Plamienie to niewielka ilość zabarwionej krwią wydzieliny z pochwy. Może mieć kolor jasnoczerwony, ciemny lub wręcz brązowy, a nawet delikatnie rdzawy. Jeśli zaczyna się pojawiać bez wyraźnej przyczyny, do tego takie sytuacje się powtarzają - trzeba skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Takie plamienie nie musi oznaczać nic złego. U części kobiet obserwuje się tzw. plamienie okołoowulacyjne, które spowodowane jest zbyt niskim stężeniem estrogenów w czasie jajeczkowania. Zazwyczaj jest skąpe i może trwać nawet kilka dni, ustępuje samoistnie, gdy podniesie się poziom progesteronu.
Problem zaczyna się wtedy, gdy takiemu plamieniu towarzyszą inne objawy. Jeśli miesiączka po takim krwawieniu jest bardzo obfita można podejrzewać mięśniaki macicy. W sytuacji, gdy pojawiają się bóle brzucha oraz gorączka być może w obrębie jajników i jajowodów rozwija się stan zapalny (tzw. zapalenie przydatków).
Plamienie międzymiesiączkowe może również sugerować zakażenie dróg rodnych, istnienie nadżerki oraz rozwijający się proces nowotworowy.
Jeśli plamienie pojawia się po odbyciu pierwszego w życiu stosunku seksualnego jest to zupełnie normalne i naturalne, gdyż ma związek z przebiciem błony dziewiczej, która jest ukrwiona . W przypadku kobiet, które pierwszy raz mają już za sobą, sprawa wygląda zgoła inaczej i jest znacznie poważniejsza. Czasem plamienie po stosunku może mieć związek z suchością pochwy, jeśli jej ściany nie są wystarczająco dobrze nawilżone tarcie, które ma miejsce podczas seksu, może wywołać krwawienie. Jeśli po zastosowaniu lubrykantów problem nie minął - wizyta u ginekologa jest konieczna.
Czasem krwawienie po stosunku może być związane z nadżerkami, polipami, zmianami nowotworowymi lub zakażeniem chlamydią, dlatego jeśli się powtarzają, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Plamienie, które nie jest miesiączką, może pojawić się także podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jeśli przypadłość trwa krócej niż sześć miesięcy, a plamienia się nie nasilają - nie powodu obaw, w ten sposób organizm przyzwyczaja się do dawki hormonów. W sytuacji gdy krwawienie nie mija po tym czasie lub zaczyna się nasilać, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Być może lek został źle dobrany i trzeba zmienić formę antykoncepcji. Może się zdarzyć, że plamienie pojawia się po założeniu wkładki domacicznej. Jeśli utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące - warto rozważyć zmianę antykoncepcji.
Mianem menopauzy określa się ostatnią prawidłową miesiączkę u kobiety. Czasem jednak przez okres od sześciu do nawet dwunastu miesięcy po jej zakończeniu pojawiają się nieregularne krwawienia i nie jest to niczym dziwnym. Każde krwawienie, które pojawia się po tym czasie wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Taka sytuacja wymaga dokładnej diagnostyki. Być może nieprawidłowe krwawienia mogą mieć związek z mięśniakami macicy, przerostem i polipami endometrium, polipami szyjki macicy, zanikowymi zmianami endometrium, które prowadzą do odsłaniania zakończeń naczyń krwionośnych pod błona śluzową, a także nowotwory trzonu macicy.
W niektórych przypadkach niewielkie plamienie pojawia się tuż przed "prawdziwą miesiączką" i może utrzymywać się nawet kilka dni. Dopiero po jego zakończeniu pojawia się regularny okres. Takie sytuacje zazwyczaj nie mają związku z poważniejszymi zmianami w organizmie, mimo to i tak warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Przyczyną plamienia przed okresem może być tzw. niedomoga lutealna, czyli niewydolność ciałka żółtego, a to skutkuje niewystarczającą produkcją progesteronu.
U kobiet po czterdziestce, które wchodzą w okres klimakterium, plamienie przed miesiączką stanowi jeden z objawów spadku produkcji progesteronu. Zmiany te są fizjologiczne i zupełnie naturalne.