Swędzenie pochwy - przyczyny i leczenie

Swędzenie pochwy to specyficzna dolegliwość, która znana jest wielu kobietom. Bardzo często wskazuje po prostu na infekcję pochwy, ale nie jest to jedyna przyczyna pojawienia się tego nieprzyjemnego objawu. Innymi mogą być niedostosowane do poziomu pH kosmetyki oraz obcisła bielizna.

Swędzenie pochwy: przyczyny

Jeśli razem ze swędzeniem pochwy nie pojawia się żadna wydzielina, to oznacza to, że prawdopodobnie doszło do innego podrażnienia pochwy. Zaburzona została równowaga flory bakteryjnej, czego wynikiem stało się właśnie podrażnienie okolic intymnych. Często kobiety nawet nie zwracają uwagi na to, że niektóre wykonywane rzez nie codzienne czynności, np. te dotyczące utrzymywania higieny, mogą sprowadzać im tę niekorzystną dolegliwość. Co zatem może spowodować pieczenie i swędzenie pochwy?

Przede wszystkim będą to kosmetyki niedostosowane do pH pochwy. Trzeba pamiętać, że do mycia okolic intymnych przeznaczone są specjalne środki i te również są dostosowane do konkretnych osób - należy dobrać taki preparat, który pasuje np. do wieku czy wrażliwości - innego płynu będzie używać nastolatka, a innego jej matka. W żadnym razie nie można myć okolic intymnych kosmetykami przeznaczonymi np. do całego ciała. Należy zwrócić uwagę na składniki, jakie znajdują się w konkretnym preparacie. Wiele z nich uczula, podrażnia, a przez to doprowadza do nieprzyjemnego swędzenia. pH takich żeli czy płynów powinno być jak najbardziej zbliżone do pH pochwy i wynosić ok. 5,2. Powinny się tam znajdować pałeczki kwasu mlekowego.

Uwagę trzeba też zwrócić na dobór proszków do prania i płukania, które przeznacza się do prania bielizny. Bielizna bezpośrednio styka się z miejscami intymnymi, dlatego i w tym przypadku ważne są składniki, jakie zawierają te preparaty. W tym celu powinno się wybierać środki ekologiczne, łagodne, np. takie, które służą do prania dziecięcych ubranek. Są zwykle hipoalergiczne, dlatego nie zaszkodzą pochwie i sromowi i nie spowodują pieczenia czy swędzenia.

Kolejna sprawa to noszenie przewiewnej bielizny. Ta kwestia jest poruszana często na różnych portalach, a nawet przez lekarzy w kontakcie z pacjentką, ale wciąż kuleje. Jeśli ubiera się na co dzień zbyt obcisłą bieliznę, która dodatkowo nie przepuszcza powietrza, to po jakimś czasie można się spodziewać, że w najbardziej wrażliwych miejscach pojawią się tego skutki. Bielizna powinna być luźna i wykonana z bawełny.

Do swędzenia pochwy prowadzi również spore jej wysuszenie, a to z kolei jest wynikiem: odwodnienia, wkładania tamponów na ostatnie, najmniej "mokre" dni miesiączki, chlorowanej wody z basenu, dopochwowych środków antykoncepcyjnych, stosowania lubrykantów powodujących reakcje alergiczne, kontaktu z prezerwatywami lateksowymi albo z lubrykantami. Powodem wysuszenia będzie też odbycie stosunku seksualnego bez pobudzenia kobiety, prowadzącego do nawilżenia pochwy albo też antybiotyki, ponieważ podczas ich zażywania zmniejsza się ilość pałeczek mlekowych.

Infekcje jako przyczyna swędzenia pochwy

Za swędzenie pochwy odpowiadają też różnego rodzaju infekcje. W takim przypadku konsultacja ginekologiczna jest nieodzowna. Pierwszą infekcją, o jakiej warto wspomnieć jest grzybica pochwy, czyli zapalenie pochwy i sromu. Powodują ją drożdżaki. Wówczas dodatkowo pojawi się wydzielina z pochwy w postaci upławów o różnym zabarwieniu. Wtedy na pewno zacznie się odczuwać swędzenie pochwy oraz jej suchość. Jeśli objawy nie dały jeszcze o sobie tak do końca znać, to dodatkowym czynnikiem, który powinien zwrócić uwagę, będzie ból podczas współżycia.

Drugim rodzajem infekcji jest bakteryjna waginoza spowodowana przez bakterie beztlenowe. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na to, czy w odpowiedni sposób przestrzega się higieny osobistej (np. czy dostatecznie często zmienia się podpaski, na których znajduje się mnóstwo niebezpiecznych bakterii). W tym przypadku dodatkowo pojawią się upławy i konieczna jest konsultacja u ginekologa.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że cukrzyca może się objawiać właśnie swędzeniem pochwy. Kiedy we krwi zwiększa się poziom cukru, to w pochwie występuje więcej drożdżaków. W takim przypadku warto jest zrobić odpowiednie badania właśnie pod kątem cukrzycy.

Swędzenie pochwy po stosunku

Swędzenie pochwy po stosunku zwykle także jest spowodowane infekcją. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy penis wprowadzony jest do pochwy bezpośrednio po tym, jak zostanie wyciągnięty z odbytu po stosunku analnym. Trzeba pamiętać, że podczas takich kontaktów seksualnych bardzo ważne jest zachowanie higieny. Jeśli penis nie zostanie umyty zaraz po kontakcie analnym, to może dojść do zainfekowania bakteriami z odbytu.

Plamienia po stosunku: skutek groźnej choroby czy kiepskiej gry wstępnej? Ginekolog wyjaśnia

Swędzenie pochwy a menopauza

Jeśli swędzenie pochwy pojawia się u kobiet przeżywających menopauzę, to często współwystępuje z nim plamienie. Odpowiedzialne za to są wahania hormonalne - normalne w takim okresie. Prowadzą one do zapalenia sromu i pochwy.

Swędzenie pochwy przed okresem

Swędzenie pochwy przed okresem jest częstą przypadłością. U niektórych kobiet zdarza się za każdym razem, kiedy zbliża się czas miesiączki. Jest to spowodowane tym, że ostatnia faza cyklu sprzyja zwiększaniu się ilości progesteronu. On z kolei powoduje większą ilość glikogenu, a ten jest doskonałą pożywką dla znajdujących się w pochwie drożdżaków. Zmienia się pH, a stąd już prosta droga do infekcji grzybiczej. Jak widać, odpowiednia higiena jest bardzo ważna także przed okresem, nie tylko w jego trakcie.

Swędzenie pochwy w ciąży

Podobnie jest, kiedy pojawia się swędzenie pochwy w ciąży. Wtedy także mamy do czynienia ze zmianą pH, przez co częściej dochodzi do infekcji. Nie zawsze wiążą się one  z upławami, ale samo pieczenie powinno wskazywać, że coś jest nie tak. Ze względu na wyjątkowy stan, w jakim kobieta się znajduje, natychmiast powinna udać się po poradę do swojego lekarza, który rozpocznie odpowiednie leczenie. Kobiety spodziewające się dziecka często skarżą się, że jedna infekcja przechodzi w drugą, a problem znika dopiero po porodzie. Dlatego tak ważne jest bycie pod stałą kontrola lekarza, który będzie mógł jednoznacznie stwierdzić, jakie kroki powinny być podjęte.

Swędzenie pochwy to częsta przypadłość u kobiet. Może wynikać z różnych przyczyn -od niewłaściwych kosmetyków, przez zbyt ciasną bieliznę, aż po infekcje pochwy. Za każdym razem trzeba mieć na względzie własne zdrowie i stosować się do zaleceń lekarza, bo tylko on będzie w stanie jednoznacznie stwierdzić, jakie kroki należy podjąć. Natomiast profilaktyka rozumiana chociażby przez noszenie właściwej bielizny na pewno nie zaszkodzi.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: