Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy, leczenie

Infekcje bakteryjne pochwy oraz okolic intymnych objawiaj± siê zazwyczaj ¶wi±dem i up³awami. S± to do¶æ powszechne dolegliwo¶ci. Bakteryjne zapalenie pochwy jest stanem, który pojawia siê w chwili zaburzenia prawid³owej równowagi bakteryjnej okolic intymnych.

Pochwa jest miejscem, w którym znajduje siê wiele baterii, stanowi±cych jej naturalne ¶rodowisko. Znajduj± siê w niej pa³eczki kwasu mlekowego, które nadaj± kwa¶ny odczyn pH. Niebezpieczne jest kiedy tych bakterii jest za ma³o lub nie znajduje siê ich wcale. W tej sytuacji system odporno¶ciowy organizmu jest zaburzony. W wyniku tego niektóre bakterie beztlenowe, bakterie Coli lub paciorkowce zaczynaj± siê namna¿aæ podra¿niaj± ¶luzówkê pochwy i powoduj±c stan zapalny.

Infekcja bakteryjna pochwy inaczej waginoza bakteryjna lub bakteryjne zapalenie pochwy objawia siê przede wszystkim zmian± wygl±du i zapachu wydzieliny pochodz±cej z pochwy. Naturalnie wydzielina utrzymuje odpowiednie nawil¿enie pochwy, powinna byæ bezwonna, przejrzysta lub bia³a (zale¿nie od fazy cyklu) ¶liska w dotyku, a po wyschniêciu kremowa.

Do bakteryjnego zapalenia pochwy mo¿e doj¶æ podczas stosunku seksualnego, na skutek poronienia lub przy nieodpowiedniej higienie osobistej. Zaka¿enie wywo³ane jest przez jeden z kilku rodzajów bakterii wystêpuj±cych w pochwie w warunkach normalnych. Czynnikami które sprzyjaj± rozwijaniu siê zapalenia jest u¿ywanie tych samych rêczników, g±bek, korzystanie z publicznych toalet, posiadanie wielu partnerów seksualnych, przebyte zabiegi ginekologiczne oraz wk³adka antykoncepcyjna. Bakteryjne zapalenie pochwy dotyczy najczê¶ciej kobiet m³odych, kobiet z zaburzeniami miesi±czkowania oraz stosuj±cych tampony.

Zapalenie pochwy mo¿na podzieliæ ze wzglêdu na substancjê która j± wywo³uje. Wyró¿niamy:

  • Infekcje bakteryjne - wywo³ywane przez bakterie, nazywane czêsto waginoz± bakteryjn±
  • Infekcja dro¿d¿akowa - wywo³ywana przez grzyby, wydzielina z pochwy ma serowat± konsystencjê, jest gêsta, wystêpuje ¶wi±d i pieczenie
  • Rzêsistkowe zapalenie pochwy - wywo³ywane przez obecne w pochwie pierwotniaki - konkretnie przez rzêsistka pochwowego. Czasem mo¿e przebiegaæ bezobjawowo, ale w zaawansowanym stadium wydzielina jest wodnista, szaro-zielona i nieprzyjemnym zapachu 

Bakteryjne zapalenie pochwy - objawy

Najczê¶ciej wystêpuj±cym objawem jest zmiana wygl±du, zapachu i konsystencji wydzieliny z pochwy. W warunkach naturalnych jest ona bezwonna, przejrzysta lub bia³a, ¶liska w dotyku. W przypadku zaburzeñ fizjologicznych staje siê ona bia³oszarawa lub ¿ó³ta, a tak¿e mo¿e pojawiæ siê nieprzyjemny, rybi zapach. ¦wiadczy to o infekcji bakteryjnej. Czasem zapalenie mo¿e postêpowaæ i obj±æ równie¿ cewkê moczow±, w wyniku czego pojawia siê pieczenie i ¶wi±d oraz uczucie ci±g³ego parcia na pêcherz lub cewkê moczow±.

Do typowych objawów bakteryjnego zapalenia pochwy nale¿y:

Objawy zapalenia pochwy czêsto nasilaj± siê przed miesi±czk±. W celu diagnozy i leczenia nale¿y udaæ siê do lekarza ginekologa, poniewa¿ infekcja mo¿e zaatakowaæ szyjkê macicy a tak¿e inne narz±dy, powoduj±c wiele skutków ubocznych. Je¿eli zapalenie bakteryjne pojawi siê u kobiety ciê¿arnej, mo¿e doprowadziæ do poronienia lub przedwczesnego porodu. 

Bakteryjne zapalenie pochwy - diagnostyka

Diagnozowanie tego schorzenia mo¿e sk³adaæ siê z kliku etapów. Najwa¿niejszy jest wywiad medyczny z pacjentem. Jest on niezbêdn± czê¶ci±, dziêki której lekarz dowie siê o ewentualnych chorobach wspó³istniej±cych lub o ju¿ przebytych schorzeniach zwi±zanych z okolicami intymnymi.

Niezbêdn± czê¶ci± rozpoznania choroby jest badanie ginekologiczne. Pocz±tkowo lekarz ocenia narz±dy p³ciowe wzrokowo. Kolejno niezbêdne jest zbadanie wszystkich narz±dów wewnêtrznych, znajduj±cych siê w okolicy miednicy. W czasie badania lekarz mo¿e pobraæ próbki wydzieliny z pochwy, aby przeprowadziæ badanie laboratoryjne i oceniæ stan flory bakteryjnej pochwy. Lekarz bada równie¿ pH pochwy, umieszczaj±c w niej specjalny pasek. Wynik 4,5 lub wiêcej mo¿e wnioskowaæ o bakteryjnym zapaleniu pochwy.

Bakteryjne zapalenie pochwy - leczenie

Leczenie tego schorzenia polega na za¿ywaniu leków w postaci doustnej, a tak¿e kremów, ma¶ci i globulek stosowanych dopochwowo. Bardzo wa¿ne jest równie¿ wstrzymanie siê od wspó³¿ycia. Leki które najczê¶ciej s± przyjmowane w leczeniu to metronidazol oraz klindamycyna. Nie nale¿y rozpoczynaæ leczenia bez wcze¶niejszej konsultacji z lekarzem.

W przypadku wyst±pienia waginozy bakteryjnej najczêstsz± metod± leczenia jest przyjmowanie antybiotyków. W celu odbudowania prawid³owej flory bakteryjnej stosuje siê tak¿e probiotyki zawieraj±ce pa³eczki kwasu mlekowego.

Nie wolno lekcewa¿yæ bakteryjnego zapalenia pochwy, poniewa¿ jego zaawansowany stan mo¿e doprowadziæ do powik³añ takich jak zapalenie narz±dów miednicy mniejszej, zapalenie cewki moczowej, zwiêkszenie podatno¶ci na zaka¿enie wirusem HIV, a w skrajnych przypadkach nawet do bezp³odno¶ci.

W przypadku wyst±pienia zaka¿enia, w celu z³agodzenia objawów mo¿na zastosowaæ preparaty przywracaj±ce naturaln± florê bakteryjna pochwy takie jak Lactovaginal. Czêsto pomocne okazuje siê byæ podmywanie roztworem nadmanganianu potasu lub naparem z rumianku. Nale¿y jednak unikaæ p³ukanek i irygacji pochwy bez wcze¶niejszej konsultacji lekarskiej. Nale¿y czêsto zmieniaæ podpaski lub wk³adki, a w przypadku sk³onno¶ci do podra¿nieñ i zaka¿eñ zrezygnowaæ z tamponów. Istotne jest tak¿e dopuszczanie powietrza do miejsc intymnych. Stosowana bielizna powinna byæ przewiewna, oddychaj±ca i nie powodowaæ odparzeñ. Korzystne jest chodzenie w spódnicach, poniewa¿ spodnie czêsto powoduj± otarcia. Noszenie ich przez d³u¿szy czas mo¿e powodowaæ pocenie siê, skutkuj±c stworzeniem idealnych warunków do namna¿ania siê bakterii.

Zapobieganie bakteryjnemu zapaleniu pochwy

W celu unikniêcia schorzenia jakim jest bakteryjne zapalenie pochwy, nale¿y unikaæ sytuacji w których mo¿e doj¶æ do zara¿enia. Czêsto dobrym rozwi±zaniem jest unikanie publicznych jacuzzi i toalet publicznych. W codziennej pielêgnacji wa¿ne jest aby dok³adnie sp³ukiwaæ ¿ele i myd³a do cia³a, jak równie¿ do higieny intymnej. Nie powinno siê stosowaæ jednego rêcznika z inn± osob± np. z partnerem. Mycie zawsze nale¿y zaczynaæ od przodu, ku ty³owi, aby nie przenosiæ bakterii z odbytu w okolice pochwy. Wa¿ne jest aby u¿ywane myd³o by³o przeznaczone do pielêgnacji okolic intymnych, a podpaski, tampony i wk³adki by³y bezzapachowe (bardzo czêsto nas±czane i zapachowe wk³adki powoduj± podra¿nienia i doprowadzaj± do uczuleñ, które mog± siê rozwin±æ w zapalenie). Poza zwyk³ym codziennym myciem nie nale¿y przesadnie dbaæ o higienê pochwy i waginy. Nadmierne p³ukanie i mycie skutkuje zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej okolic intymnych.

Nale¿y tak¿e pamiêtaæ o u¿ywaniu prezerwatyw w trakcie stosunku seksualnego, szczególnie z nowo poznanymi osobami, poniewa¿ pozwalaj± one zmniejszyæ ryzyko infekcji.

Infekcje bakteryjne pochwy czêsto maj± tendencjê do nawracania. Nawet je¿eli schorzenie minie samoistnie, wa¿ne jest aby udaæ siê do lekarza w celu zastosowania prawid³owego leczenia zapobiegawczego.