Trzydziestolatka, czyli kobiecość w rozkwicie. Dziś zatroszcz się o kolejne dekady

Jeszcze niewątpliwie młoda i atrakcyjna, a zarazem już świadoma swoich potrzeb i pragnień. Pełna energii, nastawiona na sukces i zdolna, by poradzić sobie z ogromem obowiązków. Jednak: nie dosypiasz, nie dojadasz... Nie jesteś niezniszczalna. Zadbaj o siebie
Kryzys może dopaść w każdym wieku. Ważne, by rozpoznać problem i stawić mu czoła Kryzys może dopaść w każdym wieku. Ważne, by rozpoznać problem i stawić mu czoła Shutterstock

To nie czas na kryzys?

Z jednej strony kult młodości i niewątpliwie coraz dłuższe życie, coraz lepszej jakości. Z drugiej: przedwcześnie pojawiająca się świadomość utraconych szans, uciekającego czasu.

Prof. Zbigniew Lew Starowicz, seksuolog, twierdzi, że kryzys wieku średniego niekoniecznie dopada kobiety 40+. Czasem rozczarowanie "zwyczajnym życiem", brakiem perspektyw na zmiany, nieuniknioną odpowiedzialnością (najpierw za dzieci, potem za rodziców) dopada już bardzo młode osoby.

Niby wszyscy mamy świadomość, że przewlekły stres jest zabójcą, a jednak na co dzień ta świadomość umyka. Podobnie jak wiedza o konsekwencjach niedoborów składników odżywczych, snu czy innych form odpoczynku.

Badania profilaktyczne są ważne, ale czy sama je robisz? A może wciąż wierzysz, że to konieczność, ale dla innych?

Sprawdź, a najlepiej weź sobie do serca, zasady, które dotyczą wszystkich pań po trzydziestce. Jesteś potrzebna, więc każdego dnia znajdź dla siebie chwilę. Chora i słaba zadań nie udźwigniesz.

Zdjęcie Antystresowe Winogrono śr. 7 cm Zdjęcie Antystresowe Włochacze Zdjęcie Worry hearts - antystresowe serduszka
Antystresowe Winogrono śr. ... Antystresowe Włochacze Worry hearts - antystresowe...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Shutterstock Shutterstock Zdrowa dieta

Praca i dom na twojej głowie

Codzienność może zawierać wszystkie smaki życia, a jednak czasem bywa niestrawna. Teoretycznie, aktywna współczesna kobieta dzieli się obowiązkami z partnerem i otoczeniem, ma prawo korzystać ze wszelkich uroków życia...

W praktyce: to zwykle ty pędzisz rano z dziećmi do przedszkola, a gdy chorują, musisz wziąć zwolnienie lekarskie. To ty czujesz się winna: i w domu, i w pracy, że za mało się angażujesz. A wieczorem jeszcze musisz ugotować zupę na jutro...

Dobry szef cię doceni

Wyluzuj. To nieprawda, że w każdej pracy oczekują pełnej dyspozycyjności i utożsamiają ją z kobietą formalnie wolną. To raczej singielki łapią wszelkie możliwe infekcje sezonowe, łamią nogi na nartach, a pewnego dnia po prostu nie przychodzą. Kiedy nie masz kredytu i rodziny, której musisz zapewnić byt, łatwiej zrezygnować z obowiązków.

Istotne, by przy rekrutacji nie deklarować pełnej dyspozycyjności, nie obiecywać niemożliwego. Wiarygodność jest w cenie, a szefowie doskonale wiedzą, że młode matki to zazwyczaj najlepiej zorganizowani pracownicy, maksymalnie wykorzystujący czas. Wolą zrobić swoje i zwiać do domu niż plotkować czy wisieć na telefonie. Zresztą: dzięki rozwojowi technologicznemu coraz bardziej popularna jest zdalna praca, bo wiele rzeczy można robić z domu. Wówczas łączenie obowiązków jest najprostsze.

Odpuść, podziel się

Teściowa proponowała, że zostanie z córką, ale bałaś się, że będzie ją rozpuszczać i da do jedzenia coś niewłaściwego? Mąż chciał zrobić kolację, ale gdy sobie przypomniałaś , jak ostatnio nabrudził w kuchni, to doszłaś do wniosku, że nie warto?

Problem z dzieleniem się obowiązkami (także służbowymi) to częsta prawdziwa przyczyna przemęczenia kobiet 30+. Naprawdę, musisz paść na twarz, by przyjąć do wiadomości, że nie jesteś niezastąpiona?

Korzystaj z KAŻDEJ okazji, gdy ktoś proponuje pomoc. Wyrób sobie taki nawyk, warto. Może się nie powtórzyć. Dzieciom wyjdzie na dobre, a ty niewiele ryzykujesz. No, najwyżej brudną kuchnię. A może on w końcu się nauczy? Zdolny jest przecież, sama wybrałaś...

A jak już znajdziesz chwilkę, wyjdź z domu. Kino, spa, albo chociaż spa... cer. Wiesz, jaki ma zbawienny wpływ na zdrowie?

Sprawdź!

Jesteś sama?

Jeśli jesteś singielką, co zdarza się coraz częściej trzydziestolatkom? Wcale nie masz lżej. To ciebie próbują zmusić do dyżurowania w każde święta i dokładają obowiązków, bo "masz czas". To tobie rodzina wciąż powtarza, że musisz, że powinnaś, że marnujesz życie...

Lekcja asertywności nie zaszkodzi

A jak już znajdziesz chwilę, przeczytaj więcej o mechanizmach związanych ze stresem.

Czujesz, że jednak sytuacja cię przerasta? Sama sobie nie poradzisz? A może potrzebujesz wsparcia, by zawalczyć o sukces, motywację? Zobacz:


Zdjęcie Asertywność Zdjęcie Jak radzić sobie ze stresem Zdjęcie Leuchtturm Kalendarz 1917 tygodniowy 2016 z notatnikiem Pocket malinowy
Asertywność Jak radzić sobie ze stresem Leuchtturm Kalendarz 1917 t...
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Czasem problem z utrzymaniem właściwej wagi ma podłoże zdrowotne Czasem problem z utrzymaniem właściwej wagi ma podłoże zdrowotne Shutterstock

Dieta: pośpiech to nie jest usprawiedliwienie

Należysz do tych kobiet, które są wiecznie na diecie? Ważysz jednak za dużo i nie możesz pozbyć się paru kilogramów po ciąży? Bardzo prawdopodobne, że jesteś niedożywiona.

Waga to nie wszystko

Ilość kilogramów i niedożywienie to nie to samo. Paradoksalnie: osoby z nadwagą niejednokrotnie cierpią na niedobór niezbędnych składników odżywczych, które utrudnia odchudzanie. Co gorsza: prowadzi do wielu groźnych chorób.

Nieprzypadkowo, polecana dieta 3 minerałów zachęca do jedzenia, ale konkretnych produktów. Wciąż pokutuje pogląd, że im mniej jemy, tym szybciej chudniemy, a tymczasem bywa odwrotnie, bo ograniczając porcje, zmuszamy organizm do robienia zapasów i zwolnienia metabolizmu.

Więcej na ten temat:

Dieta 3 minerałów

Dietetyk: Ludzie myślą, że im bardziej będą głodować, tym szybciej schudną, a jest dokładnie odwrotnie

Czasem nie wiesz dlaczego...

Jesz byle co, byle jak, byle kiedy... Raczej nie masz wątpliwości, skąd wzięły się problemy z sylwetką, ale także wyglądem skóry i paznokci, dlaczego zmatowiały włosy i oczy...

Czasem jednak trudno o proste odpowiedzi, zwłaszcza, gdy tryb życia nie uzasadnia nadmiaru kilogramów. Ruszasz się, dobrze odżywiasz, a jednak... tyjesz za bardzo lub nie możesz schudnąć...

Chociaż eksperci są zgodni, że w ponad 90% przypadków za niewłaściwą wagą stoi niezdrowy styl życia, czasem jest inaczej. Pierwotną przyczyną problemów z kontrolą kilogramów może być problem zdrowotny. Dlatego, gdy droga do upragnionej sylwetki wydaje się wyjątkowo wyboista, warto porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu i być może zrobić badania. Pozwolą ocenić czy nadwaga to twój jedyny kłopot.

Więcej na ten temat:

Choroby, które prowadzą do otyłości i utrudniają odchudzanie

Pierwotne przyczyny nadmiaru kilogramów

Jednak jakieś rozwiązanie...

"Nie mam czasu na gotowanie". "Jak niby mam pilnować kalorii i jeszcze tych wszystkich ważnych składników?". "Najzdrowsza jest różnorodność? Mnie brakuje pomysłów". Lista wymówek, uzasadniających bylejakość w żywieniu jest długa i zapewne w znacznym stopniu uzasadniona. Zresztą, jeśli złe nawyki wyniosłaś z domu, zdaniem prof. Marka Naruszewicza wygrać z nimi trudniej niż z uzależnieniem od narkotyków (czytaj: wywiad z profesorem).

O tyle rzeczy trzeba zadbać... W twoim wieku łatwo o niedobory magnezu, żelaza, witaminy D czy cynku i witamin z grupy B, ale także białka czy dobrych tłuszczów omega.

Życie podporządkowałaś pracy? Zapewne stać cię na skorzystanie z usług firmy, która ci ugotuje, wszystko policzy (od kalorii po błonnik) i dostarczy pod wskazany adres. To coraz popularniejsze.

Jednak gotujesz? Nie ma problemu, by przygotowując posiłki dla rodziny, zadbać i o siebie, a gotowe dania zabrać do pracy. Można kupić takie wygodne opakowania. Jeśli stołujecie się na mieście, troska o różnorodność to już nie jest wyzwanie.

Nie idź na skróty. Nie wierz w moc suplementów. Nie są potrzebne osobom zdrowym i dbającym o siebie.

Więcej na ten temat:

Sekrety szczupłych kobiet

12 zasad, by żyć dłużej i lepiej

Zobacz także:

Baw się i dbaj o siebie - kobieta intymna Baw się i dbaj o siebie - kobieta intymna Shutterstock

Kobieta intymna

Kiedy ostatnio byłaś u ginekologa? Zdziwiłabyś się, jak wiele kobiet odpowie, że zaraz po porodzie...

Zaskakująco, w twojej grupie wiekowej jest lepiej niż wśród kobiet starszych, bo niejednokrotnie wizytę wymusza konieczność pójścia po receptę na antykoncepcję.

Nowoczesna antykoncepcja: co to w ogóle znaczy? Przegląd metod.

Tymczasem, powodów do odwiedzin jest znacznie więcej.

Zadbaj o swoją płodność

Chodzenie w ciepłych majtkach nie jest w modzie, ale nie przejmuj się tym za bardzo. To niekoniecznie główna przyczyna częstych infekcji przydatków (jajników, jajowodów) i dróg moczowych (głównie pęcherza) u młodych kobiet.

Jeśli prowadzisz aktywne życie seksualne, ale także często korzystasz z basenu lub nie do końca przestrzegasz zasad higieny, twoje okolice intymne są stale narażone na atak bakterii chorobotwórczych. Oczywiście, naturalne (kwaśne) pH pochwy znakomicie sobie radzi z agresorami, ale do czasu. Masz świadomość, że nadmierna czystość (np. pachnące, mocne mydła) zwalcza naturalną florę bakteryjną i pozbawia cię ochrony?

Więcej o higienie intymnej kobiet

Probiotyki ginekologiczne: przywracamy naturalną florę bakteryjną

Z ostrą infekcją zapewne zgłosisz się do lekarza, bo ból i inne dolegliwości bywają trudne do zniesienia. Niestety, infekcje przewlekłe dają łagodniejsze objawy, a czasem nie ma ich wcale. Tymczasem: mogą prowadzić do groźnych chorób, powikłań, niepłodności.

Nieprawidłowości na pewno zauważyłby lekarz na etapie, na którym leczenie nie jest skomplikowane. Najpierw jednak musiałabyś do niego pójść...

Więcej na ten temat:

Ginekolog: potrzebujesz go nie tylko w ciąży

Ciesz się seksem

Suchość pochwy to częsta przyczyna utraty zainteresowania seksem przez kobiety. Taka banalna, a konsekwencje bardzo poważne.

To nic dziwnego, że poobcierana, odczuwająca ból, czasem podkrwawiająca, nie masz ochoty na figle. Dziwne, że do tego dopuszczasz, zwłaszcza, że te mikrourazy to wrota dla infekcji i kolejnych problemów.

Oczywiście, że ilość wydzieliny w pochwie to sprawa indywidualna i zależy choćby od dnia cyklu. Zarazem, patologiczna suchość bywa skutkiem problemów z estrogenami i to kolejny kłopot, który może rozwiązać ginekolog, dobierając odpowiednią antykoncepcję.

Więcej na ten temat: suchość pochwy, czyli dyspareunia

Gdy upewnisz się, że to "tylko" natura, bez obaw (a nieraz z przyjemnością) możesz wspierać się specjalnymi środkami do nawilżania okolic intymnych. Niektóre działają rozgrzewająco, inne chłodzą, pozwalając na nowe, czasem bardzo intensywne, doznania erotyczne. Baw się!

Badania na urodziny?

Cytologia raz w roku, a bywa, że rzadziej. To tak dużo dla siebie, dla życia? Trzydzieste urodziny to naprawdę ostatni moment, by przyjąć za swoją zasadę: badanie na urodziny.

Niektóre panie protestują, że to nie jest najlepszy pomysł, by w urodziny usłyszeć o ciężkiej chorobie. Rzecz w tym, że badając się regularnie, nie usłyszysz tragicznej wiadomości, bo ewentualna choroba będzie we wczesnym, uleczalnym stadium.

Cytologia - to warto wiedzieć

Zdjęcie DaWanda Seksowna bluzeczka z przeźroczystym dekoltem B3 (70285795) Zdjęcie Freya SIREN Pas do pończoch i Podwiązki black (AA1039) Zdjęcie Konrad Stringi MAMBA
DaWanda Seksowna bluzeczka ... Freya SIREN Pas do pończoch... Konrad Stringi MAMBA
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Więcej słońca: doładuj się witaminą D Więcej słońca: doładuj się witaminą D Shutterstock

We władzy hormonów

Pewnie znasz to potoczne określenie: "huśtawka hormonalna" i czasem nawet sama podchodzisz do kwestii hormonów trochę na luzie, z przymrużeniem oka... Tymczasem ewentualne prawdziwe problemy hormonalne, którymi zajmuje się specjalista endokrynolog, to poważna sprawa.

Tarczyca nami rządzi

Problemy z nadwagą czy sercem, sucha skóra, wypadające włosy, wahania nastroju, przewlekłe zmęczenie... Te objawy nie są charakterystyczne i mogą wskazywać na wiele problemów ze zdrowiem lub być traktowane jako "babska fanaberia". Tymczasem: za wszystkimi może stać problem z jednym gruczołem, czyli tarczycą.

Przez lata lekceważona, stała się niespodziewanie modna. I dobrze, że standardem (niestety, nie dla lekarzy) stało się kontrolowanie jej stanu, bo wiele dramatów (w tym poronienia) mogą być związane z jej złą pracą.

Więcej na ten temat

Robiłaś choć raz badanie TSH, hormonu zwanego strażnikiem tarczycy? Warto, bo problem z gruczołem ma ok. 20% Polaków, a częściej (8 razy) chorują kobiety. Pamiętaj tylko, że normy podane na wydrukach z wynikami nie muszą dotyczyć ciebie. Młode kobiety obowiązują trochę inne widełki.

W przypadku całkowicie zdrowej osoby, powyżej 14. roku stężenie TSH powinno mieścić się w przedziale 0,27 a 4,2 mj/l. Zarazem kobieta w wieku rozrodczym, gdy ma TSH powyżej 2,5 mj/l powinna skonsultować się z endokrynologiem w celu dokładniejszej diagnostyki.

Więcej na ten temat

Anatomia człowieka: tarczyca

Badaj się

Poza wspomnianą cytologią, kontrolą tarczycy (TSH to zwykle za mało - więcej badań), innych hormonów w razie pojawienia się niepokojących objawów, dojrzała kobieta profilaktycznie powinna wykonywać jeszcze wiele innych badań kontrolnych.

Jeśli regularnie wykonujesz samobadanie piersi, zapewne masz wprawę i bez trudu zaobserwujesz wszelkie niepokojące zmiany (guzki, wklęśnięcia, wydzielinę, itd.). Pamiętaj jednak, że w twoim wieku często tworzą się łagodne guzki hormonalne i chociaż raczej nic poważnego ci nie grozi, trzeba to wyjaśnić z lekarzem (zaburzenia hormonalne też trzeba leczyć).

Jak prawidłowo badać samodzielnie piersi? Rysunki

Jakie zmiany poza guzkami wymagają konsultacji lekarskiej?

Nie zapominaj! Samobadanie to już za mało. Najwyższy czas na pierwsze usg piersi, a jeśli lekarz tak zadecyduje, także mammografię.

Wszystko o tych badaniach - które wybrać?

Przynajmniej raz w roku zrób morfologię (ogólne badanie krwi) i badanie moczu (by wykluczyć ewentualne utajnione infekcje dróg moczowych).

Kobiety miesiączkujące często miewają anemię, ale pamiętaj, że fizjologiczna utrata krwi raz w miesiącu nie uzasadnia niedokrwistości (normy uwzględniają miesiączkę). Częstą przyczyną jest niedobór żelaza i witamin z grupy B, spowodowany kiepską dietą, ale przyczyny mogą być poważniejsze. Niewykluczone, że w razie nieprawidłowych wyników lekarz zaleci pogłębioną diagnostykę, w tym kontrolę żelaza i ferrytyny.

Więcej na ten temat:

Wszystko o anemii

Żelazo i jego źródła

Ferrytyna - co to za badanie

Nie lekceważ infekcji pęcherza

Witaminy z grupy B

A może to D?

Na pewno słyszałaś, że witamina D ma ogromny wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie, a w naszym klimacie niemal wszyscy mają jej niedobór, który wymaga suplementacji.

Sporo w tym prawdy, ale nie do końca. Witamina D jest niezwykła i działa jak hormon (więcej na ten temat), jednak nie jest panaceum na wszystko (nie stawiaj samodzielnie diagnozy, przyczyn może być sporo), a suplementacja niekoniecznie sprawia cuda (czytaj o niedopowiedzeniach o suplementacji). Dla pewności: trzeba zrobić badanie...

PEŁNY KALENDARZ BADAŃ

Chirurgia plastyczna, medycyna estetyczna: tyle możliwości, ale czy warto? Chirurgia plastyczna, medycyna estetyczna: tyle możliwości, ale czy warto? Shutterstock

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna: to twoja sprawa

Pierwsze, dyskretne zmarszczki, nadmiar tłuszczyku po ciąży, rozstępy, utrata jędrności biustu... Bywa, że kobiety 30+ są niezadowolone ze swojego wyglądu. Bywa, że brak akceptacji dla własnego ciała jest tak silny, iż odbiera radość życia, zniechęca do fizycznych zbliżeń, prowadzi do autodestrukcji.

Nie ma nic złego w korzystaniu z pomocy specjalistów od chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Zacznij od tych drugich, bo chociaż efekty zwykle gwarantują mniejsze, to ingerencja w organizm też jest ograniczona, a skutki odwracalne.

By zabieg dał ci satysfakcję, konieczne jest (poza umiejętnościami operatora), abyś decyzję podjęła sama i sama rzeczywiście pragnęła zmian. Jeśli na taki stres i dyskomfort pooperacyjny narazisz się dla kogoś innego, trudno będzie przetrwać ten czas. Więcej na ten temat:

Więcej o: