Grzybica pochwy

Infekcja grzybicza pochwy to jedna z częściej występujących kobiecych dolegliwości. Niemal 80 proc. kobiet przynajmniej raz w życiu zmagało się z grzybicą pochwy. Choroba jest trudna w leczeniu i bardzo często powraca. Może być szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonego jeszcze dziecka.
Dołącz do nas na Facebooku!

Żyjące w obrębie pochwy bakterie kwasu mlekowego utrzymują w pochwie odczyn kwasowy i czuwają by nie rozwijały się w niej szkodliwe patogeny. Niestety ochraniające pochwę bakterie łatwo ulegają zniszczeniu np. wskutek przyjmowania antybiotyków. Takie środowisko sprzyja rozwojowi grzybów, z grupy Candida, odpowiedzialnych za pojawienie się infekcji. Choroba bardzo często jest przenoszona drogą płciowa. Zmiany chorobowe mogą być także konsekwencją noszenia ciasnej, nieprzepuszczającej powietrza i wykonanej ze sztucznych materiałów bielizny. Grzybica pochwy częściej występuje u kobiet, które stosują antykoncepcję zarówno doustną, jak i tę w postaci kremu plemnikobójczego oraz współżyją w czasie miesiączki. Infekcja grzybicza może zaatakować również męskie narządy płciowe. Większość panów nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, ponieważ schorzenie przebiega u nich bezobjawowo.

Objawy

Pierwsze objawy grzybicy pochwy nie są nasilone i zazwyczaj pojawiają się pojedynczo. Choroba najczęściej wywołuje uporczywy świąd i pieczenie, które nasilają się np. w czasie gorącej kąpieli . Ogromna część kobiet z infekcją grzybiczą skarży się na ból przy oddawaniu moczu lub w podczas stosunku. Grzybica może również wywołać zmiany skórne w okolicy sromu. Najczęściej są to ciemnoczerwone rumienie na sromie lub pochwie oraz pęknięcia skórne. Schorzeniu towarzyszy wydzielanie grudkowatej, białej mazi o nieprzyjemnym zapachu.

W grupie największego ryzyka są przede wszystkim kobiety w ciąży . Ich układ odpornościowy jest w tym czasie bardzo osłabiony i szybciej ulega różnego rodzaju infekcjom.

Choroba dużo częściej rozwija się u kobiet z wkładką domaciczną oraz u tych nie stosują wszystkich zasad higieny osobistej.

Diagnoza i leczenie

Obecność szkodliwych grzybów potwierdza analiza wymazu z pochwy. Walkę z chorobą można prowadzić w dwojaki sposób. Jedną z najlepszych metod łagodzenia skutków choroby jest stosowanie maści lub kremów przeciwgrzybicznych bezpośrednio na zaatakowany grzybicą organ. Drugi sposób ogranicza się do podawania leków przeciwgrzybiczych, jednak u sporej części kobiet wywołują one skutki uboczne jak biegunka, nudności , wzdęcia lub zaparcia . Nie przepisuje się ich kobietom w ciąży, ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

Nie wywołujące nieprzyjemnych efektów ubocznych, ale bardziej kłopotliwe w aplikacji są globulki dopochwowe. Zdarza się jednak, że mogą spowodować podrażnienie sromu. Decydując się na ten rodzaj leczenia należy zaplanować je tak, by stosowanie globulek nie pokryło się z menstruacją .

Kuracji przecigrzybiczej powinien podać się również partner kobiety chorującej na grzybicę pochwy.Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarzaCzytaj także:

Zapalenie pochwy

Seks oralny coraz częściej sprawcą raka

PGAD - 100 orgazmów dziennie wbrew woli i mimo braku myśli seksualnych?

Na tropie punktu G

Kłykciny kończyste

Więcej o:
Komentarze (24)
Grzybica pochwy
Zaloguj się
 • Gość: beata

  Oceniono 2 razy 2

  U mnie grzybice często się pojawiały, ale znalazłam dobrego ginekologa i po zrobieniu posiewu z pochwy i długim leczeniu udało się mnie wyleczyć. Podczas kuracji zaczęłam też łykać probiotyk i nadal go biorę, a że jestem teraz w ciąży to stosuję dla dodatkowej ochrony przeciw infekcjom lacibios femina pregna, bo zawiera kwas mlekowy i ma pH 3,5. Wiem, że w ciąży grzybice często się pojawiają, więc wolę dmuchać na zimne :)

 • clubmate16

  0

  mnie się nigdy nie przytrafiła grzybica pochwy aż poszłam ostatnio na basen i teraz od 2 dni czuję, że coś jest źle tam na dole:( teraz się martwię, że to grzybica pochwy! niedługo mam ginekologa, jeszcze trzymam kciuki, że to może samo przejdzie, ale po tym tekście i komentarzach nei jestem za spokojna! po co ja szłam na basen:(

 • popolupo777

  0

  grzybica pochwy to horror. ja mam ciągłe nawroty tego świństwa. mimo że chodzę do ginekologa dosteję jakieś dziwne maści za 200 złotych, potem mam spokój przez miesiąc i znowu coś się dzieję - idę do lekarza, diagnoza - grzybica pochwy. jak się pytałam tego konowała, czy może powinnam zmienić dietę to mówi że to głupota. A ja czytałam w internecie że grzybica pochwy może wynikać ze złej diety i grzybicy ogólnoustrojowej. Dopiero leki + dieta coś mogą dać. Teraz zaczęłam tę dietę z internetu i zobaczymy jak pójdzie

 • deborah85

  0

  Ja miałam częste infekcje i stosowałam różne leki. Ostatnim razem lekarz zalecił mi stosowanie zapobiegawczo www.tantumrosa.pl i od tamtej pory problemy nie nawracają.

 • fikol78

  Oceniono 2 razy 0

  ja miałam nawracające grzybicę dopóki nie wykonałam testu w laboratorium e-wenerolog.pl/kategoria/testy-dla-kobiet/. Po prostu tam zdiagnozowano dobrze rodzaj grzyba i mogłam zastosować dobre leczenie. od tego czasu problem mam z głowy

 • Gość: alma

  0

  a abiofem pomoże też na zwiększone upławy?

 • Gość: Nati

  0

  Ja tez polecam i tak iść do lekarza i to skonsultować

 • Gość: marysia

  0

  do lekarza powinno się iść bo nigdy nic nie wiadomo, ale dobrze ze jest skuteczny

 • Gość: Dyzia

  Oceniono 2 razy 0

  ja polecam abiofem, spróbuj naprawdę jest skuteczny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX