Biocenoza pochwy - o badaniu i interpretacji wyników

Dla zachowania zdrowia powinniśmy co jakiś czas zgłaszać się na badania okresowe, które są w stanie szybko wykryć ewentualne zmiany w ciele - dzięki temu można podjąć efektywne leczenie i zapobiec rozwojowi groźniejszych chorób. Jednym z takich badań diagnostycznych jest biocenoza pochwy. Co to takiego? Jakie są wskazania do wykonania tego badania i jak należy interpretować uzyskane za jego pomocą wyniki?

Biocenoza pochwy - charakterystyka badania

Biocenoza pochwy jest badaniem diagnostycznym, w trakcie którego ocenia się stopień czystości pochwy, jej biologię, florę bakteryjną, a także rozmaz z pochwy. Badanie ma na celu sprawdzenie, jakie populacje drobnoustrojów zasiedlają pochwę, co pozwala ocenić również i stan zdrowia pacjentki. Badanie jest istotne również z punktu widzenia dalszych, ważnych dla pacjentki wydarzeń, na przykład ewentualnej ciąży.

Biocenoza pochwy jest badaniem popularnym, pozostającym w zakresie mikrobiologii. Pobierany od pacjentki wymaz podlega dokładnej analizie i ocenie mikroskopowej, dzięki czemu można sprawdzić jakie mikroorganizmy zasiedlają drogi rodne danej kobiety.

Biocenoza pochwy - jak wygląda badanie?

Wszystkie osoby, które chcą lub muszą zgłosić się na podobne badanie zastanawiają się zapewne jak ono wygląda. Jak już jednak wcześniej wspomniano, w trakcie badania z pochwy kobiety pobierany jest wymaz, który następnie oddaje się do szczegółowej analizy. Ażeby można było z całą pewnością ocenić, że próbki są wiarygodne, pacjentkom, które zostały skierowane na badanie zaleca się:

  • powstrzymanie od stosunków seksualnych na kilka dni przed badaniem,
  • rezygnację z aplikacji leków drogą dopochwową przed wykonaniem badania,
  • rezygnację z zabiegów pielęgnacyjnych w okolicy narządów płciowych na dzień przed wykonaniem badania,
  • przełożenie terminu wykonania badania na inny moment, jeśli jest się w trakcie antybiotykoterapii lub jej rozpoczęcie ma nastąpić przed wykonaniem badania
    zaplanowanie terminu badania w taki sposób, żeby nie pokrywał się on z terminem trwania miesiączki.

Jak wygląda samo badanie?

Jego przeprowadzenie jest dosyć proste - prezentuje się bowiem podobnie jak w przypadku pobierania różnego rodzaju innych wymazów. Przy pomocy wziernika rozszerza się światło pochwy, a następnie wprowadza do niej sterylny wacik, ażeby pobrać wymaz. Następnie zostaje on sterylnie zapakowany i przesłany do laboratorium. Tam próbka zostanie dokładnie zbadana i oceniona. Może to trwać kilka dni, dlatego pacjentka nie powinna się niepokoić.

Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Biocenoza pochwy - kiedy należy wykonać badanie?

Warto wiedzieć, że wskazaniem do wykonania tego typu badania może być nie tylko jakiś problem związany z narządami rodnymi, lecz również z układem moczowym. U kobiet wszystko jest bowiem do siebie bardzo zbliżone i niejako powiązane. Badanie to znalazło zatem zastosowanie w diagnostyce nie tylko układu rozrodczego, lecz również i całego dolnego odcinka dróg moczowych.

Kiedy otrzymuje się skierowanie do jego wykonania? Biocenoza pochwy pomaga w postawieniu właściwej diagnozy jeśli chodzi o stany zapalne pochwy - i to jest najważniejszy cel wykonania takiego badania.

Biocenoza pochwy - interpretacja wyników

Kiedy już została wykonana biocenoza pochwy, wyniki są oczekiwane z niecierpliwością i zapewne ze sporym niepokojem. Wiele można powiedzieć już po samym wyglądzie wydzieliny, którą pobrano z pochwy - na przykład wydzielina przypominająca serek granulowany jest charakterystyczna dla zakażeń grzybiczych, a białe lub szare upławy wskazują na zakażenie bakteryjne. Najistotniejsze jest jednak wykonanie dokładnych badań, żeby potwierdzić zmiany w mikrobiologii pacjentki.

Zmiany te mogą być związane na przykład z układem hormonalnym, przeprowadzonymi zabiegami chirurgicznymi, albo też z nieprawidłową higieną. Możliwości jest zresztą wiele - co jednak oznaczają uzyskiwane wyniki? Zwykle wynik podany jest według klasyfikacji opracowanej przez Kuczyńską - wymaz zostaje przyporządkowany do odpowiedniej klasy/stopnia oceny czystości pochwy. Klasa I wskazuje na florę prawidłową, ale już IV na poważne zmiany w biocenozie pochwy i nikłą obecność pałeczek kwasu mlekowego, które normalnie powinny w niej występować w dużej ilości.

Alternatywą jest stosowanie 10-stopniowej skali Nugenta, związanej jednak głównie ze stanami zapalnymi przy zakażeniach bakteryjnych. Jeśli wyniki są podane właśnie w tej skali, prawidłowe będą wyniki możliwie jak najniższe. Zakwalifikowanie do grupy 7-10 wskazuje na duże zakażenie bakteryjne, które będzie trzeba leczyć po konsultacji z lekarzem.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: