Menopauza - co to jest, kiedy się pojawia, jak sobie z nią radzić?

Menopauza najczęściej pojawia się u pań między 45. a 55. rokiem życia. Skutkuje przede wszystkim zanikiem cyklu miesiączkowego. Menopauza to także przykre dolegliwości jej towarzyszące - dotykają one większości kobiet przechodzących klimakterium.

Menopauza: co to jest?

Zjawisko menopauzy prędzej czy później dotyczyć będzie każdej kobiety. To naturalny proces fizjologiczny następujący między wiekiem rozrodczym a starzeniem się. Polega, najogólniej rzecz ujmując, na zatrzymaniu cyklu miesiączkowego. Menopauzy najczęściej doświadczają panie w wieku od 45 do 55 lat, jednak może pojawić się ona zarówno wcześniej, jak i później. Statystyczna Polka ma ostatnią miesiączkę w wieku 49 lat. Inne nazwy menopauzy to przekwitanie i klimakterium.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Menopauza: jak to działa?

Co dzieje się w organizmie kobiety, gdy nadchodzi menopauza? Okres przedmenopauzalny wiąże się coraz mniejszą produkcją hormonów płciowych, progesteronu oraz estrogenów; organizm kobiety przestaje uwalniać komórki jajowe. Płodność spada, by w końcu całkowicie zaniknąć. Zmiany hormonalne skutkują zarówno dolegliwościami fizycznymi, jak i psychicznymi.

> Przeczytaj: Menopauza - jak ją przeżyć i nie zwariować?

Zobacz wideo

Menopauza: jak ją rozpoznać?

Oficjalny początek menopauzy równa się dacie ostatniej miesiączki w życiu kobiety. Uznaje się, że jeżeli krwawienie waginalne nie pojawi się po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki, oznacza to menopauzę. W istocie objawy klimakterium pojawiają się zarówno przed ostatnią miesiączką, jak i po niej - te okresy nazywamy perimenopauzą. Pierwszym symptomem nadchodzącej menopauzy są nieregularne miesiączki - mogą być dłuższe lub krótsze, bardziej lub mniej obfite.

Uwaga! Jeśli po roku od ostatniej miesiączki pojawią się u ciebie krwawienia, zwróć się do lekarza. Może to być symptom chorobowy.

Menopauza: objawy

Niestety, na zaniku miesiączki się nie kończy. Większość pań (aż 80 procent!) odczuwa niemiłe dolegliwości związane z klimakterium. Objawy menopauzy to:

 • uderzenia gorąca (fale gorąca) i zimne dreszcze,
 • napadowe pocenie się (szczególnie w nocy),
 • kłopoty ze snem,
 • wczesne pobudki,
 • wahania nastroju,
 • drażliwość,
 • lęki,
 • depresja,
 • problemy z koncentracją,
 • gorsza pamięć,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • atrofia pochwy (przede wszystkim wzmożona suchość pochwy),
 • spadek libido,
 • nietrzymanie moczu,
 • bóle mięśni,
 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • kołatanie serca,
 • większa łamliwość kości,
 • bóle mięśni, stawów i ścięgien.

Menopauza to również podwyższone ryzyko zachorowania na choroby serca i naczyń krwionośnych. Te schorzenia to najczęstsze przyczyny śmierci kobiet! W okresie menopauzy dotkliwie może dawać znać o sobie również osteoporoza. Nie należy również lekceważyć przygnębienia i wahań nastroju, które mogą przerodzić się w depresję.

Menopauza: przedwczesna menopauza

Przedwczesna menopauza to taka, która pojawia się przed 40. rokiem życia. Jej objawy są takie same jak symptomy "zwykłego" klimakterium. Przyczyny przedwczesnej menopauzy bardzo często pozostają nieznane. Oczywistymi przyczynami są choroby onkologiczne i spowodowane nimi leczenie chirurgiczne - wycięcie macicy, usunięcie jajników, chemioterapia, radioterapia. Leczenie przedwczesnej menopauzy w wielu przypadkach jest możliwe, zależy jednak od indywidualnego stanu pacjentki. Najczęściej podaje się odpowiednie dawki hormonów, by zahamować proces wygasania czynności jajników.

> Przeczytaj: Co, gdy menopauza przychodzi w kwiecie wieku?

Menopauza: leczenie

Menopauzy jako takiej się nie leczy - wszak to naturalna kolej rzeczy. Można jednak łagodzić jej objawy; nie ma sensu się męczyć. Na ratunek przychodzi tak zwana hormonalna terapia zastępcza, czyli HTZ. Terapia polega na podawaniu hormonów, przede wszystkim estrogenów. Im wcześniej, tym lepiej - rozpoczęcie HTZ już jakiś czas po menopauzie mija się z celem, a nawet może być szkodliwe. Decyzję o poddaniu się hormonalnej terapii zastępczej podejmuje się w porozumieniu z lekarzem specjalistą, najczęściej ginekologiem. Przepisuje on najkorzystniejsze dla pacjentki leki. Hormony można przyjmować w różny sposób - doustnie, dopochwowo, przez plastry czy zastrzyki.

HTZ nie tylko łagodzi objawy menopauzy, lecz także zapobiega poważnym dolegliwościom - obniża poziom "złego" cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i niektórych nowotworów. Przeciwdziała również postępowaniu osteoporozy. Więcej o HTZ dowiesz się stąd.

Menopauza: jak sobie pomóc?

Dobrym dodatkiem do hormonalnej terapii zastępczej jest po prostu zdrowy (albo zdrowszy niż dotychczas) tryb życia. Warto rozważyć rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej. Nie muszą to być od razu skomplikowane, forsujące treningi - wystarczy codzienne spacerowanie. Kobiety w okresie menopauzalnym powinny suplementować wapń i witaminę D. Należy również często mierzyć ciśnienie i badać krew, szczególnie pod kątem poziomu cholesterolu. Wskazane są również badania gęstości kości.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Komentarze (7)
Menopauza - co to jest, kiedy się pojawia, jak sobie z nią radzić?
Zaloguj się
 • alicjatankiewicz

  0

  Wywar, czy nalewka z niepokalanka pospolitego łagodzi podenerwowanie, a olej z nasion porzeczki, witamina C, kwas pantotenowy pomogą ustabilizować wahania nastrojów. Poczytajcie o tym w książce " Premenopauza praktyczny poradnik dla każdej kobiety po 35 roku życia" może oprócz mnie, Wam również pomoże.

 • Agnieszka Misiejuk

  Oceniono 1 raz -1

  Mi lekarz odradza HTZ ze względu na historię raka w rodzinie. Zaczęłam więc przyjmowac suplementy. Od 2 miesięcy biorę doppelherz activ meno. Rzeczywiście zauważam już poprawę, jestem mniej drażliwa, lepiej się śpię.

 • Joanna Strzała

  Oceniono 1 raz -1

  Właśnie się męczę z tym tematem. Jakoś krepujące dla mnie było poruszanie tematu menopauzy wśród koleżanek, lekarki. Ostatnio na szczęście ginekolog powiedział mi, że menopauza wcale nie musi być aż tak problematyczna. Na mój dyskomfort - suchość pochwy polecił mi HydroVag i od tej pory zapomniałam o problemie. Dobrze, że są środki, które mogą nam złagodzić ten ciężki czas menopauzy

 • minow343

  Oceniono 1 raz -1

  Naturalnym lekiem na menopauzę, który łagodzi skutki uboczne jej towarzyszące jest olej z wiesiołka - najlepszy naturalny, polski Gal w zielonym opakowaniu.

 • Edyta Jóźwiak

  Oceniono 1 raz -1

  Mam 25lat i jestem po usunięciu samej macicy po porodzie, mam straszne kolatania serca, nogi jak z waty, bóle głowy i zmęczenie.jestem rok po operacji ale nie przyjmowalam żadnych hormonów czy powinnam? Pomogą mi zwalczyć te dolegliwości?

 • wiewioreczka24

  Oceniono 2 razy -2

  U mnie po menopauzie najbardziej dokuczliwym problemem była suchość pochwy oraz częste infekcje grzybicze. Oba te problemy rozwiązało całościowe podejście do problemu zaczynając od płynu do higieny intymnej, żelu łagodzącego i nawilżającego oraz probiotyku doustnego i dopochwowego, o tym wszystkim można poczytać na stronie: piramida zdrowia intymnego.

 • Lena Rutka

  Oceniono 12 razy -6

  W okresie menopauzy największym dla mnie problemem była suchość pochwy, żele nawilżające pomagały tylko na chwilę. Ginekolog polecił mi hydrovag, już po pierwszej globulce poczułam poprawę. Po siedmiu dniach nawilżenie w trakcie stosunku było odpowiednie, globulki dodatkowo zakwaszały sfery intymne, co chroniło przed rozwojem infekcji. U mnie bardzo pomogły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX