Biała wydzielina z pochwy - co może oznaczać?

Gdy wszystko jest w porządku, wydzielina z pochwy jest przezroczysta, średnio obfita i nie posiada zapachu. Nie ma w niej żadnych grudek - jest jednolita. Odstępstwa od tej normy należy traktować jako alarmujący sygnał od organizmu. Świadczą one zwykle o zakażeniu bakteryjnym bądź grzybiczym. Wówczas wydzieliny może być więcej; pojawia się także nieprzyjemny, "rybi" zapach. Wzmożone swędzenie intymnych miejsc, do tego gęsta, jasna, mleczno biała wydzielina z pochwy wskazują najpewniej na atak grzybicy. Poznaj więcej informacji na ten temat, a w krytycznym momencie będziesz wiedziała, jak zareagować.

Czy każda wydzielina z pochwy to sygnał do niepokoju?

Absolutnie nie! Wydzielina z pochwy to zupełnie normalne zjawisko. Już młode dziewczyny w okresie dojrzewania mogą zauważyć na bieliźnie czy papierze toaletowym charakterystyczne ślady. Prawidłowa wydzielina z pochwy ma kwaśny odczyn (pH w granicach od 3,5 do 4,5) – tego typu środowisko chroni okolice intymne przed atakiem chorobotwórczych patogenów, bo nie sprzyja ich rozmnażaniu.

Jak obfita powinna być wydzielina z pochwy i jaka powinna być jej konsystencja? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od fazy cyklu menstruacyjnego. Oddawana wydzielina to produkt błon śluzowych kobiecych dróg rodnych, a zwłaszcza pochwy. Powstaje na skutek tego, że owe błony złuszczają się i oczyszczają. Razem z wydzieliną organizm pozbywa się martwych komórek i niezliczonych ilości bakterii.

Bardzo ważne jest, aby uważnie obserwować swoją wydzielinę. Każda zmiana w jej zabarwieniu, konsystencji czy zapachu może świadczyć o infekcji jeszcze zanim wystąpią jakiekolwiek towarzyszące objawy. Śledzenie zmian dotyczących wyglądu wydzieliny może być przydatne także jeśli chodzi o naturalne planowanie rodziny – dzięki temu można przewidzieć, kiedy wystąpią dni płodne.

Jak wygląda wydzielina z pochwy u zdrowej kobiety?

W warunkach optymalnych wydzielina z pochwy jest bezzapachowa; jej kolor powinien być przejrzysty i lekko opalizujący. Nie każda biała wydzielina z pochwy musi sprawiać, że popadamy w panikę; u niektórych kobiet przybiera ona właśnie białawy odcień. Ważne, aby jej struktura pozostała jednolita i nie występowały w niej żadne grudki.

Jak różni się normalna wydzielina z pochwy w zależności od etapu cyklu?

  1. W pierwszej połowie cyklu (od końca miesiączki do wystąpienia owulacji) jest bardziej obfita, kleista, ciągnąca się i jakby lepka. Wynika to z działania estrogenów, które mają wówczas wyjątkowo wysokie stężenie. Stąd też biała wydzielina z pochwy przed okresem to dość powszechne zjawisko – jest jej na tyle dużo, że przestaje ona być przezroczysta i staje się barierą dla plemników.
  2. Podczas dni płodnych śluzu jest najwięcej i ma on dość luźną konsystencję. Wynika to z faktu, że podobna wydzielina bardzo sprzyja zapłodnieniu – sprawia, że wędrówka plemników do komórki jajowej jest o wiele łatwiejsza.
  3. Z kolei w drugiej połowie cyklu wydzieliny jest znacznie mniej. Różni się także jej wygląd – jest bardziej gęsta i zbita. W zestawieniu z progesteronem stężenie estrogenów jest stosunkowo niskie. Skoro nie doszło do zapłodnienia, ciało kobiety szykuje się do następnej owulacji.

Co oznacza dziwna, biała wydzielina z pochwy?

Istnieją duże szanse, że gęsta, biała wydzielina z pochwy jest świadectwem infekcji okolic intymnych. Równowaga tamtych miejsc jest bardzo chwiejna – nie potrzeba wiele, aby ją zaburzyć. Wtedy rozwijają się rozmaite zakażenia, które są o tyle niebezpieczne, że mogą później spowodować zapalenia narządów wewnętrznych. Później takie zapalenia mają skłonność do nawrotów i potrafią naprawdę uprzykrzać życie. Przykład? Ropnie i zrosty pozapalne całkiem skutecznie komplikują możliwość zajścia w ciążę. Aby nie ryzykować takich problemów, należy trzymać rękę na pulsie i uważnie obserwować, czy nie pojawiają się jakieś odstępstwa od normy – całkowita zmiana koloru, grudki czy bardzo gęsta, biała wydzielina z pochwy.

Infekcja pochwy to nie koniec świata – zwykle podobne zakażenia można wyleczyć bez większych problemów, o ile zdiagnozuje się je i zacznie zwalczać odpowiednio szybko. Dlatego nie bagatelizuj żadnych problemów i nie staraj się zażegnać pożaru na własną rękę. Pamiętaj: od doboru metody leczenia są lekarze! Inaczej leczy się zakażenia grzybicze, a inaczej bakteryjne. Zgłoś się zatem albo do lekarza pierwszego kontaktu, albo od razu do ginekologa.

Uwaga: dość powszechnym błędem jest diagnozowanie infekcji przy ocenie śluzu ok. 3-4 dni po stosunku bez prezerwatywy. Gęsta, biała wydzielina z pochwy bez zapachu nie musi być wtedy oznaką choroby, a jedynie zwykłym śluzem przed okresem, który jest zmieszany z pozostałością męskiego nasienia.

Grzybica – biała wydzielina z pochwy i pieczenie

W przypadku zakażeń grzybiczych (zwłaszcza drożdżycy) występuje serowata, usiana grudkami, biała wydzielina z pochwy i swędzenie. Infekcja jest zwykle wywoływana przez grzyby Candida, dlatego nazywa się ją kandydozą pochwy. Oprócz zmiany koloru wydzieliny i bardzo uciążliwego świądu pacjentki skarżą się także na pieczenie i upławy. Sposób na grzybicę pochwy to leczenie miejscowe (doustne lub – częściej – czopkami dopochwowymi) oraz łagodzenie objawów przy użyciu maści.

Kandydoza nie musi wynikać z zakażenia drogą płciową; przyczyną może być chociażby osłabiona antybiotykami odporność czy zwyczajny brak higieny. Grzybica pochwy atakuje często kobiety chore na cukrzycę. Co bardzo ważne, jeśli lekarz stwierdzi tę chorobę, koniecznie należy rozpocząć leczenie u obu partnerów seksualnych.

Rzęsistkowica – żółto-zielona wydzielina z pochwy

Inaczej przedstawia się sytuacja w chwili, gdy przyczyną nietypowej wydzieliny z pochwy jest rzęsistek pochwowy. Ów pierwotniak przenosi się przede wszystkim podczas kontaktów intymnych. Efektem jego ataku jest żółto-zielona, pienista i bardzo obfita wydzielina. Upławom towarzyszy świąd i dysuria, czyli bóle odczuwane przy oddawaniu moczu.

Bakteryjna waginoza – mleczno-szara wydzielina

Najczęściej bakteryjna waginoza przebiega bezobjawowo i diagnozuje się ją już po wykluczeniu innych chorób. Bakterie atakują w związku z redukcją ilości pałeczek kwasu mlekowego w pochwie. Gdy pH przekracza graniczną wartość, patogeny (zwłaszcza bakterie beztlenowe i Gardnerella vaginalis) mają ułatwione warunki do ataku. Ewentualne symptomy? Mleczno-szara (ale wciąż jednolita) wydzielina z pochwy o bardzo nieprzyjemnym, rybim zapachu.

Dbaj o higienę!

Najlepszym sposobem na uniknięcie infekcji pochwy jest prawidłowa, staranna higiena intymna. Oczywiście nie jest prawdą, że serowata, biała wydzielina z pochwy i ból podbrzusza muszą być efektem zbyt rzadkich kąpieli. Przyczyny, jak wykazano powyżej, mogą być rozmaite. Nie zmienia to faktu, że śluzówki pochwy są niezmiernie wrażliwe. Dlatego:

  • nie powinno się ich myć tradycyjnymi mydłami – mają one wysokie pH i zawierają sporo wysuszających detergentów. Zamiast tego lepiej jest sięgnąć po specjalne płyny przeznaczone do higieny intymnej. Zamiast kierować się tutaj nazwą czy ładnym opakowaniem, należy dobrze wczytać się w skład. Taki płyn powinien zawierać wyłącznie naturalne składniki (w tym kwas mlekowy) oraz mieć niskie pH (od 4,5 do 5,5),
  • należy podcierać się od warg sromowych do odbytu, a nie na odwrót! W ten sposób unikamy przenoszenia bakterii jelitowych do delikatnego środowiska pochwy,
  • trzeba stronić od irygacji pochwy, bo jest ona szkodliwa dla naturalnej mikroflory kobiecych okolic intymnych,
  • każdy powinien mieć własną gąbkę do mycia,
  • warto profilaktycznie zażywać probiotyki ginekologiczne – zawierają one wspomniane wyżej bakterie kwasu mlekowego, które wywierają zbawienny wpływ na środowisko pochwy. Są one dostępne bez recepty w każdej aptece,
  • oprócz tego kwas mlekowy powinien się znaleźć także w diecie. Bakterie te są obecne w przetworach mlecznych (maślankach, jogurtach naturalnych, kefirach) oraz w kwaszonkach (ogórkach czy kapuście),
  • zamiast sztucznych materiałów i uciskających stringów należy postawić na przewiewną bieliznę z naturalnych materiałów; także spodnie powinny być luźne i przewiewne,
  • aby nie pojawiła się u nas grudkowata, biała wydzielina z pochwy, należy zadbać o stosowne zabezpieczenie podczas seksu i unikać przypadkowych zbliżeń.
Zobacz wideo

To również może cię zainteresować:

Rzęsistek pochwowy - przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka rzęsistkowicy

Wszystko co musisz wiedzieć o pochwie

Grzyby Candida - objawy zarażenia, leczenie, profilaktyka

Więcej o: