynie ani na jakość, ani na ilość pokarmu.

> Sprawdź: "Trudne dni" zdecydowanie za trudne? Kiedy miesiączka za bardzo daje się we znaki

Nie karmię piersią. Kiedy dostanę okres?

Kobiety, które po urodzeniu dziecka nie karmią piersią, mogą spodziewać się o wiele szybszego nadejścia miesiączki. Okres pojawia się najczęściej po 6-8 tygodniach od narodzin dziecka, czyli po połogu. Może się to zdarzyć, jak podkreśliliśmy już kilkukrotnie, nieco wcześniej lub później.

Miesiączka a odchody poporodowe

Po porodzie z pochwy zaczyna wydostawać się krwawa wydzielina. Nie jest to jednak skumulowana przez okres ciąży miesiączka, lecz odchody połogowe (poporodowe), które występują zarówno po porodzie siłami natury, jak i cesarskim cięciu.

Jak wyglądają odchody połogowe? Przypominają obfitą miesiączkę. Macica obkurcza się i oczyszcza ze zbędnych tkanek, dlatego w odchodach połogowych pojawiają się fragmenty nabłonka, krew, skrzepy i śluz. Odchody porodowe znikają stopniowo - najintensywniejsze są podczas pierwszych 3 dni połogu, następnie powoli zmieniają barwę i konsystencję, aż w końcu - po około 2 tygodniach - stają się żółtawą wydzieliną, a potem wodnistymi upławami. Zwykle przestają się pojawiać po 4-6 tygodniach od urodzenia dziecka.

> Zobacz: Piersi - sprężystość ważniejsza od rozmiaru

Uwaga! Odchody popołogowe nie powinny mieć bardzo brzydkiego zapachu. Jeśli taki występuje, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Prędkiej interwencji wymagają także zbyt obfite krwawienia, czyli takie, przy których podpaskę trzeba wymieniać co godzinę.

Wciąż nie mam miesiączki. Czy mogę zajść teraz w kolejną ciążę?

Jeśli myślisz, że brak miesiączki po porodzie to dobry środek antykoncepcyjny, jesteś w błędzie. Ryzyko zajścia w ciążę podczas karmienia jest małe, jednak nie zerowe. Prolaktyna teoretycznie hamuje jajeczkowanie i, konsekwentnie, miesiączkę, nie daje stuprocentowej pewności, że nie wystąpią dni płodne. Ich pojawienie się zależy od wielu czynników, nie tylko od karmienia piersią. Mamy, które nie karmią piersią, mogą wrócić do płodności nawet po 3 tygodniach od urodzenia dziecka.

To także może cię zainteresować:

[16+] Udane życie seksualne w ciąży - czy to możliwe?

Więcej o: